Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji

Okładka książki Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji Radosław Sikorski
Okładka książki Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji
Radosław Sikorski Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
Znak Horyzont
2018-10-15
2018-10-15
Sikorski polityka Europa demokracja

Pouczająca, otwierająca oczy na wiele spraw. Wiedza autora na temat polityka zagranicznej jest ogromna. Mimo że napisana parę lat temu dalej aktualne wnioski i tezy.

Niesamowity poradnik poruszania się po dyplomacji międzynarodowej, a jednocześnie pamiętnik z 7 lat bycia Ministrem Spraw Zagranicznych. Radosław Sikorski jawi się przede wszystkim jako znakomity ekspert, którego anegdot chciałoby się słuchać godzinami.

Z książki można wyciągnąć oczywisty wręcz wniosek "Polska może być lepsza", ale jest to praca u podstaw nie tylko dla ludzi najwyżej postawionych, czy całych korpusów w ministerstwach, ale dla wszystkich obywateli.
Dodatkowo, Sikorski stawia ciekawe spostrzeżenia na przyszłość, szczególnie porównując ówczesną i obecną sytuację światową.

Książkę oceniam na 9, bo ciężko w tej kategorii znaleźć pozycję, w której autor oddał się aż tak swojej pasji.

Spodziewałam się nudy, a tu niespodzianka! Wielka dawka niedawnej historii Polski, podana prostym językiem (co może być jednak zarówno plusem, jak i minusem). Do tego duża ilość anegdot pozwalających nieco inaczej spojrzeć na świat polityki i dyplomacji. I niestety dużo wróżb i przewidywań, które się sprawdziły i nadal sprawdzają...

Książka stara się robić trzy rzeczy na raz:
1. Podręcznik do dyplomacji. Nie wiem jak dobry jest na tle innych pozycji tego typu, bo jest to pierwsza taka książka którą przeczytałem. Ale czytało się dobrze.
2. Pamiętnik reform z czasów kiedy autor rządził MSZ. Prawdopodobnie skrzywiony jego osobistą perspektywą, nie obyło się bez przytyków do ludzi którzy zaszli mu za skórę, ale ogólnie nie jest to jakaś bardzo skrzywiona i nieobiektywna lektura.
3. Deklaracja ideowa autora. Nie tylko zapis tego jak było i gdzie zmierzało ale też mówienie o tym jak powinno być. Bez zbędnych frazesów i pompatyczności. Autor pozostaje realistą i stawia w zgodzie z tym pewne tezy.
Ocena: podobało mi się, polecam. Nie jest to ciężka lektura, wrzucone są anegdoty przy których autentycznie się zaśmiałem. Nie licząc rozdziału o przemówieniach, który moim zdaniem jest nudny, reszta jest przystępna i przyjemna w odbiorze. Drobnym minusem jest brak aktualności jeżeli chodzi o sytuację na wschodzie - książka powstała kilka lat temu, więc nie można jej mieć tego za złe, ale przydała by się jakaś aktualizacja jeżeli doszłoby do nowego wydania.

Książka stara się robić trzy rzeczy na raz:

Czasem ciekawe, czasem przegadane. Szanuję autora i podzielam w większość jego poglądów ale jego książka nie wciąga. Jednak nie polecam. Książka mogła być lepsza!

Świetna książka o arcyciekawym temacie jakim jest polityka zagraniczna nowoczesnego kraju. Smutna książka przedstawiająca jak łatwo można zaprzepaścić osiągnięcia poprzedników przez zwykłą złośliwość i małostkowość. Straszna książka rysująca ponurą wizję Polski zbliżająca się nie do Beneluksu czy Skandynawii, a do Białorusi. Naprawdę warto!

Książka jest ciekawa zarówno ze względu na opis uprawiania polityki zagranicznej "od kuchni" jak i przez opis wielu ważnych wydarzeń XXI wieku. Dodatkowe uszczypliwości i komentarze autora jak dla mnie na plus.

Książkę na pewno warto przeczytać, nie ze względu na autora, ale ze względu na to, że polityka od kuchni zawsze jest czymś ciekawym. Polecam!

Super książka. Bardzo dobrze się ją czyta

Super książka. Bardzo dobrze się ją czyta

Kulisy polskiej dyplomacji z perspektywy byłego Ministra Spraw Zagranicznych.

Obszerny opis zmian, które zaszły w MSZ za kadencji autora, a także przedstawienie działań MSZ na różnych "frontach" dyplomacji.

Sporo ciekawych anegdot.

Kulisy polskiej dyplomacji z perspektywy byłego Ministra Spraw Zagranicznych.

Sporo ciekawych anegdot.

• Polityka
  • Do kupienia

Radosław Sikorski Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji Zobacz więcej