O najnowszej historii Polski 1939-1989. Szkice i artykuły

Okładka książki O najnowszej historii Polski 1939-1989. Szkice i artykuły Leszek Żebrowski
Okładka książki O najnowszej historii Polski 1939-1989. Szkice i artykuły
Leszek Żebrowski Wydawnictwo: Capital historia
historia
Capital
2018-11-01
2018-11-01
leszek żebrowski historia Polska historia Polski

POLECAM! Lektura obowiązkowa dla każdego poszukiwacza prawdy historycznej wśród zalewu kłamstwa i manipulacji. A że rzecz dotyczy przede wszystkim Narodowych Sił Zbrojnych - najbardziej opluwanej i zniesławianej formacji w historii Polski powojennej (łącznie z okresem ponad 30-letnim tej już ponoć wolnej i niekomunistycznej) - polecam podwójnie...

Leszek Żebrowski , jak zwykle rzetelnie, opierając się na solidnych źródłach porusza następujące zagadnienia:
- Udział kobiet w narodowych formacjach wojskowych 1939-1948 (ze łzami w oczach ogląda się śliczne buzie młodych kobiet, których historię mało kto dzisiaj zna i wie o tym jak straszny los je spotkał...)
- Duszpasterstwo Narodowych Sił Zbrojnych (z zainteresowaniem czyta się ten rozdział jako, że jest to tematyka rzadko poruszana w innych książkach)
- Problemy scalania ZSZ z AK (w tym rozdziale m. in. opis trudnych i przeciągających się rozmów, brzydkich "zagrywek" Bora-Komorowskiego oraz wyszczególnienie mnogości organizacji wchodzących w skład NSZ i AK - nie wiedziałam dotychczas, że było ich aż tyle...)
- Monografia ruchu narodowego 1939-45, czyli płk. Krzysztofa Komorowskiego droga przez mękę (dla czytelnika to również droga przez mękę...opis nierzetelności i niechlujstwa historycznego ciągnący się przez wiele stron...)
- NSZ a Żydzi: między propagandą a prawdą. Dokumenty i "dokumenty" w badaniach dziejów NSZ (czyli o manipulacjach i kłamstwach raz jeszcze)
- O Żydach w Powstaniu Warszawskim jeszcze nie wszystko...Jak Barbara Engelking i Dariusz Libionka zniekształcają historię .
- (Po)marcowe mistyfikacje (o tym m.in. jak to z tym wyrzucaniem Żydów z Polski naprawdę było)
- "Bandy pozorowane" - znane i nieznane tzw. "oddziały przeciwpartyzanckie" oraz ich zbrodnicza działalność po 1944r. (o podziemiu komunistycznym na ziemiach polskich w latach 1942-44, roli Armii Czerwonej i NKWD w "utrwalaniu" systemu, "szwadronach śmierci" i sposobie tworzenia "band pozorowanych" w terenie raz wiele ciekawych informacji o "działalności" AL/GL)
- Polska bez Quislinga, ale ...z Nowotką, Finderem, Gomułką (kilka słów prawdy na temat kolaboracji)
- Dolce vita...Przyczynek do analizy położenia materialnego władców Polski Ludowej ( ideały równości w PRL-u a praktyka, czyli o wypasionym życiu władzy oraz mnóstwo innych ciekawostek, również ze sfery obyczajowej)
- Tragiczne skutki braku dekomunizacji nauki w Polsce na przykładzie twórczości prof. Krzysztofa Dunin-Wąsowicza (rzecz o niechlujach i kłamcach historycznych, którzy mimo upływu lat i dostępności ogromnej ilości źródeł ciągle mają się dobrze,tworzą i cieszą się poważaniem...)

Polecam raz jeszcze!

Leszek Żebrowski , jak...

Za ogrom wiedzy, doszukiwaniu sie prawdy powinno byc 20*.
Czyta sie troche ciezko, z powodu ogromu nazwisk,pseudonimöw, lecz to akurat nie do unikniecia.
Zrödlo wiedzy, a sam autor jeszcze lepszy gawedziaz !
Zawsze operujäcy faktami, dociekajäcy, szczery i prawdziwy!

Za ogrom wiedzy, doszukiwaniu sie prawdy powinno byc 20*.
Zrödlo wiedzy, a sam autor jeszcze lepszy gawedziaz !
Zawsze operujäcy faktami, dociekajäcy, szczery i prawdziwy!

O Najnowszej historii Polski – 1939 – 1989
Okres wojenny w Polsce to nadal temat, który wymaga licznych badań. Pomimo znaczącej ilości publikacji na temat konfliktu II WŚ pewne kwestie nadal wymagają dopracowania i merytorycznego wyjaśnienia. Książka Leszka Żebrowskiego jest z pewnością próbą zmierzenia się z tym niełatwą kwestią, zwłaszcza jeśli dotyczy ona wątków szczególnie kontrowersyjnych oraz zafałszowanych – mowa tutaj o historii konspiracji Obozu Narodowego oraz relacji polsko-żydowskich.
Autor publikacji jest dobrze znany osobom zainteresowanym historią Polski. Specjalizuje się on w zagadnieniach II WŚ, a zwłaszcza historii Narodowych Sił Zbrojnych. „O najnowszej historii Polski” wpisuje się w typowy styl autora, który poprzednie publikacje poświęcał często podobnej tematyce (wątki tutaj przywoływane można znaleźć min. W „Paszkwilu Wyborczej”, ale nie tylko).
Zasadniczy „rdzeń” książki opiera się na wątkach historycznych związanych z Obozem Narodowym, a zwłaszcza z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Autor opisuje tutaj ciekawe kwestie związane np. z procesem scalania z AK oraz udziałem kobiet w podziemiu narodowym (temat dotychczas bardzo słabo opracowany). W dalszej części książki Żebrowski dokonuje krytycznej oceny monografii Ruchu Narodowego autorstwa doktora Komorowskiego. Na podstawie przytoczonych źródeł autor wykazuje liczne nieścisłości powstałe w tej publikacji. Krytyce zostaje poddany także ogólny stan polskiej kadry naukowej, zwłaszcza tej „starszej daty” Mowa tutaj o gronie osób, z tytułami naukowymi, które swoje wykształcenie dostali poniekąd z klucza partyjnego oraz ideologicznego. Żebrowski krytykuje w mocny sposób brak dekomunizacji nauki na przykładzie prof. Dunin-Wąsowicza.
Podsumowując, jeżeli ktoś czytał wcześniejsze książki autora z pewnością wyłapie pewne powtórzenia, które jednakże często są nieuniknione.

O Najnowszej historii Polski – 1939 – 1989

• Historia Polski