Essays in Idleness and Hōjōki

angielski
9780141192109
Meredith McKinney
literatura japońska heian

Cóż to była za miła lektura, jaki uroczy drobiazg!
Pierwszy esej, Hojoki autorstwa Kamo no Chomei, to opis jego pustelniczego życia w niewielkim szałasie (Hojoki znaczy dosłownie zapiski z chaty wielkości dziesięciu stóp). Chomei porzucił światowe życie dworzanina, aby w pustelni połozonej w górach, z dala od "cywilizowanego" świata stolicy, wieść życie spokojne, kontemplacyjne, poświęcone medytacjom buddyjskim i rozkoszowaniem się pięknem przyrody. Krótki ten esej dokładnie o tym opowiada - o rytmie zmieniających się pór roku i o im właściwym pięknie, o nielicznych spotkaniach z ludźmi, o wędrówkach, o wystroju i urządzeniu jego samotni. Przebija z nich zaskoczenie, że przy tak niewielkich środkach, tak ograniczonych rozrywkach - można być tak szczęśliwym. Jak buddyjska mantra przez cały tekst przewija się także problem przywiązania do doczesności, który wydłuża drogę do oświecenia i hamuje wewnętrzny rozwój.

Nieco inaczej na tym tle prezentują się Tsurezuregusa, "Zapiski dla zabicia czasu". To 243 szkice i eseje, poświęcone życiu w stolicy, anegdotom dworskim, rozważaniu o naukach buddyjskich, poezji, anegdotom zapisanym przez klasycznych starożytnych autorów chińskich i japońskich. Luźna forma, bogactwo podejmowanych tematów, różnorodność spostrzeżeń i obserwacji - powiedziałabym, że czyta się jednakowo dobrze niezależnie od stopnia fascynacji kulturą japońską. Jest to czysta czytelnicza przyjemność, popis erudycji, świadectwo poetyckiej wrażliwości, wreszcie głęboka refleksja nad przemijaniem świata - co ciekawe, pozbawiona goryczy, raczej pogodna i mimo wszystko zdradzająca tego świata umiłowanie.
Doskonałe.

Cóż to była za miła lektura, jaki uroczy drobiazg!

Dodaj cytat z książki Essays in Idleness and Hōjōki