Świt między dobrym i złym

Okładka książki Świt między dobrym i złym Marta Krajewska
Okładka książki Świt między dobrym i złym
Marta Krajewska Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Wilcza Dolina - Bratmił (tom 2) fantasy, science fiction
Wilcza Dolina - Bratmił (tom 2)
Genius Creations
2018-10-22
2018-10-22
slowianie mitologia słowiańska literatura dziecięca

7/10

7/10

Kolejna część z serii, nie zawiodła mnie.

Kolejna część z serii, nie zawiodła mnie.

Miłek musi zagospodarować sobie czas, tak by pomóc w rodzinnych obowiązkach i uczęszczać na nauki do Chaberki. Ilość obowiązków, jak i również charakter bycia opiekunem nieco przytłacza chłopca. Jednak możliwość pomocy najbliższym staje się główną motywacją Bratmiła.

Wspaniale było powrócić do Wilczej Doliny.
Miłek ma ręce pełne roboty, nauki u opiekunki pochłaniają niemal cały jego czas, a gdyby było mało w domu też trzeba pomagać.
U rodziny Dobrawki kłopoty - krowa przestaje nagle dawać mleko, u rodziny Gniewka coś nocami nie daje spać. Wydaje się,że złe nie śpi i bezkarnie harcuje w wiosce.
Co wspólnego ma z tym Wiedźma spod skały?
Mówi się,że licho nie śpi, ale może akurat tym razem nie ma co zrzucać winy na licho?
Wspaniała opowieść, ciepła i mądra.
Pochłonęła moje dzieciaki do tego stopnia,że niestety dwa wieczory i nagle koniec książki.

Wspaniale było powrócić do Wilczej Doliny.
Co wspólnego ma z tym Wiedźma spod skały?...

Bardzo dobra opowieść. Czytaliśmy razem z dziećmi i wszyscy jesteśmy zachwyceni.

Ponownie spotykamy się z Bratmiłem i Chaberką. Chłopiec uczy się pod czujnym okiem opiekunki, która pozwala mu już samodzielnie podejmować wyzwania. I właśnie jedno z tych wyzwań będzie głównym wątkiem drugiego tomu. Opiekunka choć ma olbrzymi szacunek w wiosce, nie przez wszystkich jest obdarzona sympatią. To właśnie na barkach siedmioletniego chłopca będzie spoczywał obowiązek ochronienia tych, którzy nie chcą dać się ochronić.

Pierwszym tom mi się podobał, drugi również. Marta Krajewska ma cudowne, lekkie pióro, które sprawia, że powieść pochłaniamy szybko i z przyjemnością. Ani przez moment się nie nudziłam. Książka nie jest długa, ale właśnie to jest jej olbrzymim plusem. Prowadzi nas przez wydarzenia, nie zbaczając ze ścieżki i bez wplatania różnych nic nie znaczących scen, które tylko przedłużają i również nudzą czytelnika.

Wspaniała książka wspaniałej autorki!

W drugim tomie nasz młody bohater zostaje uczniem opiekunki osady, gdzie przygotowując się do tej roli wykonuje swoje pierwsze zadanie.
To opowieść o braniu odpowiedzialności za własne czyny, o dbanie nie tylko o siebie ale i całą społeczność, opowieść o pierwszym zauroczeniu, miłości.
Polecam małym i dużym.

Polecam małym i dużym.

W kolejnej części Bratmiła dzieje się dużo więcej... Chaberka ma tutaj dużo większe pole do popisu, ale i nasz mały bohater ma ręce pełne roboty.
Czytałam właściwie cały dzień z przerwami, bo akcja nie pozwalała mi odłożyć lektury na później. Mimo, że dużo tutaj tez informacji i całkiem ciekawych akcji - nie mogę Wam zaspoilerować - to nie wiem kiedy się książka skończyła.

Moje wewnętrzne Dziecko Wilczej Doliny chce więcej, ale co zrobić. Powiem Wam, że ta część podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza - może za sprawą ilości wątków, a może po prostu za sprawą głodu Wilczej Doliny.

Poznajemy też nieco starszego Miłka i jego nieco dojrzalsze rozmyślania niż w poprzedniej części... Tym bardziej ciekawa jestem, o czym to będzie w trzecim tomie - na który czekam i mam zamówiony od Mikołaja! ;)

Książeczka ta ma większe wydanie, co daje większe obrazki, ale tez i czcionka jest większa. Wygodnie się czyta - myślę, że dzieciom też, ale i starszym. Na razie muszę Młodego jakoś zmotywować, żeby zapoznał się z tą serią...
Najbardzie polubiłam Wiedźmę spod skały - tu nie ma co udawać. Ma kobita charakter no i fajna jest. Znam ją z Wilczej Doliny, więc miło było ją spotkać i tutaj...

Na koniec powiem, że sięgając po tę część nastawcie się na wiele przygód i na to, że nie będziecie w stanie się oderwać. A co gorsza przeżyć, że na kolejną część trzeba poczekać...

Ale jest na co!

Polecam!

Drugi tom cyklu Wilcza Dolina - Bratmił to dalsze losy chłopca, mieszkającego z rodziną w czasach naszych słowiańskich przodków. Miło było poznać kolejną przygodę, w którą zaangażował się Miłek.
Chłopiec uczy się pilnie u Chaberki, aby z czasem zająć jej miejsce i zostać żercą, który będzie chronił mieszkańców doliny. Nie ma zbyt wiele czasu na zabawę z przyjaciółmi, bo przybyło mu obowiązków. Tymczasem w Wilczej Dolinie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. W chacie kowala ciągle jakieś nieszczęścia, a u rybaków krowa straciła mleko. Nikt nie wie, co się dzieje i jak temu zaradzić. W dodatku Chaberka nie jest mile widziana w kuźni kowala Mira, więc i z udzieleniem pomocy jest problem. Mir uparcie twierdzi, że nic złego się nie dzieje, tymczasem kolejne wydarzenia temu przeczą.

Bratmił poznaje obowiązki opiekuna w praktyce, kiedy wraz z Chaberką pomaga sąsiadom. Nie jest to łatwe. Chłopiec rozważa, jak bardzo będzie musiał się zmienić w kogoś innego, aby być dobrym opiekunem i żercą. Z drugiej strony Miłek poznaje uczucie satysfakcji po udzieleniu pomocy przyjaciołom i ich rodzicom.

Znów wsiąkłam w ten fantastyczny słowiański klimat. Tekst uzupełniają piękne ilustracje. Czytało mi się genialnie, tylko jak zwykle przygoda za szybko się skończyła. Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne tomy, bo bardzo jestem ciekawa, jak Miłek będzie sobie radził na naukach u opiekunki.

Przepiękna, wzruszająca opowieść oparta na folklorze słowiańskim. Bratmił został uczniem Chaberki i wykonał swoje pierwsze zadania jako opiekun wsi. Historia Bratmiła jest doskonałą opowieścią o odpowiedzialności, za swoje czyny, za dobrostan innych. Poznajemy też bliżej kolejne stwory słowiańskie.
Książka powinna być lekturą obowiązkową dla dzieci, by mogły poznać życie i wierzenia przodków.

Książka powinna być lekturą obowiązkową dla dzieci, by mogły poznać życie i...

Marta Krajewska Świt między dobrym i złym Zobacz więcej