Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia

Okładka książki Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia Forrest Hanson, Rick Hanson
Forrest HansonRick Hanson Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Resilient: how to grow an unshakable core of calm, strength, and happiness
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2018-10-12
2018-10-12
Anna Sawicka-Chrapkowicz

Dzięki doświadczeniom życiowym budujemy i wzmacniamy swoje zasoby, by w cięższych dla nas chwilach z nich czerpać, przetrwać i wrócić do równowagi.
Ta książka nie opisuje właściwie nic nowego, ale w sposób uporządkowany i praktyczny podpowiada jak na co dzień praktykować rezyliencję, na która składają się m.in. uważność, współczucie, spokój, wdzięczność czy wiara w siebie, są to zasoby niematerialne więc każdy ma możliwość je posiąść.
Dobrze jest być naprawdę dobrym dla siebie – w szerokim tego słowa znaczeniu – na pewno łatwiej nam wówczas żyć.
Wg mnie pozycja warta zapoznania zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie wzmacnianie zasobów psychoenergetycznych jest kluczem do radzenia sobie każdego dnia.

Jak ukształtować fundament szczęścia, siły i spokoju?

Rezyliencja – czyli elastyczność psychiczna, umiejętność dostosowania się do wciąż zmieniających się warunków. Od tej właśnie elastyczności zależy, jak poradzimy sobie z wyzwaniami, jakie przynosi nam życie.
„Jeśli nie ja dla mnie – to kto dla mnie? Jeśli nie teraz – to kiedy?”
No właśnie, kto jak nie ja? Kiedy jak nie teraz? Zatrzymaj się na chwilę, poczuj obecną chwile, poczuj swoje ciało i stań obok swoich myśli. Zaakceptuj wszelkie uczucia i doznania, zaakceptuj to, w jakim miejscu znajdujesz się obecnie. Przytul siebie mocno, obejmij współczuciem, czułością i zrozumieniem. Masz w sobie wszystko, co pozwoli Ci na lepsze życie. Odkryj w sobie piękno i naucz się jak…

Jak radzić sobie z trudnościami?
Jak chronić swoje słabe punkty?
Jak zwiększyć zasoby?

Książka składa się z czterech części, a każda z nich mówi o bardzo ważnych aspektach odporności psychicznej, jak np. zrozumienie siebie i regulacja emocji. Ogromny plus za lekkość, z jaką się ją czyta, a jeszcze większy za praktyczne ćwiczenia.

Jak ukształtować fundament szczęścia, siły i spokoju?

„Jeśli nie ja dla mnie – to kto dla mnie? Jeśli nie teraz – to kiedy?”
No właśnie, kto jak nie ja? Kiedy jak...

Książka porusza wiele tematów, nad którymi każdy człowiek powinien się zastanowić, żeby lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Trochę skupienia się na swoim wnętrzu, trochę na temat porozumienia się z innymi w bezprzemocowy sposób. Polecam.

Najlepiej nie czytać wszystkiego naraz tylko podzielić sobie w stałych odstępach czasu

Na przekór przeciwnościom.

Rezyliencja... cóż to takiego? :) W wielkim skrócie jest to umiejętność radzenia sobie z wszelkimi przeciwnościami losu. Tylko tyle - ale i aż tyle. Sztuka to niełatwa, godna podziwu i szacunku, o ile tylko jest stosowana w skuteczny, efektywny sposób. Rick Hanson poświęca jej tę książkę, nad którą to pozycją ZDECYDOWANIE WARTO się pochylić.

Trywializując rezyliencja oznacza nie mniej ni więcej tyle, że ktoś ma wewnętrzną siłę do walki (lub nie). I o każdy rodzaj walki tu chodzi - czy to walka o samego siebie, czy o kogoś, czy o coś, czy po prostu ma to być walka ze wszystkim co stanowi małe i duże przeszkody na codziennej drodze życia każdego z nas. Nawet bez trywializowania zgodzić się trzeba, że cecha ta jest czymś, co bez wątpienia warto w sobie mieć.

Dla tych, którzy owej cechy nie mają (lub tylko wydaje im się, że nie mają) - dobra wiadomość: poniekąd da się to w sobie wytrenować :) Tak przynajmniej twierdzi Rick Hanson. Jak to zrobić? Kluczowe według autora jest skupienie się na wyróżnionych przez niego dwunastu cechach psychicznych, które warunkują rezyliencję, a mowa o współczuciu, uważności, uczeniu się, o sile charakteru, wdzięczności, wierze w siebie, o spokoju, motywacji, bliskości, odwadze, aspiracji i o szczodrości. Wspomniane cechy da się w założeniu autora rozwijać (a nawet, co może średnio zabrzmi, "trenować"),a docelowo mają one wspomóc cechę docelową będącą treścią tej oto książki.

Reasumując, według Hansona mamy pewien schemat: rozwijamy dwanaście wyżej wymienionych cech, one wzmacniają rezyliencję, a ta pomaga zwalczać wszelkie przeszkody życia codziennego. Ogólnie rzecz biorąc schemat ten wydaje się być logiczny, jednak - tak mi się wydaje - jedno wpływa trochę na drugie, więc to nie działa tylko w jedną stronę. W końcu, na przykład, jeśli ogarnie się jakieś problemy, to wzrasta chociażby wiara w siebie i kółko się kręci w drugą stronę - prawda? :) Ale jako pewna całość wywody autora wydają się być w stu procentach słuszne.

Książka jest o tyle fajna, że nie trzeba jej tak naprawdę czytać od deski do deski po utartej ścieżce rozdziałów. Można czytać na wyrywki, choćby tylko o tym co nas interesuje (np. o odwadze, wierze w siebie, i wyszukać sobie odnośne treści w każdym rozdziale). To pomocne w lekturze, książka staje się przez to ciekawym, bardzo elastycznym narzędziem. Celowo używam tutaj słowa "narzędziem" - ta pozycja jest bowiem na tyle dobrze napisana, że wydaje się rzeczywiście być czymś, co jest w stanie komuś pomóc.

Zdecydowanie polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Na przekór przeciwnościom.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Poradniki
  • Samorozwój

Rick Hanson Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia Zobacz więcej