Mindfulness. Trening uważności

Okładka książki Mindfulness. Trening uważności Danny Penman, Mark Williams
Okładka książki Mindfulness. Trening uważności
Danny PenmanMark Williams Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Samo Sedno
Mindfulness: An Eight-Week Plan for Finding Peace in a Frantic World
Edgard
2014-01-01
2014-01-01
Katarzyna Zimnoch
mindfulness trening medytacja

Okładka książki Terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Profilaktyka nawrotów Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Mark Williams
Terapia poznaw... Zindel V. Segal, Jo...
Okładka książki Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Mark Williams
Praktyka uważn... Zindel V. Segal, Jo...
Okładka książki The Mindful Way Workbook Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Mark Williams
The Mindful Wa... Zindel V. Segal, Jo...
Okładka książki Mindfulness. A practical guide to finding peace in a frantic world. Danny Penman, Mark Williams
Mindfulness. A... Danny Penman, Mark ...

"wyzwalacze z nawyku" coś cudownego!
z pewnością po sesji zrobię sobie te 8 tygodni i zobaczymy

"wyzwalacze z nawyku" coś cudownego!
z pewnością po sesji zrobię sobie te 8 tygodni i zobaczymy

Podręcznik do treningu uważności rozpisanego na 8 tygodni. Autorzy zwracają uwagę na wiele ciekawych rzeczy, pozostaje tylko to podejście wdrożyć w życie. Mimo specyficznych treści książkę czyta się w miarę dobrze.

nie przebrnąłem. Przeczytałem 4-5 rozdziałów. Autor w dwóch zdaniach potrafi sam sobie zaprzeczać, bardzo wszystko uogólnia i ma tendencje do "wrzucania do jednego wora".
Książka skierowana jak większość tego typu "popularno-naukowych" do konkretnej grupy odbiorców, jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś ciekawego lub pożytecznego na temat tej techniki to polecam wybrać inne dzieło.
Daje 3 gwiazdki bo miejsca w których opisuje jak działają myśli i jak się pojawiają i znikają itp itd są dość dobre. Jednak ten mały wyrywek nie zasługuje na to aby przedzierać się przez całość tej książki

Mark Williams jest profesorem psychologii klinicznej i jest współautorem terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT),którego program ma na celu zapobieganie nawrotowi depresji u osób, które na tę chorobę już cierpiały (nie, tytuł nie jest na ten temat). Wyniki tego programu okazały się być tak pozytywne, że brytyjski National Health System stosuje MBCT właśnie w tym celu.
Danny Penman z kolei jest doktorem biochemii i dziennikarzem.

Książka proponuje ośmiotygodniowy program, który opiera się na wspomnianym MBCT oraz na terapii redukcji stresu opartej na uważności (MBSR),a zawiera różne techniki medytacyjne. Dla kogo on jest przeznaczony? Cytuję:

„[…] program przeznaczony dla każdego, komu zależy na własnym zdrowiu fizycznym i psychicznym – zwłaszcza dziś, gdy żyjemy coraz szybciej i jesteśmy coraz bardziej zabiegani […]”. W tej książce są zawarte „proste, a jednak radykalne sugestie dotyczące przełamywania nawyków, nazywane tu wyzwalaczami z nawyku. Ich celem jest ujawnienie i przełamanie nieuświadomionych schematów myślenia i zachowania, które – dopóki ich nie poznamy – zwykle więżą nas w małostkowości. A ta z pewnością nie wyraża w pełni tego, kim jesteśmy”.

Długo ją czytałam, krok po kroku i wypróbowałam wszystkie proponowane techniki medytacyjne, każdą przez okres, który bardziej mi odpowiadał. I… Znalazłam takie, które bardzo mi pomogły, pomimo że same w sobie początkowo były dla mnie naprawdę trudne do wykonania. Ale warto było! Wiadomo, od razu cudów nie było, ale wybierając właściwe dla siebie techniki, zbieram owoce swojej pracy nad sobą. Nadal medytuję, ponieważ medytacja nie kończy się przy zakończeniu programu, a żeby wiedzieć dlaczego, polecam przeczytać tytuł i wypróbować na własnej skórze.

Nie wypowiem się na temat polskich nagrań na płycie, słuchałam w innym języku. Dobre były, chociaż gdy z absolutnej ciszy nagle głos się odezwał, to za każdym razem spowodował u mnie ciarki. Na początku przydały mi się, zresztą trudno medytować, gdy czyta się instrukcje, ale jak już wiem co i jak robić, to mogłam je zostawić.

Poza tym, bardzo mi się podobały przedstawione historie różnych osób oraz zrozumiałe wyjaśnienia dotyczące funkcjonowania mózgu i organizmu na stres. To wszystko dało mi wiele do myślenia i poszerzyło mi wiedzę, którą myślę, że warto posiadać. Jakby nie było wszyscy mamy ciało i jesteśmy podatni na stres, tylko kwestią jest jak na nią się zareaguje.

Zdecydowanie ciekawa pozycja dla laików w temacie uważności, potrafi być jednak nużąca ze względu na formę i język - tłumaczenie odejmuje uroku niektórym rozdziałom.

Przeczytane, ale będę wracać, świetna pozycja z instrukcjami i płytą CD do praktyki. Polecam!

'' Uwaznosc nie jest alternatywna forma psychoterapii ani kolejnym poradnikowym podejściem do poprawy życia. Nie jest też technika rozumienia przeszłości ani naprawy odbiegających od normy bądź niepoprawnych sposobów myślenia w teraźniejszości. Nie polega na usuwaniu rys, lecz na szukaniu powtarzających się schematów, patrzeniu na nie jak na nauczycieli,,. Uwaznosc to niezwykle cenna umiejętność pozwala lepiej poznać siebie i wsłuchać się w otaczający nas świat. Uwaznosc oraz medytacje zawarte w tej książce leczą duszę, ponieważ uwalniaja nas od złych myśli i energii, uczą by gdziekolwiek by się było wystarczy po prostu być.

Sama książka nie odznacza się kunsztem pisarskim, natomiast czytana systematyczne w małych dawkach potrafi zmienić życie. Moje zmieniła, początkując zmiany w myśleniu i nawykach z efektem kuli śnieżnej. Jestem spokojniejsza i pogodniejsza a w dni kiedy tak nie jest wiem jak łagodzić ten stan i jak o nim myśleć. Polecam każdemu, niezależnie od tego czy ma problemy, terapie, czy stresuje się albo spędza całkiem szczęśliwie każdy dzień.

Krótko podsumowując: ośmiotygodniowy kurs obudowany i wzbogacony medytacjami. Jeśli chcemy sami nauczyć się medytować będzie bardzo dobrym wprowadzeniem i podręcznikiem. Zawiera ćwiczenia i przykłady (niekiedy zaskakujące) na każdy tydzień pracy nad sobą. Książeczka przejrzysta i prosta w układzie nastawiona bardziej na praktykę niż wielki przekaz. Przerobiona😊

Bardzo dobra książka, która w prosty i wyczerpujący sposób omawia metodę mindfulness.

• Psychologia
  • Rozwój