Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

Okładka książki Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy Rafał Kosik Patronat LC
Okładka książki Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Felix Net i Nika (tom 15) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Felix Net i Nika (tom 15)
Powergraph
2018-11-28
2018-11-28
literatura młodzieżowa

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Można w tak długiej serii wybaczyć wiele rzeczy, ale cechy tzw. szczególne w tym tomie stają się karykaturalne, a naiwność niektórych postaci bardziej drażni niż (jak w założeniu?) inspiruje czy śmieszy.

Felix, Net i Niki to przyjaciele, którzy uczęszczają do jednej szkoły. Właśnie kończą się wakacje i rozpoczyna się nowy rok szkolny, jednak tym razem trafiają do liceum... Okazuje się, że na miejscu czeka ich kilka niespodzianek, raczej niezbyt przyjemnych... Nastąpiła reorganizacja - klasy zostały wymieszane z inną szkołą, w konsekwencji czego dziewczyna trafia do zupełnie innej klasy niż chłopcy. Na domiar złego w grupie Niki nie ma żadnych znajomych poza dziewczyną, z którą nie wiodła wcześniej zbyt dobrych stosunków... Z czasem okazuje się, że nie były to zbyt wielkie kłopoty, ponieważ nagle świat się zmienia... Nie ma prądu, internetu, pojawiają się braki w jedzeniu i wodzie... Następuje widmo końca świata...
Jak nasi bohaterowie poradzą sobie w tej trudnej sytuacji?
______________________________
Zdecydowanie nie ma potrzeby poznawania poprzednich tomów, aby przeczytać książkę "Felix, Nika i Net oraz Koniec Świata Jaki Znamy". Muszę jednak przyznać, że pozycja tak mnie wciągnęła, że na pewno sięgnę również po poprzednie tomy. Powieść przepełniona została świetnym poczuciem humoru oraz bezgraniczną przyjaźnią. Opowiada zarówno o zwykłych problemach nastolatków, jak i tych bardzo ciężkich obejmujących cały świat. Książce towarzyszy oryginalny klimat oraz wszechobecna tajemnica. Mogę śmiało przyznać, że jest bardzo nieprzewidywalna i sporo się w niej dzieje. Lekkie pióro autora oraz dopracowane, inteligentne dialogi chyba każdemu przypadną do gustu. Książka do samego końca trzyma czytelnika w sporym napięciu. Bardzo mocno polecam!🤗

W związku ze zbliżającym się dniem dziecka zaczęłam ostatnio rozmyślać o tym, jakie były moje ulubione serie te kilka-kilkanaście lat temu. Doszłam do wniosku, że - poza Harrym Potterem - najbardziej lubiłam serię "Felix, Net i Nika" od Rafała Kosika.

„Koniec Świata Jaki Znamy” to piętnasty tom tej serii. Poprzednie części czytałam jeszcze będąc w gimnazjum, ale do teraz pamiętam, że miałam na punkcie tej serii ogromnego bzika. Każdy tom czytałam po kilka, jeśli nie kilkanaście razy.

Najwspanialsze jest mimo wszystko to, że gdy teraz, po tylu latach, znów sięgnęłam po FNiN… bawię się przy tych książkach tak samo dobrze, jak te dziesięć lat temu!

Książki o przygodach warszawskich gimnazjalistów (w tym tomie już licealistów!) pełne są przygód i akcji, od której nie da się oderwać. No i oczywiście przegenialnego humoru, który trafia do mnie w stu procentach! W książkach z tej serii jest też dużo naukowych, technicznych i informatycznych zagadnień - ale niech to was nie zniechęca! Rafał Kosik potrafi pisać ciekawie nawet o asystach grawitacyjnych czy zasadzie działania dźwigni. To, że program sztucznej inteligencji o imieniu Manfred jest jednym z moich ulubionych bohaterów, tylko ten fakt potwierdza.

"Koniec Świata Jaki Znamy" porusza temat dość aktualny. W książce nie mamy oczywiście pandemii, tylko... a zresztą, przeczytajcie sami! Zdradzę tylko, że superpaczka musi sobie poradzić nie tylko z restrukturyzacją szkoły – ba, jest to ich najmniejszy problem! Większym jest zdecydowanie brak prądu, jedzenia, wody, internetu i wielu innych rzeczy. Jak to na koniec świata przestało - nie jest kolorowo!

Bardzo polecam całą serię, bo z ręką na sercu powiem, że żadnego z przeczytanych przeze mnie tomów nie mogę uznać za słaby czy nawet średni. Wszystkie są absolutnie genialne!

Pierwsza połowa - petarda, lecz na drugiej trochę się rozczarowałam.
Po tytule spodziewałam się typowego końca świata, sądząc po okładce sądziłam, że będzie bardziej mrocznie.
Humor - genialny. Śmiałam się ciągle. Muszę przyznać, że Net nie irytował mnie tak bardzo jak wcześniej.
Zwroty akcji były świetne, często otwierałam buzię że zdziwienienia. Super jest też to, że autor brzydkie słowa zastępuje słowem BIP! Więc osoby które są ,,wyczulone" na takie słowa lub po prostu nich nie lubią, nie będzie im to przeszkadzać.
Ta książka wywołała u mnie burze emocji- smutek, radość, zaciekawienie, złość (głównie na Wąsa)...
Ogólnie daje mocne 7.
Polecam

Pierwsza połowa - petarda, lecz na drugiej trochę się rozczarowałam.

Z Felixem, Netem i Niką dorastałam i to również z nimi relaksuję się już jako osoba dorosła. Mimo upływu lat każdy kolejny tom nie odstępuje jakością od poprzednich, czego dowodzi „Koniec świata jaki znamy”. Idealne połączenie powieści przygodowej z science-fiction oraz wątkami komediowymi zapewnia wyłącznie przyjemne czytelnicze doznania. Nawet skomplikowane nieraz pojęcia z zakresu technologii nie zniechęcają do dalszej lektury 😉
Zbieżność zdarzeń z tej części z obecną sytuacją wydaje się być jakąś swoistą intuicją autora, który historię wymyślił przecież na długo przed początkiem pandemii. Może po prostu każdy chwilowy koniec świata działa na podobnych zasadach – przeraża, zmienia nasze codziennie zachowania i wzbudza nowe instynkty (nie zawsze te godne pochwały). Wraz z bohaterami przeżywamy zanik sieci elektrycznej, brak wody, walkę o zapasy jedzenia i chaos, jaki zaczyna panować na całym świecie. Niezmienne pozostaje jednak podążanie za zaradną paczką przyjaciół, którzy radzą sobie z problemami znacznie sprawniej niż niejeden dorosły. Wcześniej doświadczymy wraz z nimi również mniejszego, acz równie dla bohaterów istotnego, końca świata w postaci reorganizacji szkoły i przyjścia nowej dyrekcji, która wprowadza kuriozalne zasady obowiązujące uczniów i nauczycieli. To wszystko przepełnione jest dawką nauki, survivalowego klimatu oraz niebanalnego humoru, które dopełniają wartość historii.
„Felix, Net i Nika” to według mnie najlepsza polska seria dedykowana młodzieży, po którą śmiało mogą sięgnąć również starsi czytelnicy. Wciągająca i dobrze skonstruowana fabuła, wartka akcja i świetnie dobrani do toku zdarzeń bohaterowie sprawiają, że przy książce można przeżyć pasjonującą przygodę, która pozostawia w czytelniku uśmiech i ciepło bijące z perypetii trójki nastolatków. Polecam każdemu!

Rafał Kosik jak zwykle w szczytowej formie. Felix, Net i Nika to jedni z moich ulubionych bohaterów. To z jaką łatwością wplątują się sami w kłopoty by za chwilę się z nich wyplątać wciąż bawi mnie tak samo jak pare lat temu. Oby tak dalej, a będę bardziej niż zadowolona.

Na półkach: , , , , ,

Serii o trójce przyjaciół, którzy mają wiele szalonych przygód nie trzeba chyba nikomu już przedstawiać. Są zarówno fani tych bohaterów, jak i przeciwnicy, ja należę zdecydowanie do tej pierwszej grupy. Nawet nie myślałam, że to już tyle tomów powstało. Tym razem Felix, Net i Nika muszą się zmierzyć z kolejnymi problemami. W ich szkole dyrektor wprowadza reorganizację, a więc nie są już gimnazjalistami, a licealistami. Ponadto Nika otrzymała tajemniczą kopertę z jeszcze bardziej tajemniczą zawartością, która może nieść ze sobą kolosalne skutki. Poza tym wszystko wskazuje, że niedługo nadejdzie Koniec Świata. Nie ma internetu, nie ma prądu, zasilania - to wskazuje na potężne zmiany. Rafał Kosik po raz kolejny oddał w ręce czytelnikom powieść pełną humoru, ale też nauki. Dzięki temu, że każdy z przyjaciół jest inny, czym innym się interesuje i co innego potrafi zarówno młodzi czytelnicy jak i ci starsi mogą się nauczyć czegoś nowego (i potem brylować w towarzystwie!). Nie zabrakło również wydarzeń nieco komicznych, o których nawet nie pomyślałoby się, że mogą mieć miejsce w naszym realnym świecie. Już po raz piętnasty spotykamy się z dobrze znanymi bohaterami, ale również nowymi. Ciekawym wątkiem był powrót mamy Felixa do Warszawy, a raczej próba wspólnie z tajemniczym Czarnym Facetem (którego każdy z nas może zinterpretować na swój własny sposób). Oczywiście, nie mogło zabraknąć jakiegoś ukrytego przesłania. Tym razem cała ta historia nauczyła zarówno bohaterów jak i czytelników, że dopiero w chwili zagrożenia doceniamy to co mamy. Po raz kolejny lektura tej książki była dla mnie świetną rozrywką, chociaż muszę przyznać, że miejscami się trochę nudziłam. Czasem działo się sporo, że ciężko było się oderwać od książki, a niekiedy tak wiało nudą, że zastanawiałam się, kiedy znów zacznie się coś dziać. Ogólnie oceniam ten tom bardzo pozytywnie, oryginalny pomysł na fabułę (idealnie się wpasował, żeby go akurat teraz w dobie pandemii czytać).

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To jest GE-NIAL-NE!!! Jak na (obecnie) ostatnią część przygód trójki przyjaciół, muszę uznać to za najlepszą książkę science-fiction jaką czytałam. Definitywnie jedno z najlepszych science-fiction dla nastolatków, mogłabym tak opowiadać godzinami. Nie mogę się doczekać kolejnej części która ma się ukazać w 2021. "Koniec świata jaki znamy" to niezwykła książka. Jedynie polecam przeczytać wcześniej pozostałe części, wtedy łatwiej będzie się zorientować, w całości.

Hej moje książkowe Hipogryfy!
Powiem tak - nie znałem serii Felix, Net i Nika przed przeczytaniem Końca Świata Jaki Znamy. Przeczytałem ten tytuł i... nagle chcę przeczytać WSZYSTKIE książki z tej serii!

Czy trzeba pisać coś więcej? :D

No ok... jak trzeba pisać więcej to tutaj macie pełną recenzję:

Hej moje książkowe Hipogryfy!

Czy trzeba pisać coś więcej? :D

No ok... jak trzeba pisać więcej to tutaj macie pełną recenzję:

Jestem już trochę za stara na tę serię, ale miło było wrócić do tych postaci :)

Jestem już trochę za stara na tę serię, ale miło było wrócić do tych postaci :)

Video

Video