Czarny amulet

Okładka książki Czarny amulet
Adam Faber Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Kroniki Jaaru (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kroniki Jaaru (tom 2)
Czwarta Strona
2017-10-11
2017-10-11

RECENZJA POCHODZI Z BLOGA SKARBIEC KSIĄŻEK: http://skarbiecksiazek.blogspot.com/2021/05/czarny-amulet-adam-faber.html

UWAGA! SPOILERY Z PIERWSZEGO TOMU!!!

Jaar? Fery? Czarownice? Jeszcze do niedawna nie miała pojęcia o ich istnieniu. Nie zdawała sobie sprawy, że sama jest częścią magicznej rzeczywistości. A teraz? Teraz nie tylko musi się w niej odnaleźć, ale też po raz kolejny stanąć do walki o życie...

Choć minęły dwa miesiące odkąd Kate Hallander dowiedziała się o swoim nadprzyrodzonym dziedzictwie, magia wciąż jest dla niej nowością. Aby jej pomóc, ciotka, ku niezadowoleniu dziewczyny, organizuje wakacyjny wyjazd w towarzystwie zaprzyjaźnionej grupy. Niebawem Kate przekona się, że pobyt w nadmorskim miasteczku okaże się niezapomnianym przeżyciem. A wszystko dzięki niespodziewanej obecności Jonathan’a Charmling’a i podążającego jej śladem niebezpiecznego przeciwnika.

Sytuacja Kate Hallander jest...nieco skomplikowana. Doświadczyła niezwykłej przygody w Jaarze, została mianowana Strażniczką kamienia władcy...a mimo to jej czarodziejskie umiejętności nie są najlepsze. Choć próbuje oswoić się z nową tożsamością i rozwinąć swoją magię, jej działania nie przynoszą spodziewanych rezultatów, wzbudzając tym samym wątpliwości nastolatki, co do posiadanego talentu. Nieświadoma niebezpieczeństwa dziewczyna nie zdaje sobie jednak sprawy, że prawdziwym problemem jest osoba, która uczyniła z Kate swój cel i nie cofnie się przed niczym, aby w końcu zrealizować swój plan.
O ile w pierwszym tomie bez trudu polubiłam Kate, o tyle w drugim moja sympatia do niej trochę stopniała. Wszystko przez jej postawę wobec magicznego dziedzictwa, która, z mojego punktu widzenia, wygląda jak zwykła ignorancja. Siedemnastolatka niby ciągle ćwiczy, ale i tak zachowuje się jak błądzące we mgle dziecko. W „Księdze Luster” była mniej doświadczona, lecz bardziej konkretna, a tu taki zastój. Było to trochę irytujące, ale i tak z zainteresowaniem przyglądałam się jej perypetiom. Mam nadzieję, że w kolejnej części Kate uwierzy w swoje zdolności, lepiej opanuje magię i zacznie zachowywać się jak na Strażnika kamienia przystało.

Jonathan Charmling, nowy uczeń...Ileż to już razy był nowym uczniem? Ile razy musiał przeprowadzać się, z konieczności, nie z wyboru? Gdyby nie pewne nietypowe zdarzenia, mógłby tego uniknąć. Niestety, los mu nie sprzyja, ponownie więc rozpoczyna ten sam etap swojego życia. Z jedną tylko różnicą. Tym razem zamierza stawić czoło największej rodzinnej tajemnicy – historii ojca i okoliczności jego śmierci.
Po przeczytaniu „Księgi Luster” liczyłam na to, że pojawiający się, właściwie, epizodycznie Jonathan powróci w drugiej odsłonie „Kronik Jaaru”. Tak też się stało, z czego się cieszę, bowiem to właśnie on jest moim ulubionym bohaterem. Jego wątek jest ciekawy, po części zaskakujący, a w odróżnieniu od Kate, chłopak szybko odnajduje się w tym, co nowe. Dużym plusem perypetii Jonathan’a jest połączenie ścieżki jego i głównej bohaterki. Choć to dopiero początek ich opowieści, ich duet zapowiada się obiecująco (a może i romantycznie?).

Wśród postaci drugoplanowych wyróżnia się fer Fion – jak zwykle sympatyczny.

Okładka – ładna, klimatyczna, charakterystyczna.

Podsumowując: choć Jaar jest barwnym miejscem, za ogromny atut książki uważam osadzenie fabuły przede wszystkim w Anglii. Plusem jest też sama historia, bohaterowie i lekkość, z jaką autor snuje opowieść. Za odrobinę problematyczne uważam wtrącenie epizodu dotyczącego pewnego zakonu i jego misji. Ma to być wprawdzie swego rodzaju zapowiedź przyszłych zdarzeń, lecz takie raptowne wzmianki wydają się nieco chaotyczne. Niezależnie jednak od tego „Czarny amulet” pozostaje niebanalną książką, wartą uwagi. Tak więc, polecam.

UWAGA! SPOILERY Z PIERWSZEGO TOMU!!!

Kolejny wciągający tom.Teraz się akcja rozkręca ,jest coraz lepiej.Mamy nowe artefakty i postaci.

Zapraszam na mojego instagrama: sunsa_zia.libri
Uwaga mogą pojawić się spojlery z poprzedniej części.

Kate podczas wakacji jedzie z ciocią miasta wiedźm. Poznaje ta swoich rówieśników. Wszyscy mieszkają w domu księżycowym Selen — znajomej Hilleny. Kate w międzyczasie rozwija swoje umiejętności. Jednocześnie jej sny stają się coraz bardziej interesujące. Fion uważa, że ktoś próbuje jej coś przekazać. Kate z każdym dniem wydłuża listę podejrzewanych osób.

W tym samym czasie poznajemy historie Jonathana. Ujawnia się tajemnica jego rodziny. Jak można się domyślić, posiada on magiczne zdolności. Jednak co się stanie po ujawnieniu mrocznych sekretów skrywanych od piętnastu lat? Jedno jest pewne nic dobrego.

Z każdą stroną historia Kate przekonuje mnie coraz bardziej. Pojawia się coraz więcej tajemnic, jednocześnie rozwiązują się już znane. Najbardziej ciekawią mnie powiązania pomiędzy bohaterami.

Osobiście nie mogłam się doczekać więcej informacji na temat Jonathana. Zaciekawił mnie już w pierwszej części.

Co do minusów. Podczas jeden z rozmów dowiadujemy się o kompleksach głównej bohaterki. Jednak ja wolałabym o tym przeczytać w inny sposób. Przez dwie części nie było o tym wzmianki i nagle można osoba, która nie miała z nią dużej styczności, dotyka jej czułego punku. Brakuje mi tego jak do nich doszło. (Ten fragment może być trochę niezrozumiały, jednak nie chce zdradzić za dużo fabuły. Był to dość istotny moment).

Zapraszam na mojego instagrama: sunsa_zia.libri
Uwaga mogą pojawić się spojlery z poprzedniej części.

O wiele lepsza od pierwszej części.
Pierwsza połowa jest słaba w porównaniu do drugiej. Bo druga zmiata wszystko.
Naprawdę świetna książka, o wiele więcej magii. Większość wątków były świetne i poznajemy kolejnych bohaterów i wgłębiamy się w historię jednego z poprzedniego tomu ...
Mel była tylko na początku i na końcu, a mnie irytowała w poprzedniej części.
Jeśli pierwszy tom Cię nie przekonał, to ten prawdopodobnie to zrobi ☺️ Tak było w moim przypadku 🙃

O wiele lepsza od pierwszej części.
Pierwsza połowa jest słaba w porównaniu do drugiej. Bo druga zmiata wszystko.
Mel była tylko na początku i na końcu, a mnie irytowała w poprzedniej części.
Jeśli...

Wciąż nie mogę pojąć dla kogo ta seria ? Jeżeli dla nastolatków - to pisana zbyt infantylnie, jeżeli dla dzieci - to zawiera niestosowne do wieku wkładki. Tom drugi rozpoczyna się mega wkurzająco, znów te pospolite dialogi, przeskoki jednym zdaniem, na siłę wciskanie wytłumaczeń jakiś zjawisk .... Ale wychodzę z założenia, że jak się książki nie przeczytało nie można wystawić oceny, dlatego skończyłam " czarny amulet" i powiem tyle, dalej jest tylko lepiej. Da się przełknąć a nawet na mówić na tom 3 :)

7,5/10
Fajnie że lepiej poznaliśmy historię Jonathana, a plot twist z jego mamą był w punkt. To że Jonathan i Kate będą razem było wiadome już na początku tomu 1 ale i don't mind that. Can't wait jak to się rozwinie.

7,5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kroniki Jaaru to ciekawa i wciągająca seria dla młodego czytelnika, autor wykreował świat w którym magia przeplata się z rzeczywistością a młodzi bohaterowie muszą zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami współpracując z magicznymi stworzeniami.

Ksiazka, ktora nie ma szans zaistniec, bo juz sam wydawca od poczatku porownuje ja do Harrego Pottera. Niby to komplement, ale moim zdaniem stawia ksiazke na straconej pozycji, bo czytelnik spodziewa sie czegos konkretnego i uniwersum Kronik Jaaru moze go rozczarowac.

Z drugiej jednak strony ciezko nie zauwazyc wzorowania sie na Potterze. Niby czarownice i czarodzieje nie istnieja tylko u Rowling, kazdy ma prawo o nich pisac, ale musze stwierdzic ze smutkiem, ze widze duzo skopiowanych motywow. Negatywny bohater i jego historia w tle, 4 slugow, motyw kamienia, glowna bohaterka, ktora nagle dowiaduje sie, ze ma magiczne moce - rzadkie nawet w magicznym swiecie... i tak dalej i dalej.

Kiedy ktos reklamuje ksiazke jako "Harry Potter w spodnicy" to czekam na super przygody, oryginalny swiat magii i ciekawych bohaterow, a nie kopiuj-wklej tych samych motywow, zmienionych troszke, zeby nikt sie nie zorientowal. Daje 5/10, bo pomysl jest, ale promocja i inspiracja Potterem zepsuly wszystko. Chyba, ze wydawnictwo takze wylapalo te wszystkie skopiowane motywy, ze pozostala im juz tylko promocja pod szyldem Harrego.

Drugi tom mnie tak samo wciągnął jak pierwszy. Czyta się lekko. Polecam bardzo!!!

Drugi tom Kronik Jaaru nie skupia się tak bardzo na samym Jaarze, gdyż większość fabuły dzieje się w naszym świecie. Jednak na miejsce akcji autor wybrał raczej te obdarzone magicznymi właściwościami miejsca jak choćby miasteczko wiedźm Hagsborough. To tu nasza Kate nauczy się nieco wiedźmiego fachu i poznaje inne obdarzone mocami nastolatki. Niestety nie może cieszyć się spokojnie nauką, bo komuś bardzo zależy żeby ją unieszkodliwić. Kate zaczyna grozić poważne niebezpieczeństwo.
Każdy, mały i duży, smakosz książek fantasy będzie czuł się ukontentowany, choć książka ma swoje wady jak choćby rozstrzygnięcie niektórych wątków. Ale wiadomo – nie dogodzi się wszystkim.
Więcej na: https://konfabula.pl/kroniki-jaaru-ksiega-luster-czarny-amulet/