rozwińzwiń

Rebeka (1940)

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Bardzo chciałam sięgnąć po ten tytuł, bo opis sugerował, że to coś, co mi się spodoba.

Sama fabuła bardzo mi się podobała. Bohaterowie również. Jednak z racji tego, że ten tytuł po raz pierwszy został wydany baaaardzo dawno temu, to ciężko było mi się wkręcić.

Przede wszystkim minusem jest rozwleczenie opisy przyrody oraz samej posiadłości. Przez pierwszy rozdział ledwo przebrnęłam, a w pewnym momencie miałam wrażenie, że czytam Pana Tadeusza.

Do 20 rozdziały bardzo się męczyłam, niby ciekawiły mnie losy bohaterów i były momenty zszokowania, ale było ich na tyle mało, że nie sprawiały mi one większej przyjemności.

Dalej już było trochę lepiej, bo była akcja, tajemnice i przez 7 ostatnich rozdziałów czułam się, jakbym czytała zupełnie inną opowieść.

Mimo wszystko nie trafi na listę ulubionych klasyków.

Świetna powieść retro, romans i mroczna tajemnica trzymały mnie w napięciu do ostatniej strony i zaskoczyły nie raz.

Główną bohaterkę poznajemy gdy była nieśmiałą, prostą dziewczyną, uczącą się na damę do towarzystwa. Niespodziewanie tajemniczy Pan de Winter dostrzega w niej coś i wkrótce zabiera jako żonę do swojej angielskiej, przepięknej posiadłości Manderley. Tam dziewczyna mierzy się z legendą Rebeki.
Tyle, żeby nie zdradzić za dużo treści. Doceniam również zakończenie, idealnie pasuje do powieści.

Nie rozumiem fenomenu tej książki.

Może gdybym przeczytała tę książkę 10 lat temu ocena byłaby wyższa. Na wielki minus totalny brak rozmów między państwem De Winter, żadnych opisów ich rozmów, codzienności czy zbliżeń, choć byli dopiero chwilę po ślubie? (Ale może w tamtych czasach nie pisało się o tym?)

Maxim to burak, nie opowiedział żonie jak wygląda życie w Manderley, wtedy może by sobie lepiej radziła mogłaby się na to jakoś przygotować. Odnosiłam wrażenie że traktuje ją jak powietrze.
Jego żona bojąca się wszystkiego i wszystkich, kompletnie nie mam zrozumienia dla niej, jedynie trochę współczucia że Maxim jej nie wprowadził w taki tryb życia. Zastanawiam się o czym i czy w ogóle oni rozmawiali? Jedno drugiego warte.

Interesujące było ostatnie 100 stron.

Nie rozumiem fenomenu tej książki.

Maxim to burak, nie opowiedział żonie jak wygląda życie w ...

Jest to wielowymiarowa powieść. Opowiada o tym, że nie zawsze po ślubie żyje się "długo i szczęśliwie", a przeszłość może mieć destrukcyjny wpływ na teraźniejszość. Główna bohaterka dojrzewa na jej kartach, nabiera pewności siebie. Co ciekawe, nie wiemy, jak ma na imię. Większość akcji (poza dwoma pierwszymi rozdziałami) poznajemy z jej wspomnień w ramach retrospekcji. Kolejnym, cichym bohaterem jest samo Manderley - piękna posiadłość, niemniej skażona wpływem Rebeki, co wcale nie kończy się wraz z jej śmiercią.

Książka zawiera mnóstwo nawiązań do "Dziwnych losów Jane Eyre", aczkolwiek czyni to w taki nienachalny sposób i czytelnik nieznający tej pozycji nic nie straci podczas lektury "Rebeki".

A o tytułowej Rebece mogę powiedzieć, że to "zła kobieta była", która mimo ujmującej powierzchowności miała bardzo brzydkie wnętrze i niszczyła ludzi dookoła siebie w pogoni za własną rozrywką. A to jak postępowała wobec swego męża i w co go wmanewrowała bije wszelkie rekordy haniebności.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książki wręcz nie da się odłożyć. Normalnie fizycznie się nie da.

Książki wręcz nie da się odłożyć. Normalnie fizycznie się nie da.

Niesamowita książka! Nie sądziłam, że aż tak mnie pochłonie. Choć rzeczywiście im dalej, tym akcja nabiera tępa, to i tak wciągnęła mnie ona już od pierwszych stron, gdyż historia jest naprawdę interesujaca. Panuje w niej niezwykły klimat, tajemniczość. Opisy przyrody, domu czy małżeństwa według mnie w ogole nie były przytłaczającae, a pozwalały właśnie na stworzenie tego niezwykłego klimatu i wczucie się w ten świat. Niektórych wydarzeń można się było spodziewać, inne mnie naprawdę zaskoczyły. Książka zrobila na mnie ogromne wrażenie, polecam zdecydowanie.

Miało być 1 za to, że przez ponad 3/4 książki czułam znużenie i podirytowanie, długie opisy miałki charakter głównej bohaterki. Dawno mnie tak książka nie znudziła, fakt końcówka lekko nadała tony tej książce ale ogólnie jestem zdziwiona tak wysoką średnią oceną tej książki.

Sama historia wydawała się bardzo interesują, ale miejscami, gdzie opisy stanowiły centrum opowieści traciłam zainteresowanie. Przesłuchałam całość powieści, ale gdybym sięgnęła po książkę w wersji papierowej mogłabym się skusić o przewertowanie pewnych akapitów, bo choć opisy są bardzo szczegółowe, zamiast wprowadzać mnie w nastrój dworku i jego tajemniczość, sprawiają, że czuję znudzona. Przemiana głównej bohaterki o rozkręcająca się pod koniec historia są warte uwagi i bardzo mi się podobały, ale te opisy nużyły mnie miejscami do granic obsesji.

Bardzo nie-moja książka. Skończyłam ją tylko dla Pauliny. Nie podobał mi się styl, rozwlekłe opisy, które ktoś mógłby uznać za malownicze interpretacje otaczającego świata.
Zdanie z opisu na tylnej okładce (o małżeństwie i śmierci Rebeki) to ponad 3/4 książki!!! Byłam w szoku jak bardzo można to rozwlec. Końcówka mnie dopiero zaciekawiła (stąd tak wysoka ocena ;) ).

Delikatnie zawiodłem się na tej pozycji. Będąc szczerym to dopiero po przeczytaniu 3/4 książki zaczęła mnie wciągać i wtedy w miarę czytałem z zainteresowaniem. Zachowania głównej bohaterki były delikatnie męczące. Pojawiła się nadzieja na solidne zakończenie ale też mnie rozczarowało.

6 052
    5 524