Śmierć pani Westaway

2021-06-02
Data 1. wydania:
2018-05-01
Anna Tomczyk
thriller manipulacja niebezpieczeństwo relacje rodzinne strach szantaż thriller psychologiczny

Wyróżniona opinia i

Śmierć pani Westaway

przeczytanych książek 1133 napisanych opinii 205

Przeciętna książka, która przez większość stron była bardzo poplątana i absurdalna.

Świetna fabuła, naprawdę oryginalna, napisane idealnie.

Świetna fabuła, naprawdę oryginalna, napisane idealnie.

Klasyczny kryminał w stylu Agaty Christie.
Akcja toczy się powoli, miejscami wręcz ospale, ale tajemniczy nastrój podszyty nutą grozy utrzymuje nas w napięciu przez cały czas.
Najbardziej urzekł mnie klimat powieści.
To czucie ustawicznego chłodu .... brrr.
Nie ma co ukrywać - wciągnęło mnie.

Klasyczny kryminał w stylu Agaty Christie.
Najbardziej urzekł mnie klimat powieści.
Stare domostwo, kołujące nad domem sroki, zrzędliwa gospodyni, karty tarota, pożółkłe fotografie, zamarznięte jezioro, śnieżyca za oknem, wyziębione pokoje....

Nie wiem co napisać. Wszystko w tej książce było ładne, składne i ciekawe, ale całościowo jakoś tak bez życia. Tak jakbym podczas czytania odsłaniała kolejne warstwy jak na wykopalisku, monotonnie i systematycznie. To co odkrywałam było jak najbardziej ciekawe, ale sam proces był nudny.

Kiedy usłyszałam że wychodzi kolejna książka @ruthware skakałam z radości. Dokładnie rok temu przeczytałam "Pod kluczem " i zakochałam się. Czy tutaj było podobnie?

Hal, młoda dziewczyna kochająca karty tarota,która rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy.Dziewczyna mocno się zadłużyła.
Gdy Hal otrzymuje tajemniczy list, wydaje się, że jej sytuacja może się poprawić. Dowiaduje się, że jej babcia – Hester Westaway – mieszkająca w ogromnej posiadłości w Kornwalii, zmarła. Mimo że nie może w to uwierzyć, czuje, że powinna pojawić się na pogrzebie i odczytaniu testamentu. To może być dla niej szansa na duży zastrzyk gotówki.Co kryje się za ścianą domu Hester Westaway?

Mroczna i rodzinna tajemnica to, to co tygryski lubią najbardziej.
Klimat tej książki niepokoi i absolutnie wciąga. Pomimo,że gdzieś tam po drodze akcja zwalnia to i tak nie ma mowy o nudzie.Tu się działo, to się czuło a autorka elektryzuje czytelnika wątkami i słowem w taki sposób że nie potrafimy porzucić lektury chociaż na chwilę.
Ta książka wciąga i uzależnia.
Poproszę o więcej!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedno po drugim lepsza. Ale i tak trzyma poziom (czyt. trzyma w napięciu)

Jedno po drugim lepsza. Ale i tak trzyma poziom (czyt. trzyma w napięciu)

Z trzech powieści Ruth Ware ta jest dla mnie najsłabsza. Historia rozkręca się bardzo powoli. Moment kulminacyjny jest wprawdzie zaskakujący, ale powieść nie ma odpowiedniego tempa, jakie powinien mieć kryminał. Wydarzenia są jakieś takie zbyt rozwlekłe, trudno było mi czasami skupić na nich uwagę. Dobrze się to czyta, bo Ware pisze bardzo prostym, przystępnym językiem, ale uważam, że nie jest to jej najlepsza powieść.

Na półkach: , , , , , ,

Dla mnie najsłabsza książka tej autorki. Zero klimatu, nieciekawe postacie i przewidywalna zagadka.

To była niesamowicie wciągająca książka, nawet jeśli nie była jakoś bardzo trzymająca w napięciu czy tajemnicza. Samą zagadkę uważam, za dosyć słabo wytłumaczoną i zbyt zagmatwaną (nie lubię zabiegu, gdzie dwie osoby mają takie same imiona, bo i tak nie wiem, koniec końców, która jest która). Środek był troszkę przedłużony, ale poza tym była to naprawdę dobra rozrywka.

Wciągający thriller/kryminał i trochę powieść grozy. Przyznaję, że trochę się strwożyłam, ale i dobrze bawiłam przy rozwiązywaniu zagadki. Podejrzewałam Ezrę, ale na zamianę matek nie wpadłam.
Hal, która po śmierci matki wróżyła z kart tarota, zaciągnęła również dług u lichwiarza. Mieszka w maleńkim mieszkanku i nie zawsze wystarcza jej na opłatę rachunków. Lichwiarz nadyła na nią drąga, który skutecznie ją nastrasza. Dlatego Hal podejmuje próbę uzyskania spadku po pani Westawey, która podaje się za jej babcię. Hal wychowywała matka, która zginęła w wypadku samochodowym tuż przed 18 urodzinami córki. Matka nigdy nie opowiadała Hal o swojej rodzinie i powiedziała, że jej ojciec był przygodą na jedną noc, więc nawet nie zna jego imienia.
Po rozwikłaniu zagadki okazuje się, że w Trepassen latem 94’ były 4 osoby. Maud, Maggie, Abel i Ezra. Hal okazuje się córką Maggie i Ezry. Przed narodzinami Hal lub tuż po nich Maud i Maggie uciekają z Trepassen. Maud chce iść na Oxford, a Maggie wróży z kart, by utrzymać cała trójkę. W końcu decyduje się, by powiedzieć Ezrze o dziecku i żeby płacił na jego utrzymanie. W tym celu jedzie do Trepassen i go odwiedza. Płyną łódka, on sie wścieka, że ona myśli tylko o pieniądzach, a nie o tym co między nimi było i ją zabija. Łódkę przebija i pod łódką w hangarze spoczywają zwłoki Maggie. Jego matka wraz ze służąca domyślają się prawdy, ale nic z tym nie robią. Gdy Maggie nie wraca, opiekę nad Hal przejmuje Maud - mimo różnych skrótów ich imiona są takie same Margarida, aże były kuzynkami to i nazwiska miały te same. W ten sposób Maud bez problemu może podszyć się pod matkę Hal. Przed 18 urodzinami Hal Maud wysyła list do Matki- Pani Westawey, że zamierza zdradzić Hal prawdę o jej pochodzeniu. Matka lub pani Warren, która mogła przeczytać owy list przekazują tę informację Ezrze. On się musiał wściec i postanowił zabić swoją bliźniaczkę Maud - pitrącił ją autem i uciekł z miejsca zdarzenia. W toku sprawy spadkowej, gdy wszyscy bracia i Hal zjeżdżają do Trepassen Ezra zabija jeszcze panią Warren, dla której był ulubieńcem i ostatecznie próbuje zabić swoją córkę Hal. W toku walki Hal wchodzi na zamarznięty lód, by uciec przed Ezrą. On podąża za nią i pod nim lód się załamuje i ginie. Okazuje się, że Hal jednak jest prawowitą wnuczką pani Westawey i należy się jej spadek. Pozostali bracia Abel i Harding z żoną Mitzie ciepło przyjmują jej osobę, jako bratanicę.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to