Rebeka

Rebecca
Albatros
2021-03-10
2021-03-10
literatura piękna powieść powieść gotycka romans gotycki szaleństwo groza tajemnica

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Duszna atmosfera unoszącej się tajemnicy nad mroczną posiadłością i jej mieszkańcami.

Książka posiadająca bardzo intrygujący klimat, trzymająca w lekkim napięciu, nie koniecznie z powodu fabuły (niestety wcześniej oglądałam film więc znałam zakończenie), ale z powodu ciężkiej atmosfery, tajemniczej, takiej która nas niepokoi i przyciąga.

Świetna! uwodzi napięciem, klimatem, niesamowitą fabułą. Majstersztyk!

Świetna! uwodzi napięciem, klimatem, niesamowitą fabułą. Majstersztyk!

Z ledwością skończyłam czytać. Bohaterka irytowała mnie niesamowicie i tylko tajemnica trzymała mnie przy czytaniu. Miałam ochotę potrząsnąć tą kobietą. Na dodatek miałam nieprzyjemne wrażenie, że już to czytałam, że już to znam, a przecież tak nie było. Leniwa, dość opisowa narracja również nie pomagała. Naprawdę moje wrażenia są bardzo średnie.

Wiele dobrego mówi się o tej książce. Nie bez powodu jest to klasyk literatury. Tutaj właśnie pojawiła się moja obawa, bo do tej pory nie było mi po drodze z klasykami. Bardzo się bałam sięgając po tę książkę, ale jak się okazało, niepotrzebnie. Odkładając tę książkę, byłam zachwycona i nie mogłam znaleźć słów, żeby opisać to, jak bardzo mi się podobała. Nie spodziewałam się tego i spadło to na mnie z ogromną siłą.

Niepowtarzalny stworzony przez autorkę klimat angielskiej ogromnej i przepięknej posiadłości czujemy każdą komórką ciała. Skrywa on jednak swoje tajemnice, a ta odrobina suspensu i mrocznej gotyckiej atmosfery w niesamowity sposób sprawia, że nie jesteśmy w stanie odłożyć tej książki. Nietuzinkowe postaci i stale podążający za nami duch poprzedniej Pani domu, którego odczuwamy w każdym, najmniejszym calu rezydencji, skutecznie wprowadzają w nasze myśli pytanie, jakim cudem, ta biedna młoda dziewczyna zakochana w Maxie de Winterze, jeszcze stamtąd nie uciekła. Czy miłość przezwycięży lęki, zagubienie i bezradność naszej głównej bohaterki?

Nowa Pani de Winter jest niesamowicie intrygującą postacią. Mimo iż nie poznajemy jej imienia, to już od pierwszych rozdziałów czujemy wręcz namacalnie jej niepewność i brak pewnego doświadczenia życiowego, który towarzyszy jej przez pobyt w Manderlay. Kobieta stale żyje w cieniu Rebeki i na każdym kroku się do niej porównuje. Nie pomagają jej mieszkańcy rezydencji, którzy nadal pamiętają zwyczaje panujące w posiadłości za czasów poprzedniej Pani domu. Niejednokrotnie umyślnie, bądź nie, rzucają jej kłody pod nogi, z którymi musi sobie poradzić. Wraz z naszą bohaterka zatracamy się we wspomnieniach i staramy się odkryć, jaka była Rebeka.

Jestem pełna podziwu dla faktu, że powieść, która powstała wiele lat temu, się nie zestarzała. Wiele opisanych tutaj odczuć możemy skutecznie odnieść na dzisiejsze czasy. Mnogość wspaniałych opisów i wprowadzenie tutaj drobnego elementu zagadki kryminalnej, to zdecydowanie elementy, które zachwycają w powieści. Na pewno niejednokrotnie będę do niej wracać myślami.

Na półkach: , , , , , ,

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą powieścią, co prawda nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań, ale skradła moje serce atmosferą, tym napięciem oraz melancholią, która z kolejnymi stronami mnie otulała. Fabularnie czytanie tej powieści jest także satysfakcjonujące, trudno mi to także określić, bo to powieść z tych, w których pozornie przez trzy czwarte historii nie dzieje się za wiele, a jednocześnie byłam wciągnięta i zafrasowana losami bohaterów na sto procent. Podoba mi się także to, jak autorka mnie jako czytelnika rozdarła na pół pod względem dylematów moralnych.
Gdyby tak podsumować powieść określiłabym ją jako intrygującą, wciągającą i bardzo klimatyczną. Jestem bardzo usatysfakcjonowana i zaintrygowana twórczością pisarki i mam w planach sięgnąć po inne jej powieści.

Mmm, ta książka przywróciła mi wiarę w przyjemność lektury po mordędze "The Prince and the Pilgrim" Mary Stewart. Du Maurier nie zawodzi - jej książki mają niepowtarzalną, zagadkowo-melancholijną atmosferę, która wraz z psychologią postaci sprawia, że sensacyjna fabuła, jaką można by znaleźć w byle romansidle, nabiera głębi i ciężaru. Świetnie pokazana (i potwornie frustrująca) nieśmiałość głównej bohaterki, jej nadwrażliwość, nadpobudliwość jej wyobraźni, uderzające skupienie na szczegółach, a na ostatnich stu stronach - napięcie utrzymujące się przez wiele, wiele scen, i to mimo że udało mi się przewidzieć zakończenie.

Bardzo wciągająca historia. Świetnie napisana. Klimatyczna, wrażliwa, intrygująca. Nie mogłam się oderwać od czytania. Po prostu rewelacja!

Na półkach: , , , ,

"Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley."

Mimo, że od przeczytania przeze mnie najbardziej znanej z książek Daphne du Maurier minęło już trochę czasu, to nadal zdarza mi się, podobnie jak narratorce, powracać myślami do czasu spędzonego razem z nią w tym niezwykłym miejscu.

Wspominam niepowtarzalny klimat pięknej angielskiej posiadłości. Odkrywanie jej krok po kroku wraz z główną bohaterką i stopniowe zakochiwanie się w jej zakamarkach.

Wspominam panującą dookoła tajemniczość oraz towarzyszącą mi chęć jak najszybszego odkrycia prawdy o zagadkowej śmierci byłej pani de Winter - tytułowej Rebeki.

Wspominam jak wraz z każdą kolejną przeczytaną stroną jej duch podążał moim śladem i nie dawał o sobie zapomnieć choćby na chwilę. Jak roztaczał wokół siebie aurę bycia tą najlepszą, najpiękniejszą, najwspanialszą...

Wspominam nieśmiałość i niezdarność towarzyszące nowej (bezimiennej) pani de Winter wkraczającej w swoją rolę, rolę drugiej żony Maxa de Wintera, i próbującej się w niej jak najlepiej odnaleźć. Jej zagubienie i bezradność, jej próby bycia choć w części tak idealną jak Rebeka.

Wspominam... i pewnie wspominać będę jeszcze bardzo długo, bo powieść trafia do moich ulubionych. Kiedyś z pewnością jeszcze raz, wraz z nią, odwiedzę niezapomniane Manderley, by po raz kolejny się w nim na chwilę zatracić.

"Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley."

Zajmująca historia młodej kobiety zakochanej w bogatym, starszym mężczyźnie. Gdzie niedomówienia w związku są powodem do poczucia niższości i niedopasowania. Wcześniej obejrzalam film, jednak książka lepiej oddała tą ciężką atmosferę związaną z tragicznymi wydarzeniami, które wydarzyły się wcześniej. Wyśmienita lektura, polecam gorąco.