Bezbronne

2019-02-13
2017-06-25
Mariusz Gądek
Mariusz Gądek

Jest troche niedociągnięć, ale fabuła ciekawa. Niestety szybko zapomina się o niej.

Kilka udanych zwrotów akcji, oddanych w prostej, nieskomplikowanej narracji.

Tak bym to ujęła w skrócie.
A rozwijając…
Przede wszystkim czuć, że autor jest scenarzystą i podczas czytania nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że byłby z tego o wiele lepszy film, niż książka..
Z odpowiednią obsadą, do tego jeszcze klimatyczna muzyka, podkreślająca narastającą grozę…
Ach, już to widzę, aż się prosi na ekran😊
A co do książki.
Sam pomysł na fabułę świetny.
Kilka osób, zupełnie odciętych od świata przez śnieżycę, na postoju przy autostradzie. Darby przypadkowo odkrywa przerażający fakt na temat jednego z nich, ale musi się dowiedzieć o kogo chodzi.
Brzmi nieźle i w większości tak było.
Niewyszukana narracja nie była ogromnym minusem, przy tego typu książce jakoś to przełknęłam 😉
Czytało mi się szybko i ciekawiło mnie jak to się skończy.
Drobne nieścisłości w akcji, czy też słaby realizm niektórych sytuacji, traktowałam z przymrużeniem oka i znów poddawałam się klimatowi zagrożenia.

Nie rozczarowałam się w żaden sposób, ponieważ wiedziałam mniej więcej czego się spodziewać wybierając ten gatunek książki, a świadomy wybór to dla mnie niemalże gwarancja dobrej lektury 🙂

Tutaj miało być szybko, ciekawie i absorbująco na tyle, żeby z chęcią brnąć ku zakończeniu.
I tak było.
Jestem więc zadowolona i na pewno nie odradzam.
Bardzo dobra lektura na podróż* 🙂

*chyba, że akurat jest śnieżyca i podróżujecie samochodem, to wtedy niekoniecznie😉😁

Kilka udanych zwrotów akcji, oddanych w prostej, nieskomplikowanej narracji.

Tak bym to ujęła w skrócie.
A rozwijając…
Ach, już to...

"Czasami Bóg posyła ludzi dokładnie tam, gdzie są potrzebni. Nawet kiedy oni sami o tym nie wiedzą."

Świetny thriller! Odludzie, śnieżyca i ktoś, kto ma bardzo złe zamiary. To nie lada wyczyn utrzymać zainteresowanie czytelnika na stałym poziomie przez całą powieść, gdy bohaterów jest zaledwie kilku. Autorowi się to udało. Jestem zachwycona!

Rewelacyjny thriller, pełen napięcia i niesamowitych zwrotów akcji. Zakończenie zaskakujące i ... wzruszające.

O tej książce nie słyszałam ani na booktubie ani na bookstagramie. A szkoda, bo jest to bardzo dobra pozycja dla fanów thrillerów. Do połowy akcja rozwija się dość powoli, ale z czasem przyspiesza i zaczyna się dziać bardzo dużo. Zupełnie nie spodziewałam się zakończenia i nie spodziewałam się też, że będzie tak dobre. Polubiłam główną bohaterkę. Do końca nie wiadomo kto jest złoczyńcą, a kto po prostu ofiarą. Wadą jest początek i pierwsza połowa, przy której trochę się nudziłam, ale koniec końców warto było dać jej szansę.

Ale ta powieść działa na wyobraźnię! Zamieć śnieżna, odludzie i porywacz dziecka, który teraz ma celowniku bohaterkę - wkręciłam się od pierwszej strony!

Rewelacyjny thriller, ciężko się od niego oderwać nawet na chwilę!

Rewelacyjny thriller, ciężko się od niego oderwać nawet na chwilę!

Mam mieszane odczucia co do oceny tej książki. Z jednej strony podobało mi się, że pod koniec lektura trzymała moje nerwy w napięciu i podczas lektury podkradał się niepokój. Z drugiej irytowała mnie straszliwie. Nie byłam w stanie uwierzyć w realizm postaci, sytuacji. Jeden przykład. Siedmiolatka? Serio. Tej bohaterce przypisane były postawy, myślenie, dialogi bardziej adekwatne dla nastolatki niż tak małego dziecka.
Kradnę jeden z opisów. "Zabili go i uciekł." No i ta drobna studencka, która pomimo odniesienia dziesiątek poważnych ran i uszczerbków jest w sanie stawać czoła całemu światu.
Bardzo naiwna lektura dlatego nie polecam, ale i nie zniechęcam. Coś tam w sobie ma.

Brutalna powieść ale dobrze się ją czyta.

Brutalna powieść ale dobrze się ją czyta.

Książka zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Tylko dla osób o mocnych nerwach. Myślę, że na jej podstawie mógłby powstać świetny film.

• Przeczytane w 2019