Świeża krew

Okładka książki Świeża krew
Joanna Opiat-Bojarska Wydawnictwo: Muza Cykl: Kryształowi (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kryształowi (tom 1)
Muza
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska policja gangsterzy władza gangi zeznania antyterroryści nadużycia narkotyki

Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Ocena 6,5
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Opowiem ci o zbrodni t.3 Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Bogdan Lach, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska
Ocena 6,7
Opowiem ci o z... Katarzyna Bonda, Ig...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

W Policji dochodzi do coraz większych nadużyć władzy, łamania prawa i korpucji. Rząd postanawia powołać specjalną grupę, która będzie miała za zadanie wyszukiwać i karać tych, którzy sprzedali duszę diabłu. Kryształowi, bo tak o nich mówią, to funkcjonariusze, którzy kierując się prawością za wszelką cenę starają się odkryć policjantów ze skazami. Paweł Dobrowolski postanawia również przyłączyć się do tych działań na zlecenie tajemniczej osoby. Wśród swojej grupy antyterrorystycznej dostrzega powiązania pomiędzy kolegami z pracy, a gangami narkotykowymi. Wplątany w walkę, ryzykując życie rozpoczyna niebezpieczną grę.
Świeża krew to powieść dla ludzi o mocnych nerwach. Opisy korpucji w policji sprawiają, że czytelnik zaczyna wątpić w prawość tychże ludzi. Autorka ukazuje nam tu męski świat, przepełniony agresją, seksem, narkotykami, morderstwami, a także porwaniami. Nie skupia się na opisach przyrody, tylko na wydarzeniach, przez co akcja nabiera zawrotnego tempa. W książce mamy do czynienia ze zwykłymi ludźmi, którzy często są rozwodnikami, mają kochanki, zwykłe codzienne rodzinne obowiązki, problemy, a w pracy muszą stać się kimś innym, odpornymi na stres, twardymi i gotowymi w każdej chwili, aby zabić tego ”złego”. Tu P. Joanna wskazuje również jak ciężko oddzielić życie prywatne od zawodowego, co może rodzić duże kłopoty. Ukazuje również, że granicę pomiędzy uczciwością, a przestępstwem oddziela bardzo cienka linia. Książkę serdecznie polecam pomimo, jak dla mnie zbyt małych opisów wymierzania sprawiedliwości przez kartele narkotykowe. Zabrakło mi w niej tego mięsa, tej krwi i agresji.

Przewidywalna. Nie wiem czy sięgnę po kolejny tom.

Przewidywalna. Nie wiem czy sięgnę po kolejny tom.

Nie przykryjesz syfu pudrem... ani braku miłości kasą...

Nie przykryjesz syfu pudrem... ani braku miłości kasą...

Joanna Opiat-Bojarska to autorka, która ma w swoim dorobku literackim sporo powieści, są to głównie kryminały. To moje pierwsze spotkanie z autorką, więc nie mam z czym porównać kryształowej serii, ale mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Nie mogę Wam zbyt wiele napisać o samej fabule, bo książka napisana jest tak, że musiałabym zdradzić za dużo. A tego zrobić niesty nie mogę.

Akcja pierwszego tomu Kryształowych umieszczona jest w Poznaniu i jego okolicach. A dokładniej w środowisku policjantów i narkotykowych gangów. To historia o skorumpowanych gliniarzach, którzy dla korzyści materialnych zdradzają kolegów bez mrugnięcia okiem. Natomiast Kryształowi to funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji, którzy mają znaleźć skorumpowanych kolegów i sprawić by zapłacili za swoje błędy.

Do grupy antyterrorystów, zwanych Czarnymi, dołączył Paweł Dobrowolski, pseudonim Driver. Driver dostał tajne zlecenie, żeby znaleźć haki na skorumpowanego antyterrorystę. Jednak najpierw musi wtopić się w oddział, do którego dołączył. Musi sprawić, żeby Czarni mu zaufali. Rozpoczyna niebezpieczną grę, w której może nawet oberwać on lub jego najbliżsi. W mieście zaczynają ginąć ludzie, on sam nie wie już komu może ufać, bo nie wie kto jest prawdziwym gliną a kto skorumpowanym. No właśnie kto jest kim?

Do tego wszystkiego do miasta próbuje wkroczyć nowy gang narkotykowy. Rozpoczynają się starcia między gangami. Kto okaże się silniejszy? Wkrótce okaże się kto ma większe znajomości w policyjnych progach.

Jak pisałam wyżej to moja pierwsza książka z dorobku Joasi Opiat-Bojarskiej jaką przeczytałam i już wiem, że nie będzie ostanią. Autorka już od samego początku bombarduje nas ogromną ilością bohaterów, do tego szybko przeskakująca akcja sprawiła, że trudno było mi się wbić w jej treść. Ale jak już to ogarnęłam, to czytałam z ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, że akcja nie zwalniała, tylko przyspieszała, ciągle coś się działo. Na końcu trochę niewiadomych się wyjaśniło, ale nie do końca. Widać, że nastąpi ciąg dalszy.

Pani Joasia przedstawia brutalny obraz polskiej policji. W książce jest całe mnóstwo agresji, sexu i wszechobecnego testosteronu. Do tego autorka pisze w taki realistyczny sposób, że czytając ma się wrażenie, iż to wszystko może się wydarzyć w każdym miejscu na ziemi. Jest to tak realistyczne, że aż straszne. Zagłębiając się w tej lekturze, człowiek zdaje sobie sprawę, że temat książki nie jest całkiem wymyślony, bo na pewno gdzieś coś podobnego dzieje się naprawdę.

Ciekawostką jest fakt, że całkiem niedawno Joanna Opiat-Bojarska sprzedała prawa do ekranizacji trylogii. Po przeczytaniu książki wiem, że jest materiałem na świetny film lub serial, pod warunkiem, że scenarzyści nie schrzanią sprawy. Trzymam kciuki, żeby ekranizacja wyszła świetna i zbliżona do pierwowzoru.

Polecam Wam tą pełną niespodziewanych zwrotów akcji historię, a sama zabieram się za część drugą.

Lektury są niczym garnitury, krojone na miarę, pod konkretnego czytelnika. Garnitur, w którym wyglądam świetnie, wcale nie musi dobrze leżeć na Was, i odwrotnie.

Zważając na różne opinie na temat powyższej książki, sporo zwlekałem z jej lekturą. Aż w końcu nadszedł jej czas i... przepadłem! Już po pierwszych stronach urzekł mnie surowy styl tej książki. Czytając Świeżą krew, czułem się, jak gdybym teleportował się do modnego, loftowego salonu. Pode mną skrzypi zimna skóra obitej sofy, w ręku trzymam drinka z whisky, a obok siedzi kumpel, który opowiada mi tę historię.

Ten kumpel to charakterny chłop z miasta, a nie jakaś pipka, która uważa, że trenując crossfit 2 razy w tygodniu staje się bardziej męski. Zaczynamy już drugą flaszkę, więc nasze metafory są coraz bardziej zgrabne. Koleżka porównuje kobiety do kiełbasy z grilla, albo w bardzo poetycki sposób doszukuje się analogii pomiędzy Ikeą, a burdelem.

Okazuje się, że ów metafory pochodzą z cyklu Kryształowi. Książkę tę cechuje insiderska wiedza operacyjna, realistyczne dialogi, a także chłód, surowość i prostota męskiego świata. Tu żaden bohater nie jest czarny, albo biały. Nikt nie jest święty.

Czuję, że już szumi mi w głowie od whisky. Idę do łazienki, nieco się orzeźwić, oblać głowę zimną wodą. A kiedy wracam... okazuje się, że kumpel z którym gadałem o życiu... koleżka, który opowiadał mi historię Świeżej krwi... jest piękną kobietą, odzianą w elegancką suknię. Przecieram oczy ze zdumienia, spoglądam na okładkę książki – faktycznie, to Opiat-Bojarska.

Aż dziw bierze, że kobieta potrafiła napisać tak męską historię. Dlatego jej autorce dziękuję za wspólne przeżycie tej historii. Dziękuję za te metaforyczne dwie flaszki whisky. Ta lektura, to była dla mnie czysta przyjemność.

nie przeszłam nawet pierwszego rozdziału, nie mój czas na ta książkę , może kiedyś wrócę

Była to pierwsza moja książka pani Joanny po którą sięgnęłam i nie zawiodła mnie. Treść bardzo ciekawa, szybka akcja co za tym idzie szybko się czyta. Główny bohater czasami irytujący (; lecz ciekawy. Dziękuję pani Asiu za mile spędzony czas.

Zapowiedzi były bardzo obiecujące, ale książka, chociaż z niezłą fabułą, trochę mnie zawiodła. Za bardzo stereotypowa. Nie żałuję, że ją przeczytałem, ale po następne części „Kryształowych”raczej nie sięgnę.

Ciekawa i wciągająca akcja. Świetna rozrywka.

Ciekawa i wciągająca akcja. Świetna rozrywka.

Z tej książki aż kipi testosteron, a do tego dość brutalny, pełen przekleństw jak dla mnie język. Nie powiem, ale początek był dla mnie dość trudny żeby wgryźć się w ta książkę. Spora liczba bohaterów początkowo spowodowała u mnie nie mały chaos, ale z czasem wszystko zaczęło mi się w miarę układać. Zapewne nie jeden policjant balansuje na granicy prawa, ale nie tylko w ich świecie tak to funkcjonuje.

Joanna Opiat-Bojarska Świeża krew Zobacz więcej