Bramy Światłości: Tom 3

Okładka książki Bramy Światłości: Tom 3 Maja Lidia Kossakowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Bramy Światłości: Tom 3
Maja Lidia Kossakowska Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Zastępy Anielskie (tom 3.3) fantasy, science fiction
Zastępy Anielskie (tom 3.3)
Fabryka Słów
2018-11-14
2018-11-14
Inne

Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...
Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...

Pustynia końca

Z każdą częścią widać było ogromny progres autorki. Z tomu na tom było coraz lepiej, opowieść była ciekawsza i bardziej spójna. Choć pierwsze dwa tomy były pełne skrótów i miałam wrażenie, że czasem autorka bardzo się spieszy, co raziło mnie w oczy.

W ostatnim tomie najbardziej podobał mi się duet Lucek i Daimon, pani Kossakowskiej świetnie udało się uchwycić relacje między nimi.

Ostatni tom serii byl troche dziwny. Czasami autorka szalala i ciezko bylo nadazyc za jej wyobraznia. I te dwa zakonczenia - jedno dotyczace samego poszukiwania Jasnosci, drugie domykajace watki wszystkich glownych postaci. Mam wrazenie, ze to pierwsze jakos na skroty zrobione, spodziewalem sie czegos spektakularnego, jak fajerwerki na Sylwestra, a dostalem... Hmm, cos calkowicie innego.
Natomiast jesli chodzi o cala reszte - rewelacja.
Caly Cykl Anielski jest swietny, wspaniala fantastyka.
Z pewnoscia za kilka lat powroce, zeby znowu rozgoscic sie w swiecie Freya, Lampki, ohydnych demonow i przynajmniej z zalozenia, prawych aniolow. No i Nefera, Nefer byl kluczowy.

Bramy Światłości świetnie się zapowiadały w części pierwszej, a wyszedł z tego niestety spory zakalec w kolejnych dwóch tomach. Mam wrażenie, że te 3 książki znacznie różnią się od pierwszych trzech książek serii, które miały odpowiednią dawkę humoru, były lepiej dopracowane pod względem fabularnym, ekspozycji oraz rozwoju postaci, oraz były kierowane do trochę starszego czytelnika, co widać bardzo po niektórych dialogach, czy też sposób, w jaki zostały napisane postacie dalszoplanowe.
Szkoda, pomysł na podróż z wykorzystaniem innych bóstw i religii w pierwszej części Bram wyszedł świetnie, w tomie drugim wypadki potoczyły się w bardzo nużącym kierunku, zostało popsute chyba wszystko, co tylko można było zepsuć, a tom 3 niestety niewiele poprawił, dokładając do tego wszystkiego kiepską i szybką napisaną końcówkę.
Początek był dość ciekawy, przez całą resztę trzeba było się niestety mozolnie przebijać.

W mojej opinii lepsza niż część druga, za to gorsza niż pierwsza. Końcówka moim zdaniem bardzo po łebkach, pospieszona.

I tak właśnie skończyłam ostatnią książkę z cyklu Zastępy Anielskie. O ile pierwsze części przeczytałam jednych tchem, o tyle przy Bramach Światłości nie poszło tak lekko. Ekspedycja wyrusza szukać śladów Pana tam, gdzie jeszcze nikt wcześniej nie doszedł. A Razjel, zastępując Lucyfera, próbuje utrzymać w ryzach Głębię - i to właśnie ten wątek podobał mi się najbardziej. Dreszcz na plecach wywołał Nergal, wyścig z czasem. Podróż Daimona mi się już bardzo dłużyła, ale autorka zgrabnie zakończyła cały cykl. Podsumowując cały cykl, jestem niezmiernie szczęśliwa, że go przeczytałam. Dała mi dużo do myślenia, jeśli chodzi o tematy religijne. No i rzecz jasna będę bardzo tęsknić za Dżibrilem, Razjelem, Daimonem no i Lucyferem. To była bardzo miła przygoda. Kto się waha - niech czyta !

No i skończyłam cykl Zastępów Anielskich - to w sumie 7 książek, zleciały mi na nich miesiące letnie i to były fajne chwile. Spodobało mi się klarowne zakończenie/wyjaśnienie wszystkich wątków. Większość kończy się happy endem, a więcej nie mówię, żeby nie spojlerować, ale czy nie marzymy w życiu, żeby dobro zwyciężało, przyjaźń i honor? No to tu śp. autorka spełnia te marzenia. Po drodze jest ciężko, zabójcza pustynia Ergu była chyba najtrudniejszym wyzwaniem dla Freya, trudniejszym niż Antykreator. Jesteśmy też świadkami przemiany duchowej i Seredy i jej współpracowników. Nawet chyba Lucek trochę zmądrzał, co pokazał przez wysiłki z Razjelem wobec Asmodeusza. Mówię ogólnikami, bo kto czytał uprzednie tomy, może zerknąć na moją opinię, to i tak powinien poczuć się zachęcony. A kto nie kojarzy postaci, to raczej średnio. To była wspaniała przygoda z Kossakowską i jestem pewna, że za jakiś czas znów zatęsknię za angel fantasy. Jak ktoś zna inne powieści w takim klimacie, to niech się do mnie odezwie xd

Nie napiszę nic o fabule. To już ostatni tom „Zastępów anielskich” i nie chcę nikomu psuć zabawy. A wierzcie mi, byłoby co psuć, bo zabawy przy tej książce było mnóstwo!

Wszystkie tomy „Bram Światłości” to jest po prostu majstersztyk! Mam nieodparte poczucie, że autorka wrzuciła piąty bieg i pozbyła się wszelkich hamulców. Najczęstszym pytaniem, pojawiającym się w mojej głowie podczas lektury, było „co autorka brała i gdzie to można dostać, bo ja też chcę” 😂 Oczywiście to żarcik, niczego nie insynuuję, za to podziwiam bardzo, bo wymyślić taki świat, z tyloma szczegółami i na dodatek tak bardzo odjechany, to w mojej głowie wydaje się wręcz niemożliwe. A jednak to jest możliwe i Kossakowska jest na to żywym dowodem.

Nie dość, że zachwyciłam się anielskim uniwersum, to jeszcze uśmiałam się po pachy. Serio, duet Lampka-Frey to jest po prostu cacuszko. UWIELBIAM!

Przyznam, że trochę bałam się tego tomu. Bałam się zakończenia. Zupełnie niepotrzebnie! Autorka wyjątkowo zgrabnie zamknęła tę historię i powiem Wam, że mnie zaskoczyła. Brałam pod uwagę różne możliwości, ale akurat ta nie przyszła mi do głowy.

Podsumowując: czapki z głów Pani Maju. To była uczta!

Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, to skuście się. Czeka Was niesamowita przygoda.

Ileż przeszkód trzeba pokonać. Ile wiary należy zachować. Jak doprowadzić wyprawę do zadowalającego końca. Szkoda, że to juz koniec.

Początek jest ok, samo dotarcie do ergu na plus, niestety później tylko gorzej. Powrót do domu streszczony do minimum. Zakończenie bardzo przewidywalne, od początku wiadomo co zrobi Razjel i Daimon. Przyzwyczaiłem się do stylu autorki chociaż nadal za nim nie przepadam i raczej więcej nie sięgnę po książki pani Kossakowskiej. Oceniając cały cykl i patrząc jak się zakończył zostawia ocenę 5 na całość.

Wgryzłam się. Lepiej późno niż wcale. Nie będę odszczekiwać tego co napisałam wcześniej. Pisałam to co czułam po przeczytaniu. O dziwo ten tom serii mnie kupił. Akcja toczyła się wartko. Toczące się dotychczas kilku torowo opowieści zazębiły się. Wzruszyły mnie epilogi. Nadal uważam za czasem zbędne udziwnienie dawnych kultów.