Nadzór

Okładka książki Nadzór Charlie Fletcher
Okładka książki Nadzór
Charlie Fletcher Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Trylogia Nadzoru (tom 1) fantasy, science fiction
Trylogia Nadzoru (tom 1)
The Oversight (2014)
Fabryka Słów
2017-10-27
2017-10-27
Marek Najter

Początek bardzo kiepski, dwa razy odkładałem książkę na bok, ale w pewnym momencie się rozkręca i nie chce sie odkładać...

W ostatnim czasie miałam przyjemność poznać książkę "Nadzór" autorstwa Charliego Fletchera i muszę przyznać, że wprowadziła mnie w fascynujący świat dark fantasy. Osadzony w wiktoriańskim Londynie, ten powieściowy debiut pełen jest magii, tajemnic i niezwykłych bohaterów.

Atmosfera i świat:
Fletcher stworzył w "Nadzorze" niezwykły świat, który łączy realistyczny wiktoriański Londyn z elementami magii i tajemnicy. Opisy miasta, z jego mrocznymi zaułkami i mistycznymi miejscami, sprawiają, że czuję się jakbym tam była, odkrywając te zakamarki razem z bohaterami. To połączenie historycznego otoczenia z elementami fantasy tworzy unikalną atmosferę, która mnie zaabsorbowała.

Postacie i relacje:
Jednym z największych atutów "Nadzoru" są złożone postacie i ich relacje. Fletcher udziela im życia, rozwijając ich charaktery wraz z fabułą. Każda postać ma swoje tajemnice, przeszłość i unikalne cechy, co sprawia, że są one autentyczne i interesujące. Dodatkowo, dynamika relacji między bohaterami wciąga czytelnika w ich emocjonalną podróż, pełną zawirowań i nieoczekiwanych zwrotów.

Negatywy:
Niemniej jednak, niektórzy czytelnicy mogą odczuwać pewne trudności związane z książką. Tempo narracji może być niejednolite, a niektóre momenty mogą być wolniejsze, co wpływa na ogólny rytm i napięcie. Dodatkowo, zawiłość fabuły może sprawić, że niektórzy czytelnicy będą musieli skoncentrować się bardziej, aby śledzić wszystkie wątki i tajemnice, które pojawiają się w trakcie czytania.

Podsumowanie:
Mimo pewnych negatywów, "Nadzór" zdobył popularność wśród miłośników dark fantasy. Oryginalność światowej budowy, fascynujące postaci i ich relacje sprawiają, że książka ta jest wartą uwagi lekturą. Jeśli szukasz tajemniczej podróży przez wiktoriański Londyn, zanurzonej w magii i przygodzie, to "Nadzór" jest książką, której warto dać szansę.

Atmosfera i świat:
Fletcher stworzył w "Nadzorze" niezwykły świat, który łączy realistyczny...

Bardzo ciekawa historia osadzona w Londynie, dużo elementów fantastycznych, fajni bohaterowie, których da się polubić. Zabieram się za drugi tom!

Bardzo fajna i przyjemna książka!
Fabuła jest ciekawa, akcje rozgrywają się spójnie i płynnie. Są momenty zabawne, wzruszające i smutne z lekkim powiewem grozy.
Polecam na leniwie wieczory do relaksu 😀

Bardzo fajna i przyjemna książka!
Polecam na leniwie wieczory do relaksu 😀

Rzadko czytam książki tak powoli jak trzy tomy Nadzoru. Akcja jest starannie pomyślana, są w niej nowe pomysły ale książka nie porywa, zachęcając do zarwania nocy czy też doczytania rozdziału aby sprawdzić co się wydarzy. Wg mnie, dwie rzeczy powodują ten brak pasji: postacie są papierowe, nie wzbudzając wielkiego zainteresowania. Po drugie, losy bohaterów są jak w powieściach Dickensa – czego by nie zrobili i tak mają prze… Ten brak pozytywnych akcentów w akcji sprawia, że nie drżymy w oczekiwaniu co będzie dalej. No i akcja (to już trzecie) plącze się przez trzy tomy aby w krótkim finale, na samym końcu wymordować złych ( i część dobrych). A nie można było ich wykańczać po kolei?
Polecam ją jednak miłośnikom urban fantasy / fantasy historycznego. Chociażby dlatego, że wymyka się typowej klasyfikacji. Książka was nie porwie, ale też nie zanudzi.

Niby się mówi "nie oceniaj książki po okładce", ale widząc 3 tomy po dychę każdy w Media M., jakoś postanowiłem zaryzykować. No bo fajna oprawa graficzna, ale także znaczenie ma sama Fabryka Słów, której wiele wydawnictw bardzo lubię. I co z tego, że w życiu nie słyszałem o Fletcherze.
Okazało się, że to strzał w dziesiątkę. "Nadzór" (1szy tom Trylogii) jest fantastyczny. Bardzo podoba mi się świat wykreowany w tej książce, umieszczenie akcji w XIX wiecznym Londynie - czyli miejscu i czasie, które mocno mnie fascynują (niczym serial The Frankenstein Chronicles, świetna rzecz, przynajmniej pierwszy sezon),wmieszanie świata "magicznego" w ten realny i pomysl na jego "strażników". Najlepsze, że tymi strażnikami są "zwykli" (acz niezwykli) ludzie, jak Kucharka. Pomysł na całą intrygę świetny, narracja i tempo akcji wzorowe, nie ma tu nudy i przydługawych opisów, wszystko fajnie się ze sobą splata, czytelnik od razu łapie więź z bohaterami i czuje do nich sympatię. Fajnie, że jest sporo motywów humorystycznych, troszkę horroru... Co więcej dodać, fantasy pełną gębą, ale w dość oryginalnym sosie. "Nadzór" połknąłem szybko i bez zapity, teraz szybko zabieram się za "Paradoks", bo niezmiernie mnie ciekawi, co będzie dalej. I o to własnie chodzi w takich książkach. Polecam.

Nie jestem fanem literatury fantasy, ale ta książka kupiła mnie całkowicie. Świetna historia, wyraziste postaci i znakomite tłumaczenie. Polecam niezdecydowanym i takim, którzy stawiają pierwsze kroki w tym gatunku. 👍

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Narracja / Styl / Humor 7/10
Przesłanie / Problematyka 6/10
Klimat / Subiektywne odczucia 9/10

PODSUMOWUJĄC 8/10

Man problem z oceną takich książek. Jest cała masa rzeczy przemawiająca za jej przeciętnością, choć złą nie można jej nazwać. Z drugiej strony jest równie wiele elementów sprawiających, że ma się ochotę sięgnąć po następną cześć.
Historia jest ciekawa, bohaterów da się lubić i jest sporo niedomówień dających przedsmak tego co może być w następnych tomach.
Więc subiektywnie mi się podobała, lecz nie oczekiwałabym po niej fajerwerków.

Więc subiektywnie...

Pozytywne zaskoczenie 👍😍 po prostu tylko zostawię to tu A.V.O.

Pozytywne zaskoczenie 👍😍 po prostu tylko zostawię to tu A.V.O.