Spiżowy gniew

Okładka książki Spiżowy gniew
Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Siedmioksiąg Grzechu (tom 1) Seria: Polskie Fantasy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Siedmioksiąg Grzechu (tom 1)
Polskie Fantasy
Fabryka Słów
2018-03-14
2018-03-14

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Na taką postać długo czekałem. Zły i sfrustrowany. Skupiony tylko i wyłącznie na własnych potrzebach. Bezwzględny i przebiegły.
Zbyt dużo książek skupia się na wypacykowanych głównych bohaterach. Tak, bohaterach a Zahred taki nie jest i całe szczęście bo dzięki temu książka jest dużo lepsza moim zdaniem. Z tego co widziałem. Każda następna część jest lepsza. No to sprawdzam :)

Bardzo ciekawa i dobra opowieść

Bardzo ciekawa i dobra opowieść

Przeczytałem 3 następne tomy, a dopiero teraz sięgnąłem do samego początku siedmioksięgu Grzechu. Po przeczytaniu, mam mieszane uczucia, Zachred zimny i wyłącznie dążący do własnych jemu wiadomych celów, w tym tomie staje się dla mnie makabrycznym mordercą oraz barbarzyńcą. Lecz nadal chcę poznać ciąg dalszy jego historii i tej co pisze aktualnie i tej z opowieści między innymi postaciami. SZTOS KURNA!!! Polecam

Może końcówka nieco bez pomysłu, może niedosyt, ale jako całość świetna rzecz. Jak miło, ze kolejne tomy już czekają:)

Z twórczości Gołkowskiego jestem zapoznany z serią Komornika i S.T.A.L.K.E.R.a. Niejako cofam się w czasie, ale sądzę, że to dobry wybór, bo im nowsze dzieło, tym bardziej przypada mi do gustu.
Tutaj miałem kłopot z mnogością wątków, które później przerodziły się właściwie w 2, a w zasadzie 1. Klasyką dla mnie stała się tajemniczość, a także wplecenie w świat rzeczywisty mniejszych lub większych nierealizmów. Przypomina mi to książki Stephena Kinga.
Spiżowy Gniew był książką jak najbardziej dobrą, choć momentami moja ocena przypominała sinusoidę - raz lepiej, raz gorzej.
Chciałbym na pewno móc bardziej poznać postacie, zanim zostaną uśmiercone.
W każdym razie zabieram się za kolejną część!

Nie przebrnęłam niestety. Opisy robaków były zbyt naturalistyczne jak dla mnie.

Nie przebrnęłam niestety. Opisy robaków były zbyt naturalistyczne jak dla mnie.

Świetne podejście do low fantasy, umieszczonego w fikcyjnym odpowiedniku basenu Morza Egejskiego epoki brązu. Bohater jest jednocześnie wrogiem, co czyni narrację ciekawą, wielostronną, gdy widzimy świat z perspektywy różnych bohaterów. Widać przyłożoną uwagę do światotwórstwa, które stoi na wysokim poziomie. Technologia w powieści świetnie odtwarza faktyczny stan rzeczy starożytnych cywilizacji naszego świata, dzięki czemu łatwiej wczuć się w klimat.

Kolejny po Grzędowiczu i Ziemiańskim rodzimy autor, którego książka będąca pierwszym tomem cyklu bardzo mi się podobała. Fantastyka, ale magii mało, jest przygoda, tajemniczy główny bohater Zahred, dwa cesarstwa i wojna.
Akcja powieści toczy się bardzo szybko, są intrygi, dziwne śmierci, miłość oraz wojna i dużo krwi lejącej się pod koniec książki strumieniami.

Czytałem kilka recenzji tej książki i są skrajne. Negatywne zarzucają jej, że jest schematyczna, ale kurde przecież takiego bohatera jak Zahred nie spotyka się chyba często, a poza tym czy ta schematyczność nie jest wpisana w kanon fantasy? Która książka fantasy nie jest schematyczna? Ja na taką nie trafiłem, ale nie czytam za dużo fantasy. Podobała mi się intryga uknuta przez Gołkowskiego i konsekwencja w budowaniu Zahreda. To nie niejednoznaczny Mordimer, który moralność bierze ze swoich przekonań religijnych, tutaj jak jest na początku tak i jest na końcu. Poza tym podobało mi się, że autor nie odkrył wszystkich kart, jest tyle ekspozycji ile powinno być.

Bardzo ciekawe fantasy o bohaterze który został przeklęty i chce odnaleźć sposób by umrzeć. Mamy całkowite odwrócenie ról, bo głowny bohater to przede wszystkim antagonista, który wogóle nie myśli o innych, jego egoistyczne pobudki niszczą życie innych. Każda książka świetnie pokazuje jego kolejne życia i przygody. Gorąco Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to