Zjeżona

Videograf
2018-07-19
2018-07-19
literatura polska

Historia osoby która zakochuje się w Jeżycach. Napisana przez autorkę zakochaną w tej dzielnicy.

Powieść dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Otwiera oczy, pokazuje, że nie musimy tkwić w marazmie i godzić się na przeciętność, wystarczy tylko zaryzykować. Główna bohaterka z szarej myszki zmieniła się w kobietę, która wie czego chce i potrafi o tym mówić. Zbyt wiele w sobie dusimy, udajemy, by było innym lepiej, albo bo tak trzeba. Właśnie, że nie trzeba. I książka ta o tym mówi. Dużo możemy z niej dowiedzieć się również o Poznaniu, jego ciekawych zakątkach i miejscach. Pisane lekkim językiem, bez moralizowania, co lubię. Polecam.

Hej droga Kapczyńska, lektura „Zjeżonej” była dla mnie - i jest jeszcze - wędrówką po niebezpiecznej grani: z jednej strony głębokie słoneczne doliny wspomnień, z drugiej przepaść pełna demonów żerujących na wszystkim, co było dobre. La Ruina (znałem już, zanim pierwszy raz przyjechałem do Poznania),Raj i cała Śródka, Bezstresowa, Dąbrówka, no i te wszystkie jeżyckie, najczęściej Dąbrowskiego 42, i Amarant, i wiele innych; nigdy nie byłem w nich sam, z Alkoholi z Duszą odbieraliśmy mojego syna, który przyleciał na jedno z przedstawień moich „Beczek”, jeszcze całkiem trzeźwy. Znam do dziś zapach Domu Tramwajarza, znam rozświetlony latarniami mrok ulicy Słowackiego, szyldy knajpek, skośnie zaparkowane samochody - czasem idąc moją kultową Rüttenscheider Straße w Essen czuję na twarzy wiatr i zdaje mi się, że wieje przecinką Słowackiego od strony Ogrodów. No widzisz, co narobiłaś? I dobrze tak. Walczyłem z demonami i wracałem na kilka dni do świata, który opuściłem już prawie rok temu. I tu jedna z zalet Twojej „Zjeżonej”: ma również charakter przewodnika po mieście, z licznymi szczegółami, których trudno się doszukać w informacjach dla turystów; dla nich jest to przynęta do zajrzenia tu i tam, dla Poznaniaków zabawne spotkanie ze znajomym otoczeniem i znanymi wydarzeniami. To wszystko w towarzystwie życiowo niemrawej Heni, czasem w tym tak irytującej, że dość szybko pojawia się podejrzenie, że to musi się dobrze skończyć, i że na pewno nie w związku z Waldkiem. Pyszne przedstawienie życia rodzinnego.
Zastanawiam się, czy światem Twoich bohaterów kieruje przekonanie, że podążanie za duchem czasu związane jest z hołubieniem konserwatywnym tradycjom i poglądom. Hm, może. A może taki to duch czasu? I tyle na dziś. Pisz, pisz następne Zjeżone i inne. – Jan / Napisane 17 lutego 2019

Bardzo wciągająca, a dla mnie - jako rodowitego poznaniaka - również swojska historyjka. Komedio-dramato-obyczaj, lub każde inne połączenie tych trzech, w dowolnej kombinacji. Lekka, łatwa i przyjemna. A jak na debiut - świetny warsztat.

Strasznie mi przykro, że już się skończyła. Zaczęłam czytać i czytałam, czytałam, aż zaczęły zamykać mi się oczy. I to nie potrafiłam przestać.
Pozornie zwyczajna historia o zahukanej Heni, która ma 35 lat, jest panną, bo jej chłopak od 13 lat nie potrafi się zdecydować na ślub. Ona sama pracuje w korporacji na podrzędnym stanowisku. Ma przebojowe przyjaciółki i toksycznych rodziców. Dookoła wszyscy mówią jej jak ma żyć. Dyktują warunki, rozkazują, komentują i narzucają.
Czytelnik długo czeka, zanim Henia zbudzi się z letargu. Potrzeba do tego zwolnienia z pracy i pomysłu na jaki wpada jej chłopak Waldek, opłacając swojej ukochanej babci wycieczkę do Grecji na wakacje. Oczywiście Heni w tym pomyśle nie uwzględnia.
I błąd! Oj, duży błąd.
Ktoś powie, że Henia to takie lelum-polelum... Bez ikry. Bez wiary w siebie. Owszem!
Jednak wielką przyjemność sprawia czytanie o tym, jak buduje na nowo swoją rzeczywistość. Przestaje się bać życia i ludzi. Bierze je wreszcie w swoje ręce.
P.S. A babcia jest świetna. Wyluzowana i pełna energii.
Podsumowując, uwielbiam książki o takich przemianach. Lubię kiedy ludzie przestają się godzić na pewne rzeczy, nie idą na kompromis, tylko walczą. Nie dają sobą manipulować.
Niby takie zwyczajne życie, zwyczajni ludzie, a jednak powieść niezwykła.
Polecam... Nawet bardziej niż inne :))

„Zjeżona” Anny Kapczyńskiej to komedia obyczajowa.
Akcja dzieje się w Poznaniu. Opisuje losy 35- letniej Henryki, inteligentnej kobiety z wyższym wykształceniem, nadwagą, bez gustu i krytycznie myślącej o sobie.
Ma dobrą pracę, chłopaka, kochaną i nadopiekuńczą rodzinę. Babcię, która sprowadza ją na ziemię swoimi radami i przyjaciółkę.
Za grosz wiary w siebie i w swoje umiejętności. Ciągle boryka się z przeciwnościami losu.
Ale kij ma dwa końce. Co czeka Henie dobrego w życiu?! Czy los się w końcu odwróci?
Książkę czyta się niesamowicie. Lekka, przyjemna lektura opowiedziana słowami Heni. Powieść pełna humoru i zdolności dostrzegania zabawnych stron życia. Historia wciągająca. Przejęłam się losem dziewczyny. Czytając, trzymałam kciuki, żeby jej się w końcu zaczęło układać. Autorka przedstawia taką typową „babkę” jak prawie każda z nas, z problemami i kłopotami, ale także w chwilach szczęścia i uniesienia. Polecam ją z całego serca. Dobra na poprawę samopoczucia, jeśli macie doła. Książka bardzo optymistyczna. Przeczytajcie koniecznie.

„Zjeżona” Anny Kapczyńskiej to komedia obyczajowa.
Za grosz wiary w siebie i w swoje...

Nie dołączę się do zachwytów moich poprzedników. Przeciętna literatura, typowe babskie czytadełko ze szczęśliwym zakończeniem. Zakończeniem, które nie wiadomo skąd się wzięło.
Poza tym czego w tej powieści nie ma: lesbijki, ciamajdy, które nagle okazują się silnymi kobietami, dewocja, dziecko z księdzem, molestowanie w pracy ... Autorka chciała wszystko wepchnąć w jedną książeczkę,tylko właściwie nie wiemy czemu ma to służyć.
Ale autorka nie na logiczną i realną fabułę poświęcała czas w tej opowieści. Tylko na opisy knajpek swoich znajomych. opisy, które są bardziej nużące niż opisy przyrody w "Nad Niemnem". W pewnym momencie miałam nawet wrażenie, że czytam jakiś specyficzny folder reklamowy, a nie powieść, tyle tych miejsc autorka wymienia (razem z menu tam serwowanym).
Nie polecam. Niby można na to stracić leniwe letnie popołudnie.Ale po co.

Kobieta z nadwagą, głupim imieniem, tym samym chłopakiem od trzynastu lat i nadal bez pierścionka zaręczynowego, mieszkająca z rodzicami i do tego nudna praca. Czytając ten opis pomyślałam sobie - ileż ja już takich książek przeczytałam? Ale jako wielka fanka Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz zaryzykowałam, ponieważ autorka Anna Kapczyńska jest poznanianką i jeżyczanką (z wyboru).
Henia to kobieta po trzydziestce pełna kompleksów. Nie odcięła pępowiny i rodzice nadal mają dużo do powiedzenia na temat tego jak powinna żyć. Praca w dziale marketingu to nie jakaś świetna posada tylko klikanie i wpisywanie danych w tabelki. Waldek chłopak niestety, a nie narzeczony, wykazuje tylko inicjatywę, aby oglądać męskie filmy w ... domu na laptopie. Według mnie, można się załamać. Na szczęście Henia ma koleżanki, które starają się jej pomóc. No i oczywiście babcię pełną energii, wigoru i szalonych pomysłów.
Historia opisana w Zjeżonej była już wielokrotnie poruszana w innych książkach i nie jest jakoś specjalnie zaskakująca, ale uważam, że jest godna uwagi. Dlaczego? To zasługa autorki, która ma poczucie humoru, kocha swoje miasto i potrafi tę miłość przekazać czytelnikowi. Wplotła w wątki wiele kulinarnych miejsc, które można znaleźć na mapie Poznania, i aż korci, aby się tam udać i sprawdzić samemu. Ponadto myślę, że każda z nas dziewczyn i kobiet w jakimś momencie odnajdzie cząstkę siebie w Heni. Bo to opowieść o nas dla nas!
To jest książka, którą czyta się przyjemnie i do tego wybucha niekontrolowanym śmiechem! Polecam!

Lekka, przyjemna. O miejscach, które znam, może dlatego tak mi się podoba :)

Lekka, przyjemna. O miejscach, które znam, może dlatego tak mi się podoba :)

Z reguły trzymam się na dystans jeśli chodzi o współczesną literaturę polską, podchodząc do niej na wszelki wypadek lekko nieufnie - zwłaszcza w stosunku do kobiecej literatury. Tak się składa, że mam hermetyczne i niewielkie grono ulubionych pisarzy pochodzenia polskiego i dość niechętnie dopuszczam do siebie potencjalną możliwość poszerzenia tego grona o kolejnego twórcę. Po "Zjeżoną" sięgnęłam pod wpływem impulsu i jak się okazało dosyć szczęśliwie. Śmiało można powiedzieć że historia Heni, czy też Henryki to swojego rodzaju tragikomedia. Wywodząca się z konserwatywnego do bólu domu (ojciec będący kościelnym organistą) główna bohaterka jest zakompleksioną, pozbawioną większych ambicji, silnej woli oraz asertywności kobietą, która w wieku 34 lat wciąż mieszka z rodzicami i posiada jedną przyjaciółkę. Na domiar złego od 13 lat tkwi w związku bez przyszłości. Jej chłopak zdaje się jej w ogóle nie zauważać, traktując ją bardziej jak kumpla, - z tą różnicą że Heni nie zabierał na piwo - a czasem wręcz jak służącą. Cóż, Waldemar wychowany i wychuchany przez babcię Zdzisławę, zgryźliwą wobec wszystkich nie będących jej wnukiem kobietę, nie grzeszył ani taktem ani specjalną decyzyjnością. Za to Henia posiadała irytującą cechę usprawiedliwienia wszystkiego co zrobił i wiele lat zajęło jej otworzenie oczu na bagno oraz życiowy marazm, w którym tkwiła po uszy. Nie tylko w związku z Waldemarem, ale też pracą dla firmy B czy relacjami z rodzicami. Również z zupełnym brakiem korzystania z uroków życia, co niezmiennie wypominała jej rześka i odważna babcia Wisia, nie będąca z pewnością babcią w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Ale do brzegu. Henia to postać która na przemian irytuje i bawi swoją nieporadnością, a "Zjeżona" to powieść, którą się dobrze i lekko czyta. Moje serce podbiły babcia Wisia, a także jakże charakterystyczna Grażyna. Jeśli zaś chodzi o ulubione sceny to ubawiłam się setnie przy gównianej sprawie i "Niech się wypcha!", a także - a jakże! - epickiej scenie z mopem w roli głównej. Myślę, że "Zjeżona" przypadnie do gustu większości kobiet. W końcu każda z nas na pewnym etapie naszego życia była taką Henią, czy to w związku z beznadziejną i nielubianą przez nas pracą, brakiem pewności siebie, czy też beznadziejnej relacji z partnerem.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zjeżona