Thunderhead

Okładka książki Thunderhead Neal Shusterman
Okładka książki Thunderhead
Neal Shusterman Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Żniwa śmierci (tom 2) fantasy, science fiction
Żniwa śmierci (tom 2)
Simon & Schuster
2018-01-09
2018-01-09
fantastyka science fiction ya młodzieżówka
Inne

Książkę mogę podzielić na 3 części. Pierwsza wciągnęła mnie bez reszty i był to początek. Środek mnie niesamowicie wynudził, bo akcja jak dla mnie strasznie zwolniła. Zakończenie mnie zaskoczyło, kompletnie się takiego nie spodziewałam.

Strasznie mało mi było Rowana. Zżyłam się z nim i nie mogłam przeboleć, że tak mało było z nim rozdziałów. Poznajemy jednak niejakiego Greysona, który ma być ważną postacią w 3 tomie. Postać Citry, kosiarz Anastazji zrobiła na mnie wrażenie, tak samo jak kosiarz Curie, którą pokochałam.

Końcówka książki jest rewelacyjna. Od razu sięgam po kolejną część. Polecam!

Nie zawiodłam się. Drugi tom „Kosiarzy” – „Thunderhead” był równie dobry, jeśli nie lepszy, jak pierwszy.

Historia, która trzyma nas w emocjonalnym rollercoasterze, raz przyspieszała, raz zwalniała, ale nie potrafiła przez cały czas wyjść mi z głowy.

Domyślam się, że można tej książce zarzucić to, że jest długa i akcja rozwija się powoli. Dla mnie to zaleta, pozwala mi to na zagłębienie się w ten świat i zastanawianie nad każdym jego szczegółem, zanim nastąpi ostateczny finał.

To coś więcej niż opowieść o kilku głównych bohaterach, bo ciągle pojawiają się kolejni, którzy z początku będąc na trzecim planie, nagle okazują się niesamowicie ważni. No i system rządzący światem, który z każdym rozdziałem staje się coraz większą zagadką, a ilość niewiadomych tylko narasta.

Patrząc zupełnie głęboko jak i banalnie można powiedzieć, że książki rzucają nowe światło na pojęcie śmierci. A całkiem racjonalnie podsumowując – przynajmniej pozwalają się nad nim zastanowić.

Idę czytać trzeci tom, choć boję się poznać zakończenie.

Po burzliwym konklawe Citra skupia się na byciu Kosiarz Anastazją. Nie jest to proste zadanie, gdyż wraz ze swoją mentorką staje się celem tajemniczych zabójców. W tym samym czasie Rowan, pomimo braku oficjalnego tytułu kosiarza, decyduje się przyjąć imię Lucyfer i zgotować piekło sędziom, którzy zboczyli ze ścieżki prawości. Gdy Kosodom drży od spisków, Thunderhead zmaga się z własnymi ograniczeniami. Czy wszechwiedzący system znajdzie luki w prawie i ochroni ludzkość przed jej zepsuciem?

Po wielkim wrażeniu jakie wywarł na mnie pierwszy tom serii, nie mogłam się doczekać "Thunderheada". Neal przekonał mnie do swej wizji świata i ponownie od pierwszych stron przykuł moją uwagę tak, że pomimo obszerności tej książki bardzo szybko miałam ją za sobą. O ile wprowadzenie do serii było iście porywające, nietuzinkowe, o tyle druga część to już nieco wolniejsze tempo. Nie była to jednak nudna książka, emocji dodawały spiski na każdym kroku, zdrady i pozytywne zaskoczenia.

W kreacji bohaterów czegoś mi brakowało, nie byli tak charakterni jak w "Kosiarzach". Darzę ich jednak pewną sympatią i nie ukrywam, że zastanawiałam się czy autor utrzyma wszystkich przy życiu i - nie zdradzając za wiele - złamał mi serce więcej niż raz. Odczucia, które pojawiły się podczas lektury tj. żal, smutek, troska, ulga, złość, świadczą o tym, że nie potrafiłam z obojętnością podejść do tej historii, z czego bardzo się cieszę. Miałam obawy co do Thunderheada (któremu również autor udzielił głosu),ale początkowy sceptycyzm zastąpiła ciekawość.

Książka ta jest na tyle intrygująca, że kilka niedociągnięć, naiwnych schematów nie jest w stanie jej dla mnie zepsuć. Obserwowanie świata, w którym wszechwiedzący Thunderhead jest "zbawcą", a równocześnie może stanowić pewne niebezpieczeństwo czy pozostać bierny w obliczu pewnych zbrodni w imię wyższego dobra, było emocjonalnym rollercoasterem. Jeśli lubicie spokojne wieczory bez zbędnych rozważań i emocji, to "Thunderhead" nie jest dla Was. Do lektury tej serii zdecydowanie zachęcam wszystkich, których ciągnie do przygody, wstrzymywania oddechu, zaciskania zębów i totalnej rozsypki po przeczytaniu kulminacyjnych stron powieści. Nie czekajcie - czytajcie!
" Zezwolenie to nadęty trup wolnego wyboru."

Gdyby nie to, że chcę skończyć te serię to myślę że nie dotrwalabym nawet do połowy...

Bardzo grubymi nićmi szyta. Postacie w pierwszej części były zero jedynkowe, natomiast w tej cześci są już wręcz nieudolną kreacją. Nawet brutalność niektórych scen (chleba i igrzysk!) nie wynagradza płaskości i infantylności dialogów, reakcji oraz działań. Nie potrafię też zaakceptować, że dziennik Thunderheada mnie zwyczajnie nudził.

Super.

Super.

PŁACZEEEEEEE😭😭😭 Potrzebuje więcej takich książek tak jak ta, które na zmianę będą wywoływały u mnie skutek, szczęście a jednocześnie z szokowanie. Odejmuje pół oceny za rozdziały Graysona, które są nieco nudne.

Wow! Wielkie zaskoczenie. Już pierwsza część tej serii mnie mocno zaskoczyła ale druga zmiotła mnie z powierzchni ziemi. W tej części autor skupia się przez długi czas na politycznym aspekcie Kosodomu. Poznajemy bardziej Cintrę oraz Kosiarz Curie. Były w tej książce momenty, które na początku mnie nudziły. Z biegiem książki zrozumiałem, że budowały one podstawy pod końcówkę. Sama końcówka książki była tak niespodziewana i trzymająca w napięciu. Jest mi trudno opisać jak dobre zakończenie to było. Zdecydowanie polecam osobom, którym się poprzednia część podobała.

Czym jest Thunderhead? To system, który dba o porządek i harmonie na świecie. W świecie, w którym ludzkość pokonała śmierć nadal ktoś musi mieć nad wszystkim jakąś kontrolę. Ten świat musi być idealny. Thunderhead dba o wszystko, jednak nie wtrąca się tylko i wyłącznie w sprawy kosodomu i nie ingeruje w działania kosiarzy. Citra i Rowan ukończyli swoje szkolenie na kosiarzy, po czym przez wzgląd na wydarzenia musieli się rozdzielić. W kosodomie dochodzi do małej rewolucji. Zaczyna panować tak zwany "nowy porządek", któremu przewodniczy Goddard. Nie każdy pochwala pojawiające się zmiany... A co za tym idzie? Wiele niespodziewanych wydarzeń...

W tym tomie fabuła koncentruje się nie tylko na kosiarzach ale również na systemie, który trzyma piecze nad całym światem z wyjątkiem kosodomu. Mamy tutaj nie tylko fantastykę, ale również sci-fi. Nie jest to gatunek, po który sięgam, jednak w takim wydaniu i w takiej wersji jest ok. Akcja pędzi, mamy całą masę zwrotów akcji, przeskoków od jednego bohatera do innego, z jednego miejsca na drugie. Jednak najbardziej wbijające w fotel jest zakończenie. Co tu się wydarzyło?! Czegoś takiego się nie spodziewałam. Pierwszy tom skradł moje serce. Ten był również dobry. Co mnie czeka w ostatnim? 🙈

Niesamowita książka. Tylu plot twistów się nie spodziewałam. Książkę czytało się świetnie. Nie była nudna, bo co po chwila działo się coś nowego, emocjonującego. Od razu biorę z półki kolejny tom.

Neal Shusterman Kosodom Zobacz więcej
Neal Shusterman Thunderhead Zobacz więcej