Kosodom

Okładka książki Kosodom Neal Shusterman
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Kosodom
Neal Shusterman Wydawnictwo: Filia Cykl: Żniwa śmierci (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Żniwa śmierci (tom 2)
Thunderhead
Filia
2018-05-09
2018-05-09
Data 1. wydania:
2018-01-09
przyszłość śmierć literatura młodzieżowa literatura amerykańska
Inne

Okładka książki ROXY Jarrod Shusterman, Neal Shusterman
Ocena 7,6
ROXY Jarrod Shusterman, ...
Okładka książki Susza Jarrod Shusterman, Neal Shusterman
Ocena 7,4
Susza Jarrod Shusterman, ...

Świetna książka pełna zwrotów akcji,intryg i wszystkiego co można znaleźć w walce o władzę. Rozgrywki polityczne w świecie kosiarzy napisane w wyśmienitej formie.

Bardzo dobra kontynuacja

Bardzo dobra kontynuacja

Pochłonęłam niemalże tak szybko i przyjemnie jak pierwsza część. Polecam!

Pochłonęłam niemalże tak szybko i przyjemnie jak pierwsza część. Polecam!

Na półkach: , , , ,

Dlaczego nie ma trzeciej części? Dlaczego wydawnictwa robią nam taką przykrość? Pozostało mi tylko przeczytać po angielsku, co prawda czytam w tym języku ale nie jest to łatwe, a ponad 600 stron nie zachęca... może za jakiś czas się tego podejmę.

Tak jak w pierwszej części, niesamowite zwroty akcji, niczego nie podejrzewałam, na każdym kroku zaskoczenie. Czułam smutek dla Thunderhead'a. Naprawdę chciałabym wiedzieć, co też takiego wymyślił dla świata. Polecam!

Ta cześć podobała mi się zdecydowanie mniej, więcej rozmów, intryg niż akcji. Szkoda że trzeci tom nie jest wydany po polsku bo jednak chciałabym skończyć serię.

Co tu się... Rany po tym tomie potrzebuje kolejny. Strasznie ciekawy pomysł na fabułę

Książka fajna ale w moim odczuciu słabsza od poprzedniej części - może to dlatego, że w pierwszej tak bardzo podobał mi się sam pomysł na świat?
W tej części rozdziały są przeplatane stronami zawierającymi przemyślenia ale nie samych Kosiarzy tylko Thunderheada co też oceniłabym raczej na minus niż na plus.
Nie oznacza to jednak, że książka była zła.
Jeśli pojawi się tłumaczenie III tomu to z chęcią po niego sięgnę.

Nie oznacza to jednak, że książka była zła.
Jeśli pojawi się...

Chcąc uniknąć spoilerów do zakończenia części pierwszej, nie mogę tak naprawdę napisać niczego na temat głównego wątku. W tej opinii skupię się więc bardziej na moich wrażeniach z lektury.

Na początku powinnam zaznaczyć, że wątek Citry i Rowana nie do końca jest wątkiem głównym. "Kosodom" bardzo rozszerza bowiem perspektywę na ten pozornie utopijny, a w rzeczywistości zmierzający ku samozagładzie świat. Na planszy pojawia się coraz więcej figur. Mamy do czynienia z kilkoma nowymi postaciami, które otrzymują własne rozdziały i okazują się (lub dopiero okażą) ważne dla losów tego świata.

Z tła zaś zaczynają wynurzać się dwie grupy społeczne - bezmanierowców i tonistów. Szczególnie sposób wykreowania tych pierwszych jest niezwykle fascynujący, ponieważ skłania do zastanowienia się nad istotą buntu w ogóle oraz nad jego zasadnością w tym idealnym świecie. To jest właśnie interesujące u Shustermana, że zdaje się on kpić nieco z pewnych społecznych wzorców i zjawisk (a czasem na przedmiot owej kpiny wybiera tematy dość kontrowersyjne).

W powieści nietypowy jest nie tylko humor, ale i sama fabuła. Tak jak w pierwszej części, wiele pomysłów autora jest oryginalnych, czasem wręcz szalonych i niewiarygodnych. Zakończenie sprawiło, że mój mózg wylądował na ścianie. A ja cały czas zastanawiam się - co dalej? Jak wybrnąć z tej katastrofy - czy głęboki podział Kosodomu ma szansę zostać zażegnany czy może ludzkość w ogóle nie powinna była tworzyć tej instytucji, a śmierć pozostawić naturze? Pojęcia nie mam, jaką drogą pójdzie Shusterman i jaką konkluzją postanowi on zakończyć swój cykl.

Ostatnie 50 stron książki sprawiło, że boli mnie szczęka 🧐 i teraz zadaje sobie pytanie... Kiedy Filia wyda trzecią część Żniw śmieci???

Miałam nadzieję, że drugi tom będzie trzymał poziom pierwszego, ale niestety wypada on słabiej, ale tylko odrobinę. Powód? W pierwszej połowie lektury, akcja się po prostu ślimaczy - mniej dynamiki, więcej zawiłości, dopiero ostatnie 100 stron wymiata, a końcówka mocno zaskakuje.
Otwarte zakończenie sugeruje także kontynuację z nadzieją na spektakularne zakończenie całego cyklu.
O ile zostanie wydane. Z tego co mi wiadomo, tłumaczenie na język polski 3 części cyklu utknęło w martwym punkcie już od 2019 roku i raczej nie zanosi się na to,żeby nastąpiło to w najbliższym czasie.
A szkoda.
Seria ma całkiem niezły potencjał i dobrze byłoby wydać ją w całości, a nie w "kawałkach".