Historia projektowania graficznego

Okładka książki Historia projektowania graficznego Jacek Mrowczyk
Okładka książki Historia projektowania graficznego
Jacek Mrowczyk Wydawnictwo: Karakter sztuka
sztuka
Kapitoly z dejín grafického dizajnu
Karakter
2018-05-21
2018-05-21
Joanna Goszczyńska
design dizajn projektowanie grafika sztuka

Książka, którą każdy grafik powinien posiadać na półce. Warto do niej wracać po konkretne informacje.

Wartościowa pozycja. Prowadzi czytelnika od początków cywilizacji i pierwszych śladów "projektowania graficznego" do czasów najnowszych, przy czym XX w. i nowsze dzieje to aż połowa książki, dzięki czemu nie tracimy książki na czasy zamierzchłe. Przyjemna pod kątem wizualnym, liczne przykłady opisywanych projektów. Natomiast nie zgodzę się, że książka jest łatwa w odbiorze. Podczas czytania trzeba się mocno skupić, ponieważ w tekście pojawiają się liczne nazwiska i łatwo zgubić kontekst czytania. Zabrakło mi jedynie rozdziału poświęconego projektowaniu graficznemu kobiet, gdyż panie w książce pojawiają się niezwykle rzadko i chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej na ten temat. Samego kontekstu polskiego jest niedużo, ale być może nie było o czym więcej pisać.

Bardzo dobra książka na start. Żeby ją przeczytać wystarczy podstawowa wiedza z historii sztuki. Później autorzy prostym, ale niebanalnym językiem oprowadzają nas po świecie projektowania graficznego. Mógłbym ze spokojnym sercem polecić ją każdemu mojemu znajomemu, który nie siedzi w designie, ale równocześnie wyjadaczom chleba z tej dziedziny, w ramach uzupełnienia wiedzy o ciekawe fakty.
Sam przeczytałem tę książkę z zapartym tchem, bo mnie prawdziwie porwała, a rzadko tak się dzieje gdy czytam literaturę fachową.
Poza tym oprawa graficzna, ilustracja i układ książki jest cudowny, przemyślany i nie męczy wzroku. Brawo! Taką ilością gwiazdek nie obsypuję byle jakiej książki.

Książka z cyklu „wiedza w pigułce”. Autor postanowił wydestylować z historii projektowania graficznego to, co najważniejsze. Mniej więcej do II wojny światowej szło mu to dobrze. Później dzieje się ciekawa rzecz – tekst niesamowicie przyspiesza. Nazwiska pojawiają się coraz gęściej, poszczególnym twórcom poświęca się coraz mniej miejsca. Nic dziwnego – oddaje to rzeczywistość, w której twórców przybywa geometrycznie, a trendy zmieniają się coraz szybciej. O polski kontekst książkę uzupełnił pan Jacek Mrowczyk. Zmiana w narracji była nieraz bardzo widoczna. Polskie fragmenty zostały po prostu wciągnięte w tekst oryginalny. Gdy polska część się kończy, wraca tekst oryginalny, kontynuując swój spójny wywód przerwany kilka stron wcześniej. Może publikacja by zyskała na graficznym wyodrębnieniu partii pisanych przez polskiego autora? Niezależnie od powyższego – książka warta przeczytania. Bardzo.

• Design
  • Projektowanie
  • Grafika
  • Projektowanie graficzne

Dodaj cytat z książki Historia projektowania graficznego