rozwiń zwiń

2015-01-01
2015-01-01
Sława Lisiecka
barwa kolor projektowanie graficzne

Okładka książki Jak projektować kroje pisma: od szkicu do ekranu Cristóbal Henestrosa, Laura Meseguer, José Scaglione
Ocena 7,7
Jak projektowa... Cristóbal Henestros...
Okładka książki WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie David Barringer, Przemek Dębowski, Jacek Mrowczyk, praca zbiorowa
Ocena 7,5
WIDZIEĆ/WIEDZI... David Barringer, Pr...

Autor rzeczowo i konkretnie przechodzi przez kolejne studium sztuki barw, systematyzując wiedzę. Nie odkryje się tutaj wielkich rzeczy, ale lektura pozwoli oswoić intuicyjne podejście do niektórych tematów.

Nie wiem, skąd się wzięły pozytywne opinie o tej książce. Przede wszystkim największym problemem jest to, że nie wiadomo, do kogo książka jest kierowana. Podobno dla grafików i studentów, jednak z treści okazuje się, że chyba dla nauczycieli, bo autor często wspomina o tym, żeby uczniowie wykonali jakieś ćwiczenie. Książka polecana jako "podręcznik nauki o kolorach" w rzeczywistości z podręcznikiem nie ma nic wspólnego. Oprócz tego, że jest napisana nieciekawym, zawiłym językiem, to jeszcze porusza temat jakby od środka i w zupełnym chaosie. Cieszę się, że książki nie kupiłem, bo byłyby to chyba najgorzej wydane pieniądze, jeśli chodzi o książkę. Sprawy nie polepsza nawet skład d2d, który według mnie jest koszmarny: nieprzystępny, nudny, toporny. Biorąc pod uwagę inne książki tego wydawnictwa, jestem srogo zawiedziony.

Świadomość koloru

Propozycja od wydawnictwa d2d, które (do spółki z Karakterem) swoimi polskojęzycznymi wydaniami klasyków teorii projektowania XX wieku ratuje wielu młodych projektantów (i nie tylko) od autorskich, koślawych tłumaczeń na własną rękę, tudzież po prostu od tkwienia w nieświadomości. A świadomość barwy, o jakiej pisze Itten – uduchowiony wykładowca Bauhausu, jest niezaprzeczalnie ważna, szczególnie gdy zdamy sobię sprawę o jej ogromnym wpływie na człowieka w wieku XXI, tak bardzo zdominowanym przez obrazy.

Lekura obowiązkowa dla wszystkich twórców sztuk wizualnych, jak i projektantów. Przejrzysta i przystępna w odbiorze (w końcu to d2d!). Całość przeczytane za jednym podejściem – podczas podróży pociągiem.
Warto mieć u siebie na półce, wśród innych klasyków teorii (choćby nowego wydania "Punkt, linia i płaszczyzna" Kandinsky'ego, czy "Sztuka i percepcja wzrokowa" R.Arnhaima) tłumaczonych na polski, których będzie, miejmy nadzieję, coraz więcej.

Świadomość koloru

Świetna książka - dla malarzy, grafików, projektantów - wszystkich, którzy pracują z barwami, dobierają je w kompozycje itd.
Bardzo przystępnie napisana, zrozumiale, warto mieć ją zawsze pod ręką.

Bardzo przystępnie napisana, zrozumiale, warto mieć ją zawsze pod ręką.

Dodaj cytat z książki Sztuka barwy