Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Okładka książki Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie
Kelsey Miller Wydawnictwo: Sine Qua Non film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
I'll Be There for You: The One about Friends
Sine Qua Non
2019-09-18
2019-09-18
Magda Witkowska
aktor aktorka biografia kultura amerykańska kultura popularna lata 90. XX w. popkultura Przyjaciele serial serial telewizyjny sława telewizja wspomnienia

Dużo wiedzy i zakulisowych ciekawostek na temat serialu. Dla fanów "Przyjaciół" na pewno pozycja warta uwagi.

W głównej mierze książka jest streszczeniem wydarzeń w serialu, proces powstawania serialu czy informacje o aktorach to nie jest nawet połowa treści książki. Nic specjalnego.

Była mniej o Przyjaciołach niż tego oczekiwałam, a bardziej ogólnie o telewizji w tamtych latach. Niemniej całkiem przyjemnie i szybko się czytało, czegoś tam nowego się dowiedziałam, także ani nie polecam, ani nie odradzam.

Trochę to bardziej rozprawka aniżeli pełnoprawna książka. Odwołuje się do innych źródeł, autorka nie rozmawia sama z obsadą czy ludźmi z ekipy, a jedynie powołuje się na sytuację opisane przez innych.

generalnie pierwsza część książki, która jest bardziej o serialu - "8", późniejsze wynurzenia autorki "4". Raczej to książka tylko dla fanów "Przyjaciół", ale czy ktoś nie jest fanem ??

Z całą pewnością prawdziwy fan serialu „Friends” znajdzie tu sporo ciekawych informacji, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie wgłębiał się w kulisy jego powstawania, doboru aktorów, czy różnego rodzaju koncepcji. Z drugiej strony, liczyłam jednak na większą ilość ciekawostek, a nie ciągłego przyrównywanie do ówczesnych produkcji, czy fragmentów wypowiedzi przypadkowych ludzi, bo przecież to nie z ich powodu sięgnęłam po tą pozycję. Niekiedy kompozycja treściowa książki jest chaotyczna, rozdział zapowiada temat, pierwsza jego część faktycznie jest o tym, jednak nagle następuje skok w bok na zupełnie inny nie powiązany temat, i dopiero na koniec pojawia się piękna klamra spinająca rozdział w postaci powrotu do rozpoczętego na początku rozdziału wątku.

Mogę powiedzieć jedno, książka warta przeczytania tylko w przypadku jeśli nie śledziło się wcześniej historii kultowego serialu, nie miało się na to czasu, lub co dopiero poznało się urok „Przyjaciół”. W innym przypadku można się niestety zawieść.

Ironia losu polega na tym, że od tej książki - poświęconej serialowi "Przyjaciele" - zaczęła się moja fascynacja serialem "Kroniki Seinfelda". Czytając książkę Kelsey Miller, zwróciłam uwagę na wstawki o "Seinfeldzie" i fenomenie tego sitcomu. Pomyślałam, że skoro "Friendsów" znam na pamięć, to pora na coś innego - i od tamtej pory "Kroniki Seinfelda" zajmują u mnie pierwsze miejsce. Ta opowieść (skąd inąd dość ciekawa, choć raczej brzmiąca jak "patrzcie, ile ja wiem, jaką jestem super fanką" niż "oto najlepszy serial wszech czasów") sprawiła, że znudzili mnie "Przyjaciele". Muszę jednak przyznać, że wielu faktów nie znałam, a ilość ciekawostek jest tu imponująca.

Rozumiem perspektywę autorki, sięga po ciekawostki i niepublikowane materiały, zna Friendsów od podszewki. I większość książki przyjemnie płynie na opowieści, zakulisowych sprawkach. A potem dopisek sensacyjny, który psuje narrację (ważny, ale chyba nie w tej książce jednak), wyłazi autorskie ego i pozostawia niesmak. Szkoda

Nie dowiedziałam się niczego nowego. Nic mnie nie zaskoczyło. Opisane, odklepane, odhaczone. Mimo zapewnień autorki do całej jej miłości i oczywistości opisania jednego ze swoich ulubionych seriali, jakoś mnie nie przekonała.

Fani serialu się rozczarują, a pozostali zawiodą...

Fani serialu się rozczarują, a pozostali zawiodą...