Przebudzona Rodzina

Shefali Tsabary Wydawnictwo: Biały Wiatr poradniki dla rodziców
Biały Wiatr
dziecko rodzic kobieta rodzina wychowanie psychologia rodzicielstwo związek
poradniki dla rodziców
dziecko rodzic kobieta rodzina wychowanie psychologia rodzicielstwo związek

Książka z pewnością zawiera interesujące treści na temat rodzicielstwa i mimo tego, o czym za chwilę napiszę, uważam, że warto było ją przeczytać. Niestety, nie było to zadanie łatwe, głównie z następujących powodów: a) autorka jest freudystką i jako taka absolutyzuje znaczenie ego i jego wpływu na nasze zachowanie. Momentami przybiera to karykaturalny wymiar, przykładowo...

Dr Tsabary pisze o konfrontacji z dzieckiem, która jest zbędna, gdyż zbyt często zamiast kooperować ze sobą stajemy się dla siebie rywalami, konkurentami, zwalczamy siebie wzajemnie i narzucamy swoją osobę.

Presja wywoływana na dziecko tworzy kopię rodzica- nie zawsze wierną. Nie oznacza to, że dziecko zachce być taką kalką- pragniemy pozostać sobą, stąd buntowanie się, a to prowadzi do walki. Posiadanie dziecka, to nie bycie jego właścicielem. Polecam zmienić podejście, przestudiować dokładnie ta książkę.

Cenna lekcja rodzicielstwa. Czy myśleliście czasem o zmienia ról? Wcielcie się w dziecko, którym zarządzacie i obligujecie do przejawiania wybranych działań i postaw. Zobaczycie wtedy, że pozostaje tylko ucieczka...

Poprzez pryzmat relacji z dziećmi naprawiamy sami siebie - stają się jasne nasze własne lęki, uprzedzenia, kompleksy wychodzą na wierzch. Po skończonej lekturze dacie dziecku więcej luzu, ofiarujecie wolność.

• Macierzyństwo
  • Parentingowe