Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego

Okładka książki Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego Paulina Pawlak
Okładka książki Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego
Paulina Pawlak Wydawnictwo: Sensus poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Sensus
2023-07-12
2023-07-12

Okładka książki Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze Daniel Maté, Gabor Maté
Mit normalnośc... Daniel Maté, Gabor ...
Okładka książki Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum Temple Grandin, Debra Moore
Autyzm. Przewo... Temple Grandin, Deb...
Okładka książki SpełniONA. Czego pragną kobiety Beata Biały, Michał Lew-Starowicz
SpełniONA. Cze... Beata Biały, Michał...
Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Nastolatek pot... Robert Bielecki, Ag...

"To nie jest miła książka" jak napisała we wstępie Paulina Pawlak.

Po lekturze muszę przyznać jej rację. Bo uświadamiamy sobie złożoność ludzkiej psychiki, że to co spotyka nas w dzieciństwie rzutuje na całą naszą egzystencję. Niby wszyscy to wiemy, jednak nie zdajemy sobie sprawy jak ogromny wpływ to ma na nas.

Przyznam, że po tytule "Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego" spodziewałam się bardziej luźnej formy, obfitej w rozwiązania np. jak rozmawiać, jak reagować. Jest to jednak lektura zupełnie innego typu. Bardziej podręcznikowa, z podstawą wiedzą na temat psychologii i zaburzeń osobowości. Lektura kształtuje myślenie o zdrowiu psychicznym, ukazuje jego złożoność. Autorka uzmysławia nam niesamowitość organu jakim jest mózg i je tendencje do pakowania nas w pułapki.

W moim odczuciu to podstawowa lektura dla każdego rodzica, który chce zgłębić temat psychologii i podejść do wychowania od innej strony. Paulina Pawlak swoją publikacją uzupełnia wiedzę i systematyzuje ją. Książka ma przemyślaną konstrukcję, drąży temat od ogółu do szczegółu. Została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich jest bardziej teoretyczna, druga nieco bardziej poradnikowa, ale zachowująca styl poprzedniej.

"Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego" to mądra książka z zakresu literatury rozwojowej. Bardzo merytoryczna i konkretna. Przede wszystkim odpowiedzialna społecznie. Mam nadzieję, że tym cytatem również i Was utwierdzę w tym przekonaniu.

"Ta książka nie służy do autodiagnozy. Po diagnozę należy udać się do specjalisty. Ta książka ma zachęcić czytelnika o refleksji nad sobą, do przyjrzenia się zupełnie nieuświadomionycm częściom siebie."

"To nie jest miła książka" jak napisała we wstępie Paulina Pawlak.

Przyznam, że po tytule "Jak wychować dziecko na zdrowego...

Przyznam szczerze, że ta książka mnie rozczarowała- dlaczego ?

Po lekturze prześwietnej "Jak nie ranić własnego dziecka?" Nicoli Schmidt, spodziewałam się podobnej lektury - merytorycznej i SENSOWNEJ ale jednocześnie LEKKIEJ. Lekkość tej lektury zapowiadała także kolorowa okładka...Nie bez powodu więc istnieje powiedzenie żeby nie oceniać książki po okładce.

Ta książka nie jest lekka. Jest merytoryczna i sensowna i składam autorce za to dzięki. Ale niestety nie czyta się jej przyjemnie a kontent odbiega od tego co spodziewany się tam znaleźć. Lekka nie jest dlatego, że temat jest trudny - parenting generalnie nie należy do najłatwiejszych zadań życiowych - ale dlatego, że nawet swoim wnętrzem przypomina podręcznik akademicki.

To jest coś pomiędzy podręcznikiem dla studentów psychologii a poradnikiem dla rodziców. Podręcznikowy jest nawet układ stron, tabelek, wykresy itp. Na pocieszenie dodam tylko, że mimo wszystko jest napisana o wiele prostszym językiem niż akademickie książki 😅

Także, jeśli chcecie poczuć się jak studenci psychologii albo nimi jesteście i chcecie w przystępny ale profesjonalny sposób poczytać o osobowości i jej zaburzeniach a także czynnikach ryzyka - to jest książka dla Was

Jeśli zaś jesteście rodzicami, którzy w nielicznych wolnych chwilach chcą w ciekawy sposób dowiedzieć się tego co zawarto w tytule czyli JAK wychować ZDROWEGO psychicznie dorosłego - to nie jest książka dla Was. Zaoszczędzicie ten czas czytając coś innego albo słuchając podcastu Okuniewskiej "Matka matce" 🙏

Ta książka...

Książka, którą powinni przeczytać wszyscy, nie tylko rodzice!!

Autorka w bardzo przystępny sposób opisuje między innymi jak zachowanie rodzica wpływa na całe życie dziecka. W środku znajdziecie między innymi opis różnych stylów przywiązania.

Warto przeczytać tą książkę, bo może nam dać też odpowiedzi na różne nasze, czasami niezrozumiałe zachowania.

Książka, którą powinni przeczytać wszyscy, nie tylko rodzice!!

[Oceniam audiobooka, nie wiem jak książka wygląda w środku]

Rozczarowanie. Czułam się jakbym słuchała podręcznika do psychologii (np. pierwsze 30min to charakterystyka chorób i zaburzeń psychicznych),większość to definicje, czułam jakby autorka nie dodała nic od siebie. Liczyłam na coś w stylu poradnika dla rodziców odpowiadającego na pytanie z tytułu, a nic tu o tym nie było. W ogóle nie odebrałam jej jako książki dla rodziców, raczej dla dorosłych, o tym, że ich dzieciństwo, osobowość itd. mogą wpływać na obecne życie i trzeba iść do specjalisty.

[Oceniam audiobooka, nie wiem jak książka wygląda w środku]

Książka fajna, ale totalnie nie o tym co podpowiada tytuł. Jeżeli jako rodzic szukasz odpowiedzi na pytania pt jak rozmawiać z dzieckiem, żeby szanować jego granice i wspierać jego rozwój, to tu tej odpowiedzi nie znajdziesz. Tu jest opisane jak rozpoznać u siebie samego problemy z osobowością/ zachowaniem, żeby zgłosić się do psychologa/psychoterapeuty, żeby być lepszym rodzicem. Super, ale nie tego szukałam.

Dziś polecajka książki, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego rodzica. Którą warto przeczytać chociaż raz, by zbudować w sobie pewien obraz zdrowia psychicznego oraz nawyki, które mu sprzyjają.

"Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego" to niebanalna lektura, która bardzo poszerza horyzonty. Zbudowana jest wokół dwóch części - jednej dotyczącej osobowości oraz drugiej pokazującej jak wspierać zdrowy rozwój.

W pierwszej dowiemy się jakie typy osobowości istnieją i jak są zdefiniowane oraz jakie sklasyfikowano zaburzenia osobowości, jak przebiegają i jak je rozpoznać. W tej części autorka często powtarza, że książka, którą trzymamy w rękach ma wartość informacyjną i działa jako swego rodzaju przewodnik, nie zastąpi jednak analizy osobowości przez specjalistę, tym bardziej odpowiedniej terapii. Zachęca do poznawania zaburzeń, ponieważ wiedza to nasza siła. Dzięki niej możemy zauważyć niepokojące symptomy, nad którymi warto się pochylić i zwrócić o pomoc do doświadczonych lekarzy.

Druga część natomiast pokazuje jak w idealnym przypadku powinien wyglądać idealny rozwój, bez zakłóceń i pełen wsparcia. Dowiemy się z niej jakie czynniki zewnętrzne negatywnie wpływają na rozwój osobowości (substancje zagrażające w życiu płodowym, przemoc czy traumatyczne doświadczenia),jak ważną rolę stanowi zaspokajanie potrzeb oraz modelowanie, czyli to wszystko z czym spotyka się w życiu nasze dziecko i jak wpływa to na postrzeganie przez niego świata. Wreszcie dowiemy się kiedy interweniować.

To naprawdę bardzo dobrze napisana i ciekawa książka. Rozjaśniła mi wiele spraw i po jej lekturze czuję się spokojniejsza, o tyle, że mam wiedzę kiedy reagować i jakie sytuacje powinny mnie niepokoić jako rodzica. Czasem jesteśmy tak przywiązani do rutyny i naszych bliskich, że ciężko nam dostrzec kiedy dzieje się coś niedobrego. Ta książka to ułatwia, dlatego gorąco ją Wam polecam.

Jestem rozczarowany. Zachęcony tytułem i okładką nie spodziewałem się, że otrzymam dwieście stron notatek akademickich w formie podręcznika napisanego bez polotu. Przykro mi ale tego nie da się czytać.

Drodzy Rodzice (i zarazem drogie dorosłe dzieci)... przychodzę do Was z niezwykle ważną lekturą i jednocześnie z bardzo istotnym tematem, jakim są zaburzenia osobowości oraz rozwoju u dzieci. Książka "Jak jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego" to bardzo mądry i wbrew pozorom UNIWERSALNY poradnik, przedstawiający jak doświadczenia z dzieciństwa rzutują na dorosłe życie.

Tematyka zaburzeń osobowości, radzenia sobie z traumą, ranami z przeszłości została tu szeroko opisana, dzięki czemu książka umożliwia nie tylko wstępne zdiagnozowanie problemów u dziecka, ale również refleksje nad własnym stanem psychicznym. Autorka w przystępny sposób opisuje, co może kryć się za konkretnymi zachowaniami dziecka i co powinno zwrócić naszą uwagę. Wymienia również, jakie działania ze strony rodzica są dla dziecka krzywdzące, rozpatrując je w kategoriach przemocy fizycznej i psychicznej.

Momentami nie jest to lekka lektura. Zawarte w niej treści bywają uderzające - I DOBRZE. Podczas czytania przed moimi oczami przesuwały się obrazy dzieci, które mogły zostać skrzywdzone przez swoich rodziców w konkretny sposób. To książka która zapada w pamięć i wprowadza uważność w procesie wychowania dzieci. Podczas lektury wracałam myślami do własnego dzieciństwa. Analizowałam, rozmyślałam. Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nadal jestem dzieckiem i tak powinnam do siebie podchodzić.

Myślę, że książka ta zainteresuje wielu z Was, a przynajmniej powinna, bo jest naprawdę warta uwagi. Ja czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i tu ukłon dla autorki, że poradnik napisany został bardzo przystępnie, bez naukowego języka utrudniającego odbiór treści.

W mojej ocenie 9/10. Z pewnością polecę tę książkę bliskim z mojego otoczenia.

Jakie doświadczenia z dzieciństwa najbardziej wpłynęły na to, kim jesteś dzisiaj jako dorosła osoba?

O tym, że doświadczenia z dzieciństwa kształtują naszą tożsamość i decyzje w dorosłym życiu wiadomi nie od dziś. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku właściwy rozwój oraz równowagę psychiczną, aby w przyszłości mogło cieszyć się szczęśliwym życiem i być świadomym swojej wartości.

***
„Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego” autorstwa Pauliny Pawlak nie jest łatwą lekturą. Zresztą sama Autorka na wstępie zaznacza, że może to nić miła lektura, ale nie należy się do niej zrażać, bo warto być świadomym błędów jakie popełniamy (nawet nieświadomie).

Pod względem merytorycznym w książce możemy znaleść naprawdę wiele ciekawych informacji. Autorka pisze o tym czym jest osobowość, jak się ona kształtuje, czym jest pojęcie temperamentu. Zwraca szczególną uwagę na to, jakie zagorzenia czyhają na dzieci już od momentu poczęcia, uświadamia jak przemoc i traumatyczne przeżycia zmienią człowieka.
Wielu rodziców zastanawia się jak zachowywać się wobec dzieci i na ile im pozwolić. Pani Paulina na podstawie przykładów opowiada jak ważne jest właśnie wyznaczenie granic i że to troska o potrzeby naszych dzieci jest kluczem do sukcesu w ich prawidłowym rozwoju psychicznym. Nic nie zdziała krzyk, bicie, szantaże… Nasza postawa modeluje zachowanie dziecka i tak naprawdę powinniśmy zacząć od zmian siebie, a wtedy mam większe szanse na to, aby nasze dziecko wyrosło na szczęśliwego i przede wszystkim zdrowego psychicznie dorosłego.

Na koniec muszę jeszcze wspomnieć, że cała książka przypomina mi troszeczkę podręcznik od psychologii, a nie poradnik dla rodziców. Dlatego zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może podobać się taka forma. Niemniej jednak warto przez nią przebrnąć :)

Ta książka...

• Psychologia
  • 02. Epub?
  • Chciałbym kupić
  • Popularnonaukowe
  • 2023 audiobooki

Dodaj cytat z książki Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego