Każdy czasem się boi. Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem i zmartwieniami

Okładka książki Każdy czasem się boi. Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem i zmartwieniami Agnes Selinger
Agnes Selinger Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Anxiety Relief Workbook for Kids : 40 Mindfulness, CBT, and ACT Activities to Find Peace from Anxiety and Worry
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2022-09-05
2022-09-05
Psychologia Strach Lęk Zaburzenia lękowe

Wszystkie z tej serii książek wyd GWP są bardzo wartościowe. Must have szkolnej biblioteczki

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie dzieci napotykają różnorodne wyzwania, odnalezienie skutecznych narzędzi radzenia sobie z lękami staje się priorytetem dla wielu rodziców. Agnes Selinger, doświadczona psycholożka kliniczna, prezentuje w swojej książce „Radzenie sobie z Lękami: 40 Ćwiczeń dla Dzieci” unikalne podejście oparte na terapii poznawczo-behawioralnej, terapii ACT oraz uważności. To przemyślana propozycja nie tylko dla rodziców, ale także dla nauczycieli i specjalistów zajmujących się rozwojem dzieci. Dzięki 40 innowacyjnym ćwiczeniom, Selinger nie tylko demaskuje mit o beztroskim dzieciństwie, ale także oferuje konkretne narzędzia, aby pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami emocjonalnymi.

Autorka nie unika konfrontacji z rzeczywistością, pokazując, że lęk w życiu dziecka może mieć różne oblicza – od trudności z zasypianiem po pytania dotyczące przyszłości. Książka wskazuje, że lęk, zamiast być uważany za coś negatywnego, jest naturalną i pożyteczną emocją. Jednak Selinger dostrzega, że w niektórych przypadkach może on stać się przytłaczający, wymagając interwencji.

Poprzez pryzmat terapii poznawczo-behawioralnej, czytelnik zdobywa wgląd w mechanizmy kształtujące myślenie dziecka i sposoby reakcji na stresujące sytuacje. Książka nie tylko edukuje, ale również angażuje, oferując praktyczne ćwiczenia, które można łatwo włączyć w codzienne życie rodziny. Wprowadza czytelnika w świat technik terapii akceptacji i zaangażowania oraz uważności, opartych na solidnych podstawach naukowych.

Jednym z największych atutów tej publikacji jest skoncentrowanie się na rozwijaniu zdolności radzenia sobie z lękiem w różnych kontekstach. Dzieci uczą się nie tylko identyfikować swoje obawy, ale także efektywnie z nimi pracować. Wspierając rozwój wewnętrznego spokoju, wzmacniają także samoocenę i wiarę w siebie. Agnes Selinger stawia na holistyczne podejście, zdając sobie sprawę, że radzenie sobie z lękami to proces wielowymiarowy, którego nie można uprościć do jednego rozwiązania.

„Radzenie sobie z Lękami: 40 Ćwiczeń dla Dzieci” to nie tylko praktyczny poradnik dla rodziców, lecz także inspirujące źródło dla wszystkich zainteresowanych zdrowym rozwojem emocjonalnym dzieci. Agnes Selinger, dzięki swojej ekspertyzie i zrozumieniu psychiki najmłodszych, stworzyła wartościowe narzędzie, które nie tylko pomaga zrozumieć istotę lęków dziecięcych, ale także kształtuje umiejętności radzenia sobie z nimi. To lektura nieoceniona dla tych, którzy pragną wspierać dzieci w budowaniu silnych fundamentów emocjonalnych na przyszłość.

Pamiętacie jakieś potwory z dzieciństwa? Ja w pamięci mam jakieś stworzenia, które były wytworem mojej wyobraźni, pewnie po części zaczerpnięte z jakieś bajki. W moich wspomnieniach autentycznie widziałam te potwory i niesamowicie się ich bałam. Jednak w życiu dziecka nie tylko potwory z bajek mogą być straszne. Niektóre dzieci mają wiele lęków, obaw i zmartwień. Biedactwa strasznie się z tym męczą. Oczywiście też lęk jest czymś całkowicie adaptacyjnym i potrzebnym nam w życiu, lecz niekiedy pojawia się nadmiarowo. Pytanie, jak wtedy pomóc swoim dzieciom? Pomóc tak, by odróżniały, co jest prawdziwym, przy tym prawdopodobnym zagrożeniem, a co wytworem wyobraźni lub nadmiernym zamartwianiem się.

Właśnie w takich przypadkach przychodzi z pomocą książka "Każdy czasem się boi. Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem i zmartwieniami". Zwróciła ona moją uwagę, ponieważ na co dzień pracuję z dziećmi, które właśnie przejawiają nadmierny lęk lub martwią się sprawami, które prawdopodobnie się nie wydarzą lub nie mamy na nie żadnego wpływu. Dlatego też od dawna poszukuję różnych zabaw, kart pracy i rozwiązań, które takim malcem pomagają odróżnić strach od nieadaptacyjnego lęku. Możecie sobie wyobrazić, jak bardzo się ucieszyłam, gdy zobaczyłam, że właśnie taka pozycja literacka wyszła na polskim rynku.

Wydaje mi się istotne, by mieć jakiś poradnik czy po prostu zbiór rad, różnorodnych rozwiązań pomagających zrozumieć lęki dzieci oraz próbować odpowiednio na nich pracować. W końcu czy to terapeuci, czy rodzice, czy też same dzieci czasami potrzebują jakieś wskazówki pozwalającej ruszyć do przodu. Tym bardziej że mam wrażenie, że czasy ostatnio trudne. Na tyle by poza adaptacyjnymi lękami, poza naturalnym odbiorem sytuacji tworzyły się lęki niepotrzebne, lęki utrudniające dzieciom codzienne funkcjonowanie. Stąd ponownie pytanie – jak sobie z tym poradzić?

Jednak może teraz przechodząc do części warsztatowej, chciałam zwrócić uwagę na styl, którym jest napisana książka. Wyróżnia się prostotą odbioru, co w tym przypadku jest konieczne. W końcu tę książkę nie mają rozumieć wyłącznie ludzie wykształceni w dziedzinie psychologii, ale również osoby spoza. I tutaj ponownie mam na myśli rodziców i dzieci. Rodzice mają szansę zrozumieć przedstawione aspekty tak, by przekazać je swoim dzieciom. A też myślę, że wiele młodych ludzi całkowicie bezproblemowo jest w stanie samo przejść ten poradnik. Poza tym autorka też zwraca się bezpośrednio do swoich małych czytelników, co według mnie daje takie poczucie bliskości i zrozumienia.

Pod względem treści książka przedstawia całą gamę lęków. Skupia się na różnych specyficznych lękach, ale też zwraca uwagę na zamartwianie się, katastrofizowanie czy postrzeganie świata w sposób czarno-biały. Dlatego myślę, że naprawdę duża część aspektów związanych z samym lękiem i zaburzeniami lękowymi została poruszona w sposób przystępny. Tym bardziej że "Każdy czasem się boi" jest nieoceniająca. Zresztą jak sam tytuł już mówi – każdy z nas czasami czuje lęk, a przynajmniej powinien, bo to całkowicie normalne zjawisko. Książka tłumaczy, czym się wyróżniają różne trudności związane z nadmiernym lękiem oraz podaje całą gamę różnorodnych ćwiczeń czy rozwiązań. Dzięki temu można znaleźć coś dla siebie, ponieważ czuć też podejście indywidualne. W końcu nie każde ćwiczenie pomoże każdemu. Każdy z nas jest inny, więc i ścieżki radzenia sobie z trudnościami mogą być różnorodne i to właśnie wybrzmiewa w tej pozycji literackiej.

Czytając książkę, cały czas miałam poczucie, że daje ona rodzaj wsparcia, zrozumienia i też konkretu. Nie leje wody, ale nie jest też wyrachowanym tekstem. W sposób optymalny łączy ze sobą wiedzę i wsparcie. Pisząc tę recenzję, mogę już Wam z czystym sumieniem powiedzieć, że część przedstawionych ćwiczeń czy technik zastosowałam razem ze swoimi pacjentami. Czy działają? Na to trzeba więcej czasu, lecz zapewniam, że wywołują zaciekawienie i dają możliwość zmiany myślenia. Książka jest takim wyznacznikiem, jak sobie radzić z niektórymi sprawami i jak poszukiwać rozwiązań.

Pod względem wydania "Każdy czasem się boi" jest niezwykle dopracowana. Wydawcy zadbali, by każdy szczegół znalazł się na swoim miejscu i zachęcał do korzystania. Cała książka jest bardzo kolorowa i ma wiele elementów, co w moim odczuciu jest i dużą zaletą, i sporą wadą. Już tłumaczę. Zaletą, ponieważ właśnie zachęca do korzystania, kojarzy się z czymś przyjemnym. Natomiast wadą, ponieważ ta wielość elementów i kolorów rozprasza, co zauważyłam już na samej sobie.

Książka "Każdy czasem się boi" bez wątpienia uporządkowała mi wiedzę i dała ciekawe rozwiązania niektórych sytuacji związanych z zaburzeniami lękowymi. Tak jak wspomniałam, już w tej chwili korzystałam z niej w swojej praktyce zawodowej i planuję korzystać dalej oraz polecać ją rodzicom dzieci, które mierzą się z tego typu trudnościami.

Naprzeciw lękowi.

Każdy z nas się czegoś boi. Także - a może zwłaszcza - dzieci. To właśnie im dedykowana jest ta książka, dzięki której będą one mogły (za sprawą 40 ćwiczeń) zapanować nad lękiem, zrozumieć swoje obawy i ich źródło, a w konsekwencji skutecznie stawić im czoła po to, aby funkcjonować tak, jak zasługuje na to każde dziecko chcące cieszyć się swoim dzieciństwem.

To nieprawda, że dzieci nie mają żadnych zmartwień. Niektóre nie mogą zasnąć z obawy, że w ciemności czai się coś złego. Inne martwią się, że gdy nauczyciel wywoła je do odpowiedzi, zapomną, co mają powiedzieć. Jeszcze inne zadają dorosłym trudne pytania o przyszłość lub boją się, że ich bliskim stanie się coś złego. W rzeczywistości LĘK jest pożyteczną, zdrową emocją. Czasami jednak rośnie tak bardzo, że staje się przytłaczający. Co rodzice mogą zrobić w takiej sytuacji?

Długo by można mówić i pisać o samej książce oraz o zawartych w niej treściach, chcąc jednak uprościć sprawę i uporządkować przekaz autorki, warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że Selinger proponuje (za sprawą ćwiczeń) w pierwszej kolejności uspokojenie umysłu chłonącego niepokojące wiadomości, próbę zapanowania nad docierającymi do dziecka informacjami poprzez ich systematyzację i wyjaśnianie, a następnie próbę ich zrozumienia połączoną z uspokojeniem towarzyszących im emocji.

Instynkt rodzicielski podpowiada nam, że powinniśmy koić i łagodzić każdy ból czy dyskomfort, jakiego doświadcza nasze dziecko. Ale jak robić to umiejętnie, tak aby nie zaszkodzić dziecku? Z pomocą przychodzi nam niniejsza książka autorstwa Agnes Selinger, doświadczonej psycholożki klinicznej. Zawiera ona aż 40 ciekawych ćwiczeń opracowanych po to, by pomóc dzieciom w przepracowaniu lęków i zmartwień. Przedstawione w niej strategie bazują na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, terapii akceptacji i zaangażowania oraz uważności, które są metodami opartymi na dowodach naukowych. Dzięki tej książce twoje dziecko: dowie się, czym jest lęk; zrozumie, że każdy czasem się boi i czymś martwi; nauczy się radzić sobie z lękiem pojawiającym się w różnych sytuacjach w ciągu dnia, przy codziennych, rutynowych czynnościach; osiągnie wewnętrzny spokój; wzmocni samoocenę i wiarę w siebie.

To wszystko nie są sprawy łatwe, jednak autorka proponuje chyba jedynie słuszne podejście względem poruszanego tematu. Lęk i niepokój towarzyszące najmłodszym to coś, co może przeszkadzać każdemu człowiekowi, i to niezależnie od wieku. A skoro nie da się tego lęku i strachu całkowicie wyeliminować i trzeba z nim czasem żyć, to dobrze jest nauczyć się właściwie na niego reagować. Nie dopuszczać do jego eskalacji, nie chować się wewnątrz lęku, lecz wyjść mu naprzeciw, szukać rozwiązań i dążyć w efekcie do czegoś pozytywnego.

Książka jest niezwykle rzeczowa, mądra, napisana przystępnym językiem i zrozumiała dla dziecka nawet w najbardziej skomplikowanych aspektach dotyczących lęków i zmartwień. Rozłożenie na czynniki pierwsze w/w problemów przez Selinger zasługuje na najwyższe uznanie i na wielkie brawa. Lektura jest w stanie - moim zdaniem - sprawić to, co stawia sobie za cel: dodać otuchy i pozwolić uwierzyć w to, że można zrobić coś z tym, czego dziecko się boi. Takie motywacyjne przekonanie to zawsze pierwszy krok na drodze we właściwym kierunku.

Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#każdyczasemsięboi #agnesselinger #niepokój #lęk #zmartwienia #dladzieci #ksiazkadladzieci #emocje #booksforkids #forkids #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks

Naprzeciw lękowi.

A czego ty czasem się boisz?

Bo przecież każdy czasem się boi. A strach jako emocja spełnia w naszym życiu wiele funkcji obronnych.

Genialna książka, krótka, konkretna z ćwiczeniami, ładna graficznie, a przede wszystkim bomba merytoryczna dotyczącą lęku.

Mamo a na ścianie siedzi potwór..

Boję się tego brokuła..

Boję się, że nie dostanę się do szkoły średniej..

Boję się egzaminu..

W kilku krótkich rozdziałach :
✏️Czym są zmartwienia
✏️Ja z rana
✏️Ja w szkole
✏️Ja po szkole
✏️Ja wieczorem

Dowiemy się czym jest lęk i nauczymy się jak sobie z nim radzić w trakcie codziennych czynności każdego dziecka.

Dodatkowo dostaniemy list skierowany do dziecka i opiekuna.

Książka wzmocni poczucie własnej wartości, samoocenę oraz wiarę we własne umiejętności.

Wykorzystałam ją ostatnio niezliczoną ilość razy w gabinecie!!
Agnes Selinger to doświadczona psycholożka edukacyjna i kliniczna,w oparciu o metody terapii poznawczo-behawioralnej, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii poznawczej opartej na uważności, stworzyła 40 ciekawych ćwiczeń by pomóc dzieciakom w przepracowaniu lęków i zmartwień.

Metody te są oparte na dowodach naukowych.

Zatem do dzieła, książka przyda się w każdym domu serio♥️

Instynkt często podpowiada nam by koić bóle i zmartwienia naszych pociech, jednak pozwolenie im na przeżywanie i akceptację tych uczuć, pozwalanie doświadczać, testować, przeżywać i radzić sobie jest o wiele korzystniejsze.

Lęk może być bardzo przytłaczający i wycofywać nas z wielu aktywności. Jak więc wspomóc dzieci umiejętnie?

Na pomoc przychodzi @gwpdladzieci
Każdy czasem się boi
Jak pomoc dziecku radzić sobie z lękiem i zmartwieniami
Wiek 6-9 lat
Agnes Selinger
Poleciłam książkę niezliczoną ilość razy!
@zaczytanapsychomama

A czego ty czasem się boisz?

Mamo a na ścianie siedzi potwór..

Boję się tego brokuła..

Boję się, że nie dostanę się do szkoły średniej..

Boję...

• Do kupienia
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Psych
  • Współpraca