Świadomi rodzice. Budząc siebie, wzmacniasz dziecko.

Okładka książki Świadomi rodzice. Budząc siebie, wzmacniasz dziecko.
Shefali Tsabary Wydawnictwo: Biały Wiatr poradniki
poradniki
Biały Wiatr
2014-01-01
2014-01-01
Beata Piecychna
poradnik rodzina wychowanie dziecko rodzic

Książka ta nie jest tylko dla ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z macierzyństwem. Jest ona przede wszystkim dla tych, którzy chcą czerpać pełnymi garściami z bycia rodzicem, pozbyć się frustracji, gniewu i zmęczenia. Każdy z nas ma swoje kryzysy w wychowaniu. Jednak zbiór mądrych rad pisarki może pomóc nam spojrzeć na tę kwestię zupełnie inaczej.

To nie jest łatwa książka chociaż dobrze się ją czyta. Łączy wschodnią świadomość (autorka urodziła się w Indiach) z zachodnią psychologią (mieszka i pracuje w Nowym Jorku).

Nie ukrywam, że czytając ją czułam pewien dyskomfort zwłaszcza w kontekście rozwoju świadomości i stwierdzeń, że aby mieć kontakt ze swoim dzieckiem trzeba najpierw nawiązać więź z samym sobą, czy też jak dziecko może przebudzić dorosłego...

Przeczytałam kilka poradników, w których opisywano metody jak należy postępować, gdy dziecko nie chce spać, jest agresywne czy też jest niejadkiem. W tej książce nie ma rad, autorka twierdzi, że większość zachowań, które przejawiają dzieci (zwłaszcza jako nastolatki) przekazali im rodzice - najczęściej nieświadomie.

Po urodzeniu dziecka oczekiwałam, że córka „przejmie” moje najlepsze cechy, że czasami będzie podobna do mnie, ale będzie to lepsza wersja mnie, że będzie zawsze mnie słuchać i co?
Owszem jest podobna do mnie ale tylko wizualnie (dobre i to), przejęła ode mnie niektóre cechy tylko, że nie o te mi chodziło, a z tym posłuchem - jest świetna w osiąganiu tego co akurat chce (metody manipulacji ma opanowane). Jest inna niż ja, niż mąż, dziadkowie, ktokolwiek na świecie bo przecież każdy z nas jest odrębną jednostką i dobrze, że tak jest. Więc czemu chciałam, żeby była troszkę taka jak ja?

Dr Shefali Tsabary twierdzi, że nie należy dążyć do ideału, ale wychowywać zdrowe i szczęśliwe dzieci poprzez codzienne uczestnictwo w ich życiu, poprzez partnerstwo i akceptacje, prawdziwe zainteresowanie i rozmowę, życie tu i teraz, akceptacje wszystkiego co nam się udało i to czego nie daliśmy rady zrobić, bo dzieci nas widzą, nasze frustracje, lęki, małe kłamstewka, ale też szczerość, radość i smutek, i sposób jak sobie z tym wszystkim radzimy. Bardzo często reagują identycznie jak my, a jeśli nas nie ma przy nich i nie mają oparcia w rodzicach szukają innych środków, które pozwolą zapełnić im pustkę np. narkotyki, alkohol.

Polecam książkę rodzicom, którzy chcą wychować swoje dzieci mądrze, nie powtarzając błędów własnych rodziców, co czasami moze byc bardzo trudną sztuka.

Dodaj cytat z książki Świadomi rodzice. Budząc siebie, wzmacniasz dziecko.