Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Seria:
- #nauka
- Tytuł oryginału:
- Irresistible
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Data wydania:
- 2018-12-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-12-01
- Data 1. wydania:
- 2017-03-07
- Liczba stron:
- 368
- Czas czytania
- 6 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323344766
- Tłumacz:
- Aleksander Gomola
- Tagi:
- uzależnienia nowe technologie media facebook
Oderwij wzrok od smartfona i dowiedz się, dlaczego to takie trudne!
Żyjemy w epoce uzależnień. Obsesyjnie sprawdzamy, czy pojawiła się nowa wiadomość w naszej skrzynce mailowej, nowy wpis na Facebooku albo polubienie na Instagramie. Godzinami oglądamy kolejne odcinki seriali i filmiki na YouTube’ie. Ale przede wszystkim średnio przez trzy godziny każdego dnia wpatrujemy się w ekrany naszych smartfonów. Prawie połowa z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, a dzieci wychowane w świetle ekranów mają kłopoty z budowaniem więzi z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
Adam Alter przekonuje, że w odpowiednich okolicznościach każdy z nas może się uzależnić, a twórcy nowych mediów dbają o to, by takich pokus stworzyć jak najwięcej. Odsłaniając mechanizmy uzależnień behawioralnych, autor wyjaśnia, dlaczego jest nam tak trudno oprzeć się udogodnieniom oferowanym przez współczesne technologie.
"Uzależnienia 2.0? tłumaczą, w jaki sposób możemy bardziej świadomie korzystać z nowych mediów, a dzięki temu łatwiej się komunikować, zarządzać finansami i wytyczać granice miedzy pracą a rozrywką. A co najważniejsze, pokazują jak zmniejszyć szkodliwy wpływ nowych uzależnień na zdrowie nasze i naszych dzieci.
Adam Alter jest wykładowcą marketingu w Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego, pisarzem i publicystą. W 2009 roku obronił doktorat z psychologii społecznej na Uniwersytecie Princeton. Prowadził zajęcia na wielu amerykańskich uczelniach, w tym na Harvardzie, Yale i MIT. Autor książki Siła podświadomości: co wpływa na nasze myśli, odczucia i zachowanie?, która znalazła się na liście bestsellerów dziennika „The New York Times”. Współpracuje m.in. z takimi gazetami, jak: „The New York Times”, „The New Yorker”, „The Atlantic”, „WIRED”, „Slate”, „The Washington Post” i „Popular Science”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 420
- 106
- 23
- 10
- 8
- 6
- 5
- 5
- 4
- 4
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Skomplikowana to sprawa, z jednej strony media kalibrowane są tak by były atrakcyjne i dostarczały dopaminy, z drugiej strony uzależnienie od technologii i mediów społecznościowych może być prawie tak rujnujące jak od substancji psychoaktywnych z trzeciej strony, współczesne życie wymaga codziennego użytkowania mediów.
Skomplikowana to sprawa, z jednej strony media kalibrowane są tak by były atrakcyjne i dostarczały dopaminy, z drugiej strony uzależnienie od technologii i mediów społecznościowych może być prawie tak rujnujące jak od substancji psychoaktywnych z trzeciej strony, współczesne życie wymaga codziennego użytkowania mediów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZdecydowanie daje do myślenia.
Autor opisuje wiele badań na temat uzależnień behawioralnych, mechanizmy ich powstawania i uświadamia jak wiele wyzwań stoi przed człowiekiem w związku z tym. Jestem równocześnie przerażona i zafascynowana. I uzależniona niestety też.
Zdecydowanie daje do myślenia.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutor opisuje wiele badań na temat uzależnień behawioralnych, mechanizmy ich powstawania i uświadamia jak wiele wyzwań stoi przed człowiekiem w związku z tym. Jestem równocześnie przerażona i zafascynowana. I uzależniona niestety też.
Dużo ciekawych informacji o procesach jakie zachodzą przy uzależnieniach. Książka bardzo informacyjna. Dużo mówiąca o uzależnieniach od gier komputerowych oraz od internetu.
Jeśli ktoś interesuje się tematem uzależnień to jest to bardzo dobra lektura uzupełniająca i informacyjna.
Dużo ciekawych informacji o procesach jakie zachodzą przy uzależnieniach. Książka bardzo informacyjna. Dużo mówiąca o uzależnieniach od gier komputerowych oraz od internetu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJeśli ktoś interesuje się tematem uzależnień to jest to bardzo dobra lektura uzupełniająca i informacyjna.
Znowu jakieś bzdury. Boże, co ja robię ze swoim życiem. Przerwałem w połowie, żeby nie było że całkiem zwariowałem.
Znowu jakieś bzdury. Boże, co ja robię ze swoim życiem. Przerwałem w połowie, żeby nie było że całkiem zwariowałem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTa książka to szereg coraz to nowych ciekawostek na tematy około-uzależnieniowe. Bardzo ciekawe, ale jednak brak mi trochę, może bardziej naukowego podejścia? Mam wrażenie, że autor bardzo starał się (a może tłumacz?) przedstawić nam to w niezwykle luźnej formie i mimo kilku statystyk, motyw uzależnienia od technologii i nie tylko, wcale nie wydaje się taki zły, wydaje się być właśnie taką kolejną ciekawostką, a chyba nie tak powinno być?
Mimo tego, książkę czyta się bardzo przyjemnie, a każdą kolejną informacją chciałam się dzielić z ludźmi, bo co następna, to wydawała mi się fascynująca i miałam wrażenie, że wszyscy wokół mnie też powinni się dowiedzieć o tych rzeczach.
Polecam, jednocześnie myśląc, że gdyby autor był trochę... poważniejszy (?),może bardziej stanowczy w niektórych momentach, to książka nic by nie straciła na wartości, a może by nawet dała coś więcej.
Ta książka to szereg coraz to nowych ciekawostek na tematy około-uzależnieniowe. Bardzo ciekawe, ale jednak brak mi trochę, może bardziej naukowego podejścia? Mam wrażenie, że autor bardzo starał się (a może tłumacz?) przedstawić nam to w niezwykle luźnej formie i mimo kilku statystyk, motyw uzależnienia od technologii i nie tylko, wcale nie wydaje się taki zły, wydaje się...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGeneralnie ciekawa, choć zależy na co się czytelnik nastawia. O samych technologiach spod Web 2.0 wcale nie ma tak wiele, bardziej o uzależnieniach behawioralnych jako takich. Też jestem sceptycznie nastawiona wobec używania nowych gadżetów technologicznych, aby wyzbyć się uzależnień od innych - chyba to nie w tę stronę powinno iść
Generalnie ciekawa, choć zależy na co się czytelnik nastawia. O samych technologiach spod Web 2.0 wcale nie ma tak wiele, bardziej o uzależnieniach behawioralnych jako takich. Też jestem sceptycznie nastawiona wobec używania nowych gadżetów technologicznych, aby wyzbyć się uzależnień od innych - chyba to nie w tę stronę powinno iść
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNajpierw chcę podziękować panu autorowi, że zaspoilerował mi zakończenie "Rodziny Soprano" i parę innych rzeczy. Ja rozumiem, że to stare jest i, że to książka, która serial traktuje jako element analizy jakiegoś zachowania, ale chyba można pójść na ustępstwo i takie treści okraszać jakąś uwagą?
A co do konstruktywnej krytyki...
Dużym plusem jest, że "Uzależnienia 2.0" obudowane są solidnym researchem, a literatura, jaką posiłkował się Alter jest spora. Pisarz przywołuje pokaźną liczbę różnych badań z psychologii, neurologii czy innych dziedzin, tłumacząc uzależnienia.
W wielu miejscach, jednak dopuszcza się uproszczeń i nadinterpretacji, a dla wielu tez nie ma zwyczajnie podparcia dowodowego. Dotyczy to zwłaszcza uzależnienia od gier komputerowych. Autor powołuje się na wątpliwe statystyki, nie rozróżnia przy tym gier przeglądarkowych od, dajmy na to, fabularnych tytanów jak The Last of Us czy Skyrima. Nie, nie jest to czepialstwo, bo różne gatunki mają swoją specyfikę, a cechą charakterystyczną dla gier przeglądarkowych jest właśnie stosowanie przez twórców mnóstwa uzależniających praktyk oraz takich wymuszających płatności. To jest jednak tylko jakaś tam gałąź całej branży (traktowana zresztą przez nią samą dość pogardliwie),a tymczasem Alter generalizuje swoje wnioski na gry w ogóle.
Dziwi też traktowanie gier komputerowych jako rozrywki z gruntu męskiej, co też kilkukrotnie jest przez autora sugerowane. Znów - przeczą temu statystyki i praktyka, która pokazuje, że kobiety są wcale pokaźną grupą graczek.
Sama treść książki zawiera całkiem interesujące relacje uzależnionych osób czy to od internetu, seriali, gier czy innych technologicznych nowinek; są i wywiady z dziennikarzami, badaczami etc. Niestety, ja osobiście nie wyniosłam z lektury niczego nowego. Być może powodem jest fakt, że mnóstwo już w sieci artykułów, dokumentów, publikacji, które temat stale zgłębiają i dość łatwo na nie trafić. Pozycja Altera nie wnosi do tematu niczego nowego.
Wydaje się, że ta książka jest ofiarą tego, o czym sama traktuje. Problemy, o których pisze są dość dobrze poznane i znajome nawet osobom, zmagającym się z niemożnością oderwania od smartfona czy zmuszonym obejrzeć jeszcze jeden odcinek serialu. Nie wiem dla kogo ta książka może być odkrywcza czy inspirująca. Chyba dla kogoś, kto nie korzysta w ogóle z internetu i technologii jako takiej (istnieją takie jednostki?).
Najpierw chcę podziękować panu autorowi, że zaspoilerował mi zakończenie "Rodziny Soprano" i parę innych rzeczy. Ja rozumiem, że to stare jest i, że to książka, która serial traktuje jako element analizy jakiegoś zachowania, ale chyba można pójść na ustępstwo i takie treści okraszać jakąś uwagą?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toA co do konstruktywnej krytyki...
Dużym plusem jest, że "Uzależnienia 2.0"...
Po opiniach o książce spodziewałam się wciągającej lektury, która odkryje dla czytelnika tajniki mechanizmów uzależnień. Niestety książka ani mnie nie pochłonęła, ani nie była specjalnie odkrywcza (z psychologią nie mam i nie miałam nic wspólnego). Autor w bardzoo przystępny sposób opisuje otaczający nas współcześnie świat i zagrożenia wynikające z uzależnień behawioralnych, jednak odniosłam wrażenie, że "skacze" po tematach i nie analizuje dogłębnie żadnego z opisywanych zagadnień.
Po opiniach o książce spodziewałam się wciągającej lektury, która odkryje dla czytelnika tajniki mechanizmów uzależnień. Niestety książka ani mnie nie pochłonęła, ani nie była specjalnie odkrywcza (z psychologią nie mam i nie miałam nic wspólnego). Autor w bardzoo przystępny sposób opisuje otaczający nas współcześnie świat i zagrożenia wynikające z uzależnień...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie tylko o uzależnieniach "cyfrowych", ale o mechanizmach wszystkich uzależnień, i w ogóle o psychice człowieka. Ale też o nowoczesnych technologiach i społeczeństwie. Niesamowicie wciąga, by nie powiedzieć: UZALEŻNIA ;)
Nie tylko o uzależnieniach "cyfrowych", ale o mechanizmach wszystkich uzależnień, i w ogóle o psychice człowieka. Ale też o nowoczesnych technologiach i społeczeństwie. Niesamowicie wciąga, by nie powiedzieć: UZALEŻNIA ;)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRewelacyjna książka z której można się dużo dowiedzieć. Otwiera oczy na wiele spraw związanych z uzależnieniami obecnych czasów.
Rewelacyjna książka z której można się dużo dowiedzieć. Otwiera oczy na wiele spraw związanych z uzależnieniami obecnych czasów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to