Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom

Okładka książki Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom Adam Alter
Adam Alter Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: #nauka popularnonaukowa
popularnonaukowa
#nauka
Irresistible
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2018-12-01
2018-12-01
2017-03-07
Aleksander Gomola
uzależnienia nowe technologie media facebook

Zdecydowanie daje do myślenia.
Autor opisuje wiele badań na temat uzależnień behawioralnych, mechanizmy ich powstawania i uświadamia jak wiele wyzwań stoi przed człowiekiem w związku z tym. Jestem równocześnie przerażona i zafascynowana. I uzależniona niestety też.

Zdecydowanie daje do myślenia.

Dużo ciekawych informacji o procesach jakie zachodzą przy uzależnieniach. Książka bardzo informacyjna. Dużo mówiąca o uzależnieniach od gier komputerowych oraz od internetu.

Jeśli ktoś interesuje się tematem uzależnień to jest to bardzo dobra lektura uzupełniająca i informacyjna.

Znowu jakieś bzdury. Boże, co ja robię ze swoim życiem. Przerwałem w połowie, żeby nie było że całkiem zwariowałem.

Ta książka to szereg coraz to nowych ciekawostek na tematy około-uzależnieniowe. Bardzo ciekawe, ale jednak brak mi trochę, może bardziej naukowego podejścia? Mam wrażenie, że autor bardzo starał się (a może tłumacz?) przedstawić nam to w niezwykle luźnej formie i mimo kilku statystyk, motyw uzależnienia od technologii i nie tylko, wcale nie wydaje się taki zły, wydaje się być właśnie taką kolejną ciekawostką, a chyba nie tak powinno być?
Mimo tego, książkę czyta się bardzo przyjemnie, a każdą kolejną informacją chciałam się dzielić z ludźmi, bo co następna, to wydawała mi się fascynująca i miałam wrażenie, że wszyscy wokół mnie też powinni się dowiedzieć o tych rzeczach.
Polecam, jednocześnie myśląc, że gdyby autor był trochę... poważniejszy (?),może bardziej stanowczy w niektórych momentach, to książka nic by nie straciła na wartości, a może by nawet dała coś więcej.

Generalnie ciekawa, choć zależy na co się czytelnik nastawia. O samych technologiach spod Web 2.0 wcale nie ma tak wiele, bardziej o uzależnieniach behawioralnych jako takich. Też jestem sceptycznie nastawiona wobec używania nowych gadżetów technologicznych, aby wyzbyć się uzależnień od innych - chyba to nie w tę stronę powinno iść

Najpierw chcę podziękować panu autorowi, że zaspoilerował mi zakończenie "Rodziny Soprano" i parę innych rzeczy. Ja rozumiem, że to stare jest i, że to książka, która serial traktuje jako element analizy jakiegoś zachowania, ale chyba można pójść na ustępstwo i takie treści okraszać jakąś uwagą?

A co do konstruktywnej krytyki...

Dużym plusem jest, że "Uzależnienia 2.0" obudowane są solidnym researchem, a literatura, jaką posiłkował się Alter jest spora. Pisarz przywołuje pokaźną liczbę różnych badań z psychologii, neurologii czy innych dziedzin, tłumacząc uzależnienia.

W wielu miejscach, jednak dopuszcza się uproszczeń i nadinterpretacji, a dla wielu tez nie ma zwyczajnie podparcia dowodowego. Dotyczy to zwłaszcza uzależnienia od gier komputerowych. Autor powołuje się na wątpliwe statystyki, nie rozróżnia przy tym gier przeglądarkowych od, dajmy na to, fabularnych tytanów jak The Last of Us czy Skyrima. Nie, nie jest to czepialstwo, bo różne gatunki mają swoją specyfikę, a cechą charakterystyczną dla gier przeglądarkowych jest właśnie stosowanie przez twórców mnóstwa uzależniających praktyk oraz takich wymuszających płatności. To jest jednak tylko jakaś tam gałąź całej branży (traktowana zresztą przez nią samą dość pogardliwie),a tymczasem Alter generalizuje swoje wnioski na gry w ogóle.

Dziwi też traktowanie gier komputerowych jako rozrywki z gruntu męskiej, co też kilkukrotnie jest przez autora sugerowane. Znów - przeczą temu statystyki i praktyka, która pokazuje, że kobiety są wcale pokaźną grupą graczek.

Sama treść książki zawiera całkiem interesujące relacje uzależnionych osób czy to od internetu, seriali, gier czy innych technologicznych nowinek; są i wywiady z dziennikarzami, badaczami etc. Niestety, ja osobiście nie wyniosłam z lektury niczego nowego. Być może powodem jest fakt, że mnóstwo już w sieci artykułów, dokumentów, publikacji, które temat stale zgłębiają i dość łatwo na nie trafić. Pozycja Altera nie wnosi do tematu niczego nowego.

Wydaje się, że ta książka jest ofiarą tego, o czym sama traktuje. Problemy, o których pisze są dość dobrze poznane i znajome nawet osobom, zmagającym się z niemożnością oderwania od smartfona czy zmuszonym obejrzeć jeszcze jeden odcinek serialu. Nie wiem dla kogo ta książka może być odkrywcza czy inspirująca. Chyba dla kogoś, kto nie korzysta w ogóle z internetu i technologii jako takiej (istnieją takie jednostki?).

A co do konstruktywnej krytyki...

Dużym plusem jest, że "Uzależnienia 2.0"...

Rewelacyjna książka z której można się dużo dowiedzieć. Otwiera oczy na wiele spraw związanych z uzależnieniami obecnych czasów.

Po opiniach o książce spodziewałam się wciągającej lektury, która odkryje dla czytelnika tajniki mechanizmów uzależnień. Niestety książka ani mnie nie pochłonęła, ani nie była specjalnie odkrywcza (z psychologią nie mam i nie miałam nic wspólnego). Autor w bardzoo przystępny sposób opisuje otaczający nas współcześnie świat i zagrożenia wynikające z uzależnień behawioralnych, jednak odniosłam wrażenie, że "skacze" po tematach i nie analizuje dogłębnie żadnego z opisywanych zagadnień.

Nie tylko o uzależnieniach "cyfrowych", ale o mechanizmach wszystkich uzależnień, i w ogóle o psychice człowieka. Ale też o nowoczesnych technologiach i społeczeństwie. Niesamowicie wciąga, by nie powiedzieć: UZALEŻNIA ;)

Świetne i w ciekawy (nie nudny, nie skomplikowanym językiem) sposób ujęte zagadnienie uzależnień behawioralnych od telefonu, poczty mailowej, mediów społecznościowych, gier komputerowych, opasek mierzących aktywność itp. Autor przytacza wiele badań, naukowych, ale opiera się również na historiach ewidentnych uzależnień pojedynczych osób. Ta książka naprawdę daje do myślenia i pomaga zrozumieć, że to co nam się może wydawać normalne np. trzymanie telefonu zawsze zasięgu ręki, czy skrolowanie facebooka przez kilka godzin normalne nie jest.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom