Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości

Okładka książki Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości Peter Godfrey-Smith Patronat LC
Okładka książki Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości
Data 1. wydania:
2017-03-09
Mikołaj Adamiec-Siemiątkowski

Oficjalne recenzje i

Bliskie spotkanie z obcą inteligencją

Link do recenzji

1069 85 7

Moja miłość do głowonogów zaczęła się wiele lat temu w gimnazjum, kiedy dowiedziałam się o gigantyzmie głębinowym, jakiego doświadczają niektóre gatunki kałamarnic. Potem tylko brnęłam dalej, dowiadując się o niezwykłości tych mięczaków.

Oczywiście nie mogłam przepuścić tej książki. Dla każdego, kogo fascynują głowonogi, ta lektura będzie wzbogacająca. Momentami ciężka, jeśli nie mamy smykałki do długich, filozoficznych rozważań, ale również i te fragmenty potrafiły zaciekawić.

Początek traktujący o tym, jak wyglądała era ediakaru, jak powstawały pierwsze organizmy na Ziemi i kiedy mógł żyć oraz jak mógł wyglądać wspólny przodek ośmiornicy i człowieka, na początku był dla mnie czymś do przebrnięcia, ale w miare jak zagłębiałam się w temat, okazało się, że to jest absolutnie fascynująca wizja. Świadomość, że wszystko co żywe na Ziemi składało sie jedynie z pełzających po dywanie organicznej materii dziwolągów - zarówno naszych przodków i tych gatunków, które zaginęły w meandrach lat i ewolucji - daje nieco inny pogląd na istnienie w ogóle. Nie różnimy się od żadnego zwierzęcia tak bardzo, jak bardzo przywykliśmy do myśli, że jest inaczej (no dobra, nie licząc tych okropnych kostkowców!).

Gdzieś pod koniec książki, autor wręcz prowokuje do zastanowienia się, co mogłoby sie stać, gdyby dać ośmiornicom nie Octopolis, ale Octometropolis rozciągające sie na ogromnych obszarach. Plus do tego wiele tysięcy lat w takim środowisku. Czy ewolucja zareagowałaby na zmianę stylu ich życia z samotniczego na społeczne, co poskutkowałoby przedłużeniem długości życia i popchnęłaby do przodu rozwój inteligencji? Niewykluczone. Ale do tego trzeba Octrometropolis i wielu tysięcy lat - to już działka dla pisarzy science-fiction. Mam nadzieję, że znajdzie się taki, którego ten temat zainteresuje.

Kto by powiedział, że badania nad ośmiornicami mogą być tak ciekawe, a te zwierzęta tak fascynujące. Autorowi udało się interesująco opisać "nudne" badania naukowe.

Podobnie zastrzeżenia jak w przypadku innych popularnonaukowych, przyrodoznawczych książek: dużo encyklopedycznych faktów, które można by upchnąć w znacznie mniej obszernym tekście, zapakowanych w mało porywającą narrację. Ale to opinia kogoś, kto zagadnieniem świadomości interesuje się od dawna i dość dużo na ten temat przeczytał. Kilka ciekawych rzeczy, których nie znałem: zmysł kworum, relacja międy biologicznymi mechanizmami kamuflażu i sygnalizacji i przyrostowa koncepcja charakteru subiektywnego doświadczenia (jako ciekawa alternetywa względem psychoanalitycznych koncepcji podświadomości - da się tym chyba więcej wyjaśnić).

Przyjemnie napisana książka o ewolucji i powstaniu mózgu, uważam że tytuł nie bardzo pasuje do zawartości, jest trochę o ośmiornicach, trochę o głowonogach. Do tego forma przypisów woła o pomstę do nieba.

Ciekawa książka poruszająca wiele różnych aspektów. Od tego dlaczego mamy takie a nie inne mózgi, przez sposoby myślenia i przetwarzania informacji, po kwestie ewolucji i starzenia się organizmów. To wszystko łączą ośmiornice, jako przykład na to, że ewolucja poszła kiedyś inną drogą i stworzyła istotę posiadającą mózg rozsiany po całym ciele, ciekawą i inteligentną, potrafiącą dowolnie zmieniać barwy na skórze a jednocześnie żyjącą dość krótko, jak na tak skomplikowany organizm. Niestety książka jest dość chaotyczna, a przy tym naszpikowana wieloma fachowymi terminami, z których dość często nie płyną jakieś sensowne końcowe wnioski. Po prostu czytelnik będzie miał teraz odrobinę większą wiedzę, a jak się zainteresował tematem, to powinien go zgłębić na własną rękę. Jeśli miałabym to ująć jednym słowem – książka-inspiracja.

Bardzo dobra książka ale bardziej dla fanów zoologii lub neuronauki.

Co mi się podobało:
- Rozdziały 5 i 6 - Są najbardziej powiązane z tym, co robię, np. z funkcjonowaniem mózgu, umiejętnością uczenia się, komunikacją (może nawet językiem?).
- Bardzo dobre, życiowe przykłady - Kiedy autor opisywał konkretne zdarzenia/interakcje między różnymi zwierzętami o wiele lepiej mogłam zrozumieć międzygatunkową dynamikę panującą w oceanie. Tak samo przykłady autora, że taka a taka teoria działałaby tak i tak w realnym świecie pomogły mi "zobaczyć" ich ewentualne funkcjonowanie dużo wyraźniej.

Co mi się nie podobało:
- Zbyt naukowa dla mnie - Wiele rzeczy w książce było dla mnie zbyt abstrakcyjnych, może nie aż niezrozumiałych, tylko po prostu zbyt przytłaczających.
- Format wydania - Naprawdę znienawidziłam przypisy! Dużo bardziej od przypisów końcowych, wolałabym przypisy na dole strony. Nieustanne przerzucanie stron w przód i w tył doprowadzało mnie do szału. Szczególnie, że przypisy nie były numerowane w kolejności ich pojawiania się w całej książce, lecz zaczynały się od 1 w każdym rozdziale. Często przez to czytałam nie ten przypis, który powinnam.

Bardzo dobra książka ale bardziej dla fanów zoologii lub neuronauki.

Co mi się podobało:

Wszystko fajnie, ale mało mi głowonogów! Miało być o ośmiornicach, a tymczasem więcej jest ewolucji i filozofii, mam bardzo duży niedosyt. Jest dużo o ediakarze i kambrze, dużo zagłębiania się w powstawanie organizmów, a jeszcze więcej filozofowania. Fajna książka, ale ja pływam w takich tematach, także dla kogoś kto chce poczytać o ośmiornicach może być po prostu... nudna.

Totalnie książka zmieniająca życie. Proszę nie dać się zwieść tytułowi - ona nie jest o ośmiornicach. Jasne, dowiemy się, kiedy pojawili się przodkowie tych niezwykłych zwierząt, jak ewoluowały, żeby stać się znanymi nam dziś głowonogami, autor przybliży nam trochę ich zachowania - ale to wciąż nie jest książka o ośmiornicach, ale o ich umysłach. Nie mózgach - o umysłach i o tym, jak to jest być ośmiornicą i postrzegać świat w ośmiornicowy sposób, ośmiornicowymi zmysłami.

Godfrey-Smith nie jest specjalistą od głowonogów, tylko filozofem nauki i pytania, jakie stawia, faktycznie balansują na granicy nauki ścisłej i filozofii. Kompletnie mi głowa eksplodowała, kiedy - całkiem przystępnie - autor prowadził rozważania nad tym, co w naszym mózgu sprawia, że mamy świadomość albo co w zasadzie odpowiada za to, że reagujemy i postrzegamy świat (oraz dlaczego ośmiornice robią to inaczej).
Dla mnie totalny must have, z fragmentami o ośmiornicach na dokładkę do całego tortu szczęścia.

Bardzo ciekawa książka rzucająca nieco światła na życie, które toczy się w tajemniczym, podwodnym świecie. Autor prowadzi nas długą drogą, od pierwszych organizmów jednokomórkowych, obrazując ewolucję układu nerwowego na przestrzeni dziejów. Przedstawia moment, w którym drogi organizmów rozeszły się, tworząc podział na kręgowce i bezkręgowce, by wreszcie przybliżyć nam sposób życia głowonogów.

Zabrakło mi w książce trochę samych tytułowych ośmiornic. Rozumiem jednak, że autor chciał stworzyć historyczny zarys rozwoju świadomości organizmów, aby na tym tle przedstawić nam ośmiornice i mątwy.

Osobniki obserwowane przez niego w obszarze zwanym Octopolis w Australii posłużyły za przedstawicieli świata głowonogów. Na ich przykładzie możemy poznać nieco bliżej mechanizmy działania tych niezwykłych stworzeń. Dzięki długotrwałym obserwacjom oraz relacjom osób na co dzień pracujących z glowonogami, autor mógł wprowadzić nas poniekąd do podwodnej społeczności. W książce możemy poznać relacje panujące pomiędzy poszczególnymi osobnikami, ich zachowania w konkretnych sytuacjach, a także pewne schematy zachowań, które z całą pewnością mogą być dowodem na wysoki poziom świadomości tych stworzeń.

Peter Godfrey - Smith, korzystając ze swoich doświadczeń oraz przytaczając anegdoty z laboratoriów, umożliwia nam wkroczenie na chwilkę do podwodnego środowiska oraz poznanie choć odrobinę umysłów tak bardzo nam obcych, a jednak jakże wysoce rozwiniętych.

Cała książka okraszona jest rysunkami obrazującymi aktualnie omawiane zagadnienie. Jednak prawdziwego smaku całości dodają przepiękne kolorowe fotografie. Przedstawiają one konkretne osobniki opisane w książce, więc tym bardziej po skończonej lekturze ogląda się je jak album ze zdjęciami znanej dotąd tylko z opowieści rodziny. Na mnie zrobiło to niemałe wrażenie.

Ważne jest również płynące z książki ostrzeżenie dla ludzkości, aby uszanować życie oceanów i nie eksploatować ich tak intensywnie, jak dotąd. Są one bowiem miejscem, w którym początek miały wszelkie organizmy.

Bardzo dobra książka o początkach świadomości. Przyznam, że kupiłem dla mózgów głowonogów, a tego jest relatywnie niewiele, są one raczej punktem odniesienia, a mimo to nie byłem rozczarowany.

Peter Godfrey-Smith Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości Zobacz więcej

Video

Video

Ciekawostki historyczne

XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
Anna Baron-Jaworska
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!