Worldwar - Upsetting the Balance

Okładka książki Worldwar - Upsetting the Balance Harry Turtledove
Okładka książki Worldwar - Upsetting the Balance
Harry Turtledove Wydawnictwo: Del Rey Cykl: Worldwar (tom 3) fantasy, science fiction
Worldwar (tom 3)
Del Rey
1996-01-01
1996-01-01
druga wojna światowa historia alternatywna Weird war

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...
Okładka książki The Time Travellers Almanac Part IV - Communiqués Isaac Asimov, Edward Frederick Benson, Richard Bowes, Molly Brown, Karen Haber, Nalo Hopkinson, Geoffrey A. Landis, Tanith Lee, Bob Leman, Adam Roberts, Kristine Kathryn Rusch, Pamela Sargent, Charles Stross, Harry Turtledove, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, Carrie Vaughn, Gene Wolfe
The Time Trave... Isaac Asimov, Edwar...

1953

Trzeci tom serii o inwazji kosmitów podczas drugiej wojny światowej. Ludzkość wynajduje bombę atomową, a coraz więcej spośród jaszczurów z kosmosu zaczyna powątpiewać w sens dalszej walki.

Podobało mi się, że nareszcie trochę urozmaicono najeźdźców. Nie są to już wyłącznie uzależnione od imbiru naiwniaki. Tym razem widzimy różnorodność ich poglądów, a także wewnętrzne konflikty. Ukazany jest też wpływ kultury ziemskiej na nich – szczególne widoczne to jest pośród jeńców wojennych. Najbardziej jednak zaskakująca jest chyba jedna z finałowych scen, gdzie część jaszczurów podejmuje bardzo nietypową decyzję.

Relacje na linii ludzie- jaszczury ukazane są też w interesujący sposób przy okazji badań nad uprowadzonym ziemskim dzieckiem. Poznajemy tu różnice w cyklu życia ludzi i kosmitów. Przy czym bardzo obiecującym wątkiem jest to, w jaki sposób niemowlę zaczyna przyjmować język i zachowania swoich porywaczy.

Pochwalić też trzeba odwagę przy zmianie statusu quo co poniektórych bohaterów. Najbardziej rzuca się chyba w oczy matka wspominanego wcześniej dziecka – nie jest tu ona zastraszoną ofiarą, ale przyłącza się do chińskich komunistów i potrafi wykorzystać mężczyzna do własnych potrzeb. Ten tom to także pożegnanie paru bohaterów, których śledziliśmy do tej pory. Tutaj muszą skrytykować, że wiele z tych postaci ginie „poza kadrem” zanim naprawdę zdążyły się rozwinąć. Szczególnie szkoda mi pewnego obiecującego wątku zdrajcy ludzkości.

Nie należy też zapominać o wątku bomb atomowych w rękach ludzkości. Ludzie zarówno przypadkiem, jak i celowo czynią wiele zniszczeń, często zabijając przy tym swoich pobratymców. Szkoda, że niestety nie zostało to bardziej pociągnięte – propaganda wojskowa skutecznie zwala wszystko na jaszczury.

Powieść ta niestety cierpi na to samo, co poprzednie dwie odsłony cyklu – nadmiar niepotrzebnych wątków. Wiele z nich jest nużących i niezamierzenie śmiesznych. Ciężko śledzić akcję, gdzie pojawia się tak wiele postaci, które w większości nie odgrywają większej roli w fabule.

Powieść lepsza niż słaba poprzedniczka. Niestety nadmiar postaci i wątków psuje pozytywne wrażenie.

• Czekam na wydanie/tłumaczenie
  • Cyfrowe