Nawiedzony dom na wzgórzu

Okładka książki Nawiedzony dom na wzgórzu
Shirley Jackson Wydawnictwo: Replika horror
horror
Haunting of Hill House
Replika
2018-02-14
2018-02-14
Maria Hallab-Streszewska
groza horror literatura amerykańska literatura grozy okultyzm spadek strach tajemnica

Oficjalne recenzje i

Kto tam? Szaleństwo. Jak miło, proszę wejść

719 1 155

Ebook. Rozczarowanie maksymalne. Nuda,nic się nie dzieje. Nawet przez sekundę się nie bałem.

Jednym słowem " rozczarowanie" miało być strasznie i przerażająco a było nudno a do tego pełno jałowych dialogów .

Cztery gwiazdki ze względu na ciekawa okładkę xd

Jeśli miałbym porównać książkę a serial to zdecydowanie to drugie !

Cztery gwiazdki ze względu na ciekawa okładkę xd

Jeśli miałbym porównać książkę a serial to zdecydowanie to drugie !

Ojej.

Wybrałam tę książkę na halloweenową lekturę, ponieważ już od dawna się do niej zabierałam i, oczywiście, zdawałam sobie sprawę, że Jackson położyła dużo większy nacisk na psychologiczny aspekt niż większość kultowych powieści grozy, ale zupełnie nie spodziewałam się tego, co dostałam. W pozytywnym sensie.

Ta książka nie jest o domu nawiedzonym, ale szalonym, w ten sam sposób, w jaki jest o szalonej osobie. Sam początek i koniec, przedstawione z perspektywy innych narratorów, wybrzmiewają zupełnie innym, rzeczowym językiem, różniącym się od chaotycznej, obrazowej narracji Nell - co myślę, jest zupełnie zamierzone, by podkreślić kontrast pomiędzy światem w jej głowie, a światem rzeczywistym. Opierając się wypowiedziach samej autorki na temat powieści, łatwo zrozumieć, że *gdzieś* tam rzeczywiście znajduje się jakaś nadprzyrodzona siła ingerująca w losy bohaterów, ale Jackson nie jest zainteresowana klasyczną historią o nawiedzonym domu, co zapewne sprawia, że wiele osób się od książki odbija, oczekując czegoś innego. Tu niepokój czai się w przesuniętych kątach i poczuciu, że nigdy nie jest się do końca samym, które raczej wszyscy znamy, znajdując się nagle samemu w obcym domu. Jako dziecko bardzo bałam się zostawać sama w pokoju, gdy byłam u kogoś w gościach, a kiedyś nawet *zgubiłam się* w cudzym domu, więc zapewne w moim przypadku Jackson miała ułatwione zadanie, by dostać się pod moją skórę - niemniej, działa. Horror nie ma wyłącznie prostacko straszyć, ma też wzbudzać niepokój. Dom żywi się Eleonor, ale i ona żywi się domem, a jeśli ktoś lubi zaglądać głębiej niż pod wierzchnią warstwę, rozdzielać percepcję narratora od wydarzeń, które toczą się obok niego, lektura staje się nawet bardziej interesująca.

By nie było, nie uważam tej powieści za doskonałą - myślę, że można tu było uczynić więcej. Z domem, z samą Nell. Trudno mi jednak stwierdzić, czy to moja percepcja osoby przyzwyczajonej do nieco innej, bardziej współczesnej szkoły pisania, czy jednak Jackson po prostu nie była zainteresowana czymś bardziej złożonym niż ten wyrywek świadomości regularnie odpływającej w owe przesunięte kąty domu na wzgórzu.

Zdecydowanie kiedyś do niej wrócę.

Ojej.

Ta książka nie jest o domu nawiedzonym, ale szalonym, w ten...

Na półkach: , , , ,

Klasyk grozy. Pierwsze wydanie 1959 rok. Do tej pory 3 ekranizacje (dwa filmy i jeden serial). 304 strony.

I tylko dzięki powyższemu książkę skończyłam, ponieważ strasznie mnie wynudziła. Nie było akcji i nie było strasznie 🙈 Doceniam pomysł - zarówno bohaterów, jak i budowy samego domu. Jednak mnie nie ruszyła...

Bodaj jedno z największych czytelniczych rozczarowań w moim życiu. Grozy ani trochę, dialogi odrealnione, postaci mniej niż jednowymiarowe, intrygi za grosz, sensu jeszcze mniej. Nie mam pojęcia, jakim cudem tę książkę uznaje się za dzielo kultowe i inspirujące. Postaci błądzą po manowcach śmiesznej erudycji, raz się kochając, po to tylko by za kilka stron gardzić sobą z powodów które czytelnikowi autorka poskąpiła. Kto nawiedzał dom? Nie wiadomo. Dlaczego główna bohaterka tak się z nim zżyła i postanowiła zabić, aby dołączyć do grona duchów? Nie wiadomo. Dlaczego naukowiec psycholog puścił niezrównoważona kobietę sama w podroz samochodem? Nie wiadomo. Przeczytałem, mogę zapomnieć o jej istnieniu. Nikt mi jednak nie zwróci tych trzech wieczorów, które poświęciłem lekturze.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka „Nawiedzony dom na wzgórzu” Shirley Jackson zabiera czytelnika w świat owianego złą sławą domu na wzgórzu.
Do starego domu przybywają cztery osoby: doktor Montague – znawca okultyzmu, szukający żelaznych dowodów na istnienie zjawisk paranormalnych, jego śliczna asystentka, Eleanor – młoda kobieta posiadająca sporą wiedzę na temat duchów, a także Luke – przyszły spadkobierca rezydencji.
Bohaterowie przybywając do owianego złą sławą domu chcą udowodnić istnienie zjawisk paranormalnych.
Mroczny i tajemniczy dom cały czas gromadzi siły, by wybrać spośród śmiałków swoją ofiarę.
Przyznam szczerze, że książka dość przeciętna. Czytając różne opinie na temat tej książki można zauważyć, że każdy odbiera ją dość inaczej. Dialogi mnie umęczyły, były mało przekonujące.

Na półkach: , , , ,

Proza tak ostra, tak doskonała, że aż mrozi. Czytanie tak wspaniale napisanej książki było cudownym doświadczeniem.

#wyzwanielubimyczytac październik 2022

"Dom na wzgórzu czekał i patrzył cierpliwie i arogancko"

Na wstępie powiem, że sięgając po tę książkę miałam nadzieję, że groza będzie właśnie na takim poziomie jaki tutaj finalnie otrzymałam. Nie lubię horrorów które są straszne, takich w których ta straszność jest dosłowna i ocieka po kartach powieści
Stąd nie mogło być inaczej, że Nawiedzony dom na wzgórzu podobał mi się bardzo. Czuć że jest to książka napisana wiele lat temu ( pierwsze wydanie 1959 rok) że jak mogę się domyślać daleko jej do współczesnych horrorów. Jak już powiedziałam dla mnie to pozytyw. Ten klasyczny język, bardzo niespieszne opowiadanie historii, skupienie na postaciach, nawet te dziwaczne dialogi - wszystko ma tu dla mnie sens. Zakończenie też mnie nie rozczarowało - nie jest to nic z gatunku wbijającego w fotel, ale pasuje do całości Groza jest tutaj bardzo zniuansowana, taka subtelna powiedziałabym, podskórna. I dom jako bohater antybohater opisany jest tutaj znakomicie Minimalnie czegoś mi tu brakuje do efektu wow ale z pewnością się sięgnę po inne książki tej autorki
Uważam też, że wersja audio - czyta Joanna Gajór - bardzo dobrze oddaje klimat powieści

#wyzwanielubimyczytac październik 2022

"Dom na wzgórzu czekał i patrzył cierpliwie i arogancko"

Stąd nie mogło być inaczej, że...

Bardzo dobra, choć dziwna jednocześnie

Bardzo dobra, choć dziwna jednocześnie

Dziwna książka... Bardzo ciekawa, miejscami przerażająca, jednak wciąż mam nieodparte wrażenie, że z bohaterami jest coś nie tak. Niekiedy w ogóle nie rozumiałam o czym mówią, a zachowanie Eleanor było co najmniej niepokojące.

Shirley Jackson Nawiedzony Zobacz więcej
Shirley Jackson Nawiedzony dom na wzgórzu Zobacz więcej