Czekoladki dla Prezesa

literatura polska
satyra
2018-06-06
literatura polska

Nic dodać, nic ująć - Alternatywy 4, w książkowym wydaniu.
Rzeczywistość niby z poprzedniej epoki, ale czy na pewno?

Zbiór humorystycznych opowiadań z „czasów słusznie minionych”, a jednak wciąż aktualnych. Bo choć zmienia się sytuacja, zmienia się ustrój, zmienia się gospodarka, zmienia się cała rzeczywistość, jedna rzecz pozostaje niezmienna – człowiek.
Każde opowiadanie jest oddzielnym utworem, łączy je jedynie tematyka – wszystko dzieje się pośród członków pewnej fikcyjnej spółdzielni...

Bawi niczym serial "Biuro".

Moja siostra, która do wielbicieli Mrożka nie należy, po kilku minutach audiobooka pękała ze śmiechu i stwierdziła, że to idealny obraz pracy w korpo.
Ja po przeczytaniu całości śmiem twierdzić, że Mrożek to geniusz. Nic więcej pisać nie muszę.

Obok Gombrowicza, Mrożek był dla mnie jednym z nielicznych blasków polonistycznej edukacji. Sięgnęłam po zbiorek opowiadań o prezesie z obawą, że nie odnajdę już w nim tego, co urzekało mnie tych kilkanaście lat temu, jednak okazała się ona nieuzasadniona. Jedyne, co dławi śmiech, który jest w stanie wywołać ta krótka, acz mistrzowsko ironiczna lektura to świadomość, że...

Humor, absurd i urzędnicy. Dziwaczne sytuacje. Bardzo dobra książka na rozluźnienie i nie tylko. Pokazuje istotę stylu Sławomira Mrożka.

Zbiór opowiadań Sławomira Mrożka Czekoladki dla Prezesa to pisana w czasach PRL-u satyra na relacje między podwładnymi i Prezesem Spółdzielni “Jasna Przyszłość”. W zasadzie można by powiedzieć, że to uniwersalne powiastki o lizusostwie, układach i układzikach a przede wszystkim zwykłej ludzkiej głupocie, tam gdzie istnieje jakakolwiek hierarchia. Choć odnosiły się do...

Rzeczywistość w Polsce nie daje żadnego wyboru, prędzej czy później musiałem sięgnąć do Mrożka.

Czy dobry? A jak!!!

Krótka i przyjemna lektura, mająca wiele interpretacji i dająca dużo przemyśleń na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Nie udało mi się zorientować kiedy Mrożek pisał te historyjki. Stylizowane są jakoś na lata sześćdziesiąte ale chyba pochodzą z okresu późniejszego. W każdym są śmieszne a niektóre z nich są bardzo aktualne.

Dyskusje

• 2018