Czekoladki dla Prezesa

2018-01-01
literatura polska

Okładka książki Listy 1959-1998 Gustaw Herling-Grudziński, Sławomir Mrożek
Ocena 7,4
Listy 1959-1998 Gustaw Herling-Grud...
Okładka książki W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982 Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand
Ocena 7,1
W emigracyjnym... Sławomir Mrożek, Le...

Bardzo przyjemna przygoda. Świetna satyra - miałam banana na twarzy cały czas a czasem się zaśmiewałam.
Krótkie opowiadania, treściwe zatem polecam każdemu dla relaksu na jeden wieczór.

Czasem zabawne, czasem nie. Czyta się błyskawicznie i przyjemnie, ale jakiegoś szczególnego przebłysku geniuszu w tym tworze nie dostrzegam.

Książka specyficzna, w pewnym sensie komiczna. Czyta się ją błyskawicznie.

Książka specyficzna, w pewnym sensie komiczna. Czyta się ją błyskawicznie.

Wyborny humor absurdu i groteski. Podobało mi się!

Wyborny humor absurdu i groteski. Podobało mi się!

Chcesz się pośmiać?
Kochasz absurd i groteskę?
Uwielbiasz dobre pióro?
Wystarczy, że na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to bez chwili wahania sięgnij po zbiór opowiadań(bardzo lubię te formę) Sławomira Mrożka. Spotkasz tu tytułowego Prezesa oraz jego współpracowników, którzy, jeden przed drugim zabiegają o jego względy. Cudowna dawka dobrego humoru, dziś wydawałoby się, absurdalnych sytuacji(chociaż, czy ja wiem, chyba nadal aktualnych) i wzajemnych zależności. Bardzo polecam na poprawę humoru. Rewelacja.
"(...) czoło to nie Pałac Kultury, może być i niskie, w pracy umysłowej to nie przeszkadza." Ten cytat już wszedł do kanonu rozmów w naszym domu.

Chcesz się pośmiać?
Kochasz absurd i groteskę?
Uwielbiasz dobre pióro?

Lekka, łatwa i przyjemna. Znając historię można się pośmiać i to równo, ale też uronić łzę jak to bardzo się powtarza.

Bardzo ciekawa pozycja. Czasem wywołała u mnie uśmiech, a czasem konsternację ( z racji nagłego zakończenia danego opowiadania).
„Czekoladki dla prezesa” to zbiór króciutkich opowiadań o Prezesie i jego świcie. Napisane z humorem, dużą ironią i sarkazmem.
Mnie się podobała ta lektura. Polecam i oceniam 7/10.

Mnie się podobała ta lektura. Polecam i oceniam 7/10.

Co to była za książka 🤣🤣🤣 no dawno się tak nie uśmiałam. Boska satyra, która potrafi rozbawić do łez.

Zbór opowiadań z olbrzymią dawką humoru. Głównym bohaterem jest szanowny Pan Prezes oraz osoby z jego najbliższego otoczenia, takie jak księgowy, kasjerka, magazynier czy referent.

Szczególnie podobało mi się opowiadanie "Groch".
Dajcie znać czy czytaliście?
Co Wam się najbardziej podobało?

Słuchałam wieczorem a mój mąż patrzył na mnie jak na wariata. Z czego ona się tak śmieje. 🤣🤣🤣.
Jeżeli macie trochę czasu, śmiało zabierajcie się za tą książkę. Chociaż rzadko to mówię to do tej książki na pewno wrócę, szczególnie, że mogę ją posłuchać na audiobooku 😀😀😀

Polecam każdemu na odstresowanie ❤

Szczególnie podobało mi się opowiadanie "Groch".
Dajcie znać czy czytaliście?
Co Wam się...

Czy męczy Was jesienne przesilenie i brak Wam energii tak jak i mnie? Jeśli tak, mam dla Was dużą dawkę endorfin w postaci „Czekoladek dla Prezesa” Sławomira Mrożka. Przyznam, że do tej pory Autora znałam tylko z „Tanga” i jakoś nie ciągnęło mnie do poznawania innych popełnionych przez niego utworów. Smakowity tytuł „Czekoladek”, a zwłaszcza ciekawość o co chodzi z tym Prezesem sprawiły, że skusiłam się na tę krótką, ale jakże cudną lekturę. Dawno żadna książka nie rozbawiła mnie tak jak ta. Spółdzielnia „Jasna Przyszłość” i jej Prezes zawiera w sobie kwintesencję dobrego humoru, w której nie zabrakło również licznych absurdalnych sytuacji.
Oczami wyobraźni przeniosłam się w czasie w okres głębokiego PRLu, gdzie poplecznicy niejednego pierwowzoru Prezesa dwoili się i troili, żeby ów Namaszczony wiódł życie pełne blichtru i splendoru, czczony niczym rzymski Cezar. Co więcej, wierne zaplecze Spółdzielni w osobach Referenta, Księgowego, Radcy czy Magazyniera nie szczędzą sił, by przyszłość Spółdzielni była świetlana, a uśmiech nie schodził z twarzy Prezesa. Brzmi aż nadto znajomo i momentami wręcz boleśnie współcześnie? Cóż jakie czasy, taki Prezes. Wracając do książki, którą polecam też w wyśmienitym wykonaniu audio, niewątpliwie przypadnie ona do gustu wszystkim miłośnikom satyry, gdyż podana jest ona w mistrzowski sposób. Jeśli zatem lubicie humor w stylu Barei albo zaśmiewacie się do rozpuku na skeczach Monty Pythona, koniecznie musicie sięgnąć po mistrza groteski, a urzędnicza rzeczywistość w jego wydaniu skradnie Wam serce i sprawi, że polepszy się Wasz nastrój. Polecam bez dwóch zdań, a nawet trzech😊

Polska, według mnie miała dwóch proroków: Bareję i Mrożka.
Zbiór felietonów "Czekoladki dla Prezesa" jest niestety wyjątkowo prawdziwym obrazem polskiego społeczeństwa. Czyta się to tak, jakby się oglądało "Misia".
Smutne jest tylko to, że w polskiej rzeczywistości, zbiór tych krótkich opowiadań nie ulega przedawnieniu.
Świetna książka na jesienną chandrę.

Polska, według mnie miała dwóch proroków: Bareję i Mrożka.
Świetna książka na jesienną chandrę.