Józef Piłsudski

2017-12-05
1933-01-01
9788381191951
Józef Piłsudski Wacław Sieroszewski ebook biografia historia

No, i to jest książka, która wyjaśnia fenomen Piłsudskiego.

Z edukacji szkolnej, o ile się człowiek specjalnie nie zainteresuje, wynosi człowiek taką wiedzę o Piłsudskim, jak o Słowackim: "Piłsudski wielkim człowiekiem był". Szczegóły? No, był w partii, potem jakieś bojówki zakładał, potem dał się zamknąć, a jak go wypuścili, to w ciągu jednego dnia Polska się zrobiła niepodległa, a potem to zasadniczo rządził. Ale jak, kiedy, dlaczego?
Przeczytałam jedną biografię, która absolutnie nie dała żadnych odpowiedzi na te pytania. Na chybił trafił sięgnęłam więc po kolejną, podejrzanie cienką - jak na biografię TAKIEGO wielkiego człowieka - książeczkę. A tu... Bingo! Wspomnienie człowieka znającego osobiście Piłsudskiego, i to jeszcze literata, a nie historyka.
Już rozumiem, dlaczego Piłsudski stał się taki ważny dla odzyskania niepodległości. Już wiem, czym się zasłużył i co było tak ważne.
Szczerze polecam, jeśli ktoś szuka wyjaśnienia fenomenu tego człowieka.

No, i to jest książka, która wyjaśnia fenomen Piłsudskiego.

Wpadła mi w ręce niewielka książeczka wydana w 1938 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Książek Szkolnych, wyd. drugie, Lwów. Należała do mojego Dziadka.

Na żółtych kartkach umieścił autor, Wacław Sieroszewski, laurkę Józefa Piłsudskiego, prawdopodobnie na potrzeby ówczesnych szkół. Bardzo ogólnikowa biografia połączona z peanami na rzecz Marszałka i jego matki. Czytelnik miał utrwalić sobie ogólnie opisane zasługi Komendanta i głęboki patriotyzm oraz oddanie ojczyźnie.

Książka nie ma nic wspólnego z rzetelną pracą naukową. Oceniam ją nisko ze względu na wartość merytoryczną a nie postać Józefa Piłsudskiego.
Ale jak widać, mimo upływu czasu metody promowania nie zmieniają się ;)

• Polityka
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt