Okładka książki Oblany egzamin z polityki. O narodzinach, istnieniu i upadku państwa polskiego w latach 1806-1874 Lech Mażewski
Lech Mażewski Wydawnictwo: Von Borowiecky historia
historia
Von Borowiecky
2016-01-01
2016-01-01
XIX wiek zabory Królestwo Kongresowe

Merytorycznie książka jest bardzo w porządku. Rzeczowo i chronologicznie równolegle przedstawia pewny procesy i pokazuje je z nie emocjonalnej i nie buńczucznej strony, bez "patriotycznej pompy", na jaką można czasami natknąć się, czytając gimnastykowanie się niektórych historyków przy ich próbach usprawiedliwiania fikołków polskiej polityki.

Natomiast jej wadą jest to, że Mażewski ma swoje specyficzne pióro. Na początku wydaje się niewinne, ale potem można zauważyć, że pewne zwroty często powtarzają się. Czytelnikowi regularnie włącza się niekontrolowane "You've said that already!". Ma się wrażenie, że autor nie pisał ciurkiem, ale robił sobie istotne przerwy pomiędzy rozdziałami. Tym samym, gdyby odchudzić książkę ze zdublowanego krasomówstwa, odjęłoby to jej niemało stron, a nic nie stracilibyśmy na wartości. Widać, że w "Polska jako junior partner?" z 2022 Mażewski chyba nauczył się na błędach, bo w tejże takie przygody nie występują.

Natomiast to jedna wada przy wielu zaletach. Pozycję bardzo polecam dla zainteresowanych jakąś tam głębszą myślą polityczną niż czy waloryzować 500+ albo ile religii w szkole.

Natomiast jej wadą jest to, że...

• Nieprzeczytane na półce
  • Myśl polityczna