Trzecia granica

Okładka książki Trzecia granica Adam Bahdaj
Okładka książki Trzecia granica
Adam Bahdaj Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Trzecia granica (tom 1-4) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Trzecia granica (tom 1-4)
Zielona Sowa
2003-09-26
1981-01-01
wojna wędrówka partyzantka walka

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga piąta Wiera Badalska, Adam Bahdaj, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Ada...
Okładka książki Moje książeczki. Księga druga Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Krüger, Lucyna Krzemieniecka, Jan Edward Kucharski, Irena Tuwim
Moje książeczk... Adam Bahdaj, Czesła...

"Trzecia granica" to jedna z kilku książek, czytanych w podstawówce, które złożyły się (po latach) na to że w końcu znad morza trafiłem w Tatry. I zakochałem się w nich od pierwszego wejrzenia :)

Bahdaj dla dorosłych? A jednak! Spełniona literacka próba opowiedzenia o II wojnie światowej z perspektywy... narciarzy przekraczających górskie granice by przekazywać informacje antyhitlerowskiemu podziemiu. Heroiczne i tragiczne zarazem. I niezmiennie fascynujące, trzymające w napięciu, wartkie!

Jeśli ktoś lubi "Stawkę większą niż życie", to pewne, że ta książka mu się spodoba. To nie jest zwykła powieść przygodowa i nie jest dla dzieci. Składa się z czterech części, jakby zbliżeń na wybrane przypadki z życia tatrzańskich kurierów. Pozostawia wrażenie głębokiej autentyczności. Bahdaj pokazuje kurierów działających rzeczywiście na granicy ludzkiej wytrzymałości i w sytuacjach, w których o życiu lub śmierci decyduje przypadek, słowo, spotkanie, zbieg okoliczności. Jakby na marginesie głównego nurtu opowiadania pojawiają się niepokojące sygnały, że być może "sprawa" nie jest warta aż takiego poświęcenia (jak w przypadku kuriera, który zginął wioząc tylko potwierdzenie odbioru meldunku; "niczego więcej się nie spodziewaliśmy" - mówi jeden z dowódców).
Co dla mnie istotne, Bahdaj nie epatuje brutalnością. Ta powieść jest wyważona, mądra i głęboko poruszająca, a przy tym jej akcja trzyma w napięciu. Polecam na urlop.

Serial ma tę przewagę, że oprócz świetnej gry głównego bohatera oferuje piękne widoki. Równie rewelacyjna książka pozostawia ten aspekt naszej wyobraźni. Kto jednak szanuje góry i nosi je w sercu ten nie potrzebuje obrazu. Piękna opowieść o bohaterskich kurierach.

Umiejscowiona w dziale dla młodzieży, ale powinna zainteresować każdego(w każdym wieku). Opowiada o polskich kurierach, którzy przerzucali ludzi za granicę przez góry(Tatry) na Węgry. Musieli pokonać aż dwie granice, zaś trzecią granicą była ich nadludzka-momentami-wytrzymałość, o której opowiada książka. Jędrek Bukowy to główny bohater i to z jego perspektywy poznajemy losy ludzi, dla których każde przejście przez granicę, było bardzo niebezpieczne. Nigdy nie było pewne czy wrócą, a tym bardziej czy dotrą do wyznaczonego celu. Śmierć czyhała na nich, praktycznie na każdym zakręcie. Na podstawie książki powstał serial, który również warto zobaczyć!

Po tę książkę sięgnąłem jeszcze jako dzieciak w szkole podstawowej. Zafascynowany II wojną światową sięgałem po każde publikacje dotyczące tego okresu. Muszę przyznać, że nie zawiodłem się na tej książce. Nie dość, że przedstawiła mi kolejny, nieznany dla mnie, dział okupacyjnej rzeczywistości, to rozbudziła we mnie zainteresowanie Tatrami, które przejawiam do dziś. Harmonijnie połączona fabuła wraz z bajecznymi opisami przyrody dało mi szansę oświetlania mroków historycznej wiedzy.

Andrzej Bukowy - główna postać książki. W zgiełku II Wojny Światowej, jego punktem wyjściowym są Węgry. Otrzymując pomoc w obcym państwie zbiega do kraju by... tutaj już musicie sami się dowiedzieć:)
Dalsze perypetie Bukowego oraz jego kompanów zachęcają do pozostania z tą książką. Utrzymana w górskim charakterze.
Bardzo pozytywne zaskoczenie. Natkniemy się na budujące napięcie i ciekawe zwroty akcji od których ciężko oderwać się od czytania oraz doszukamy się lekkiego wątku miłosnego.

"- Mamy przed sobą dwie zielone granice i trzecią... najtrudniejszą.
(...)
- O jakiej trzeciej granicy pan myśli?
- O granicy wytrzymałości."

Bardzo pozytywne zaskoczenie. Natkniemy się na budujące...

Do samego końca trzyma w napięciu i niepewności.

Do samego końca trzyma w napięciu i niepewności.

Książka z klimatem, pisana w "starym , dobry stylu"

Książka z klimatem, pisana w "starym , dobry stylu"

• Sentymenty
  • PRZYGODOWA