Sportowe kalorie czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców

Okładka książki Sportowe kalorie czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców Iwona Bates
Okładka książki Sportowe kalorie czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców
Iwona Bates Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2017-08-22
2017-08-22
9788320053869

W epoce reklam, w których najlepsi piłkarze świata zachwalają chipsy albo gazowane napoje z mnóstwem cukru, takie książki wydają się być na wagę złota. Bo wbrew tytułowi, nie jest lektura tylko osób dzieci i młodzieży uprawiającej sport. To lektura dla każdego, kto po prostu lubi aktywność fizyczną, chce dbać o zdrowie swoje i najbliższych, a do tego jest świadomy, że żołądek to nie śmietnik, do którego można wrzucić byle co i byle kiedy.
Autorka najpierw omawia w przystępny sposób poszczególne składniki pokarmowe (węglowodany, tłuszcze, biało, błonnik itd.),a następnie produkty, które powinny być obecne w jadłospisie przyszłego mistrza (od zbóż po ryby). Są przy tym odwołania do diety znanych sportowców, są wyniki różnych specjalistycznych badań, rozmaite ciekawostki oraz konkretne przykłady. W książce znajdziemy bowiem gotowe plany żywieniowe z uwzględnieniem wartości odżywczych i kalorycznych poszczególnych posiłków. Autorka przygotowała ponadto dużo przepisów na różnego rodzaju smakowite dania oraz przekąski, które nie tylko odpowiednio odżywią dzieci i młodzież, ale są też proste w przygotowaniu i nie kosztują przy tym majątku.
O jakości merytorycznej tej pozycji najlepiej świadczy fakt, że posiadana ona oficjalną rekomendację Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jakże wymowne są też słowa Luizy Złotkowskiej, dwukrotnej medalistki olimpijskiej w panczenach, która oznajmiła, iż „bardzo żałuje, że na początku kariery sportowej nie spotkała się z taką publikacją, choć i dziś mogła się dużo z niej dowiedzieć”. Mam nieodparte wrażenie, że pod podobną deklaracją mogłoby się podpisać jeszcze wielu naszych mistrzów z różnych dyscyplin. A przecież czym skorupka za młodu nasiąknie...

Dodaj cytat z książki Sportowe kalorie czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców