Ostatnie dni mroku

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Pod napięciem

719 1 155

Dobrze się czytało tą książkę. Opisuje rywalizację panów Edisona i Tesli. Pokazuje jak w tamtych czasach wyglądało życie wynalazców. Edison przedstawiony jest bardziej jako przedsiębiorca zatrudniający młodych inżynierów niż jako wynalazca. Tesla - to jego przeciwieństwo, introwertyk zamknięty w świecie wynalazczości i fizyki, dla którego to jest prawdziwy świat. Pieniądze zarabia tylko po to, by móc tworzyć i odkrywać.
Warto przeczytać tą książkę.

Tesla, Edison, Westinghouse, J.P. Morgan to tylko niektóre z nazwisk sławnych ludzi przewijających się w "Ostatnich dniach mroku" autorstwa Grahama Moorea. Przed tą lekturą, nie znałam szczegółów sporu między Edisonem a Westinghousem, który okazał się kluczowy dla dalszych losów świata. Równolegle, autor rozwija też bardzo interesujący wątek poświęcony funkcjonowaniu kancelarii prawnych przed i po tym konflikcie. Jeżeli po odczytaniu powyższych ktoś jeszcze ma wątpliwości, co do tego czy warto poświęcić czas na tę książkę, to może zwabi go Nowy Jork stanowiący tło większości wydarzeń.

Z jakiegoś powodu książka "Ostatnie dni mroku", po polskiej premierze w październiku 2017, przeszła niemalże niezauważona (co widać np. po małej liczbie recenzji na lubimyczytac.pl) i dosyć szybko trafiła na stoiska z tanią książką, gdzie można ją kupić za "grosze". Informacje na okładce, które powinny zachęcać do zakupu, wręcz biją po oczach: "bestseller NY Times", "Tesla vs Edison", "autor laureatem Oscara za scenariusz...". Czyżby na okładce zabrakło blasku, światła, żarówki?

Bardzo dobra, chociaż momentami ciężka. Historia świetnie osadzona w realiach epoki, pełna znanych osób i prawdziwych wydarzeń. Historia wynalazków, karier i spisków. A w tle jak zwykle miłość. I tylko czasami autor próbował za bardzo szczegółowo opisywać wszystko.
A do tego rysunki Tesli i wiele cytatów głównie ludzi z epoki i/lub odkrywców.

A do tego rysunki Tesli i wiele cytatów głównie ludzi z epoki i/lub odkrywców.

Rewelacyjna! Książka od pierwszej strony niesamowicie wciąga. Liczne zwroty akcji sprawiają, że tak naprawdę nie wiemy gdzie doprowadzi nas fabuła. Na kartach "Ostatnich dni mroku" spotykamy się z intrygami, odwiecznym sporem, ale także z motywem miłości, przy czym nie przyćmiewa on głównego wątku, co moim zdaniem działa na plus. Dodatkowym atutem tej książki jest oś czasu znajdująca się na samym końcu, dzięki której możemy porównać wydarzenia z książki z wydarzeniami historycznymi. Serdecznie polecam każdemu, jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników powieści historycznych.

Świetnie, płynnie się czyta, duża dawka historycznych informacji podanych w formie spowieściowanej. Czasami nawet zbyt luźnej, sprawiającej wrażenie dopisywania wydarzeń pomiędzy faktami. Dla mnie jednak istotne wypełnienie luki w zakresie wiedzy o tamtym czasie, ludziach i wydarzeniach.

Niezbyt interesująca, powielająca popkulturowe stereotytpy o bohaterach wczesnych batalii dotyczących prądu elektrycznego.
Napisana bez polotu, kolejne kartki można "przelatywać" wzrokiem nie tracąc nic - ani z akcji ani z narracji.

Motywy postaci Tesli i Edisona przedstawione skrajnie schematycznie, jak w pisanych pod tezę pseudobiograficznych artykułach w Internecie.

Moim zdaniem szkoda czasu.

Swietnie czytalo sie te powiesc oparta na autentycznej historii starc Edisona i Tesli. Jest to przede wszystkim opowiesc o pasji, ale i i o nauce, o wielkim biznesie, o logice i sprycie prawnikow. Kazda z glownych postaci jest zdecydowanie nakreslona, ma swoja odrebna osobowosc, jezyk, sposob mowienia. Akcja przeplata sie z intryga, problemami fizycznymi i analizami sytuacji.

Prąd stały, przemienny, Edison, Tesla, wynalazki - ostatnio o takich rzeczach czytałem wiele lat temu na fizyce i to z niezbyt dużym zainteresowaniem. Dlatego sięgając po tę książkę już na wstępie byłem bardzo sceptycznie nastawiony. Teraz jestem świeżo po jej przeczytaniu i mogę ją polecić każdemu. Także (a może przede wszystkim) czytelnikom, którzy są na bakier z naukami ścisłymi. Rewelacyjna powieść, która zachęciła mnie do zapoznania się z biografią Tesli.

Książka jest napisana lekko, zawiera wiele zwrotów akcji i łagodnie wciąga laika w świat elektryczności. Należy docenić przypisy końcowe, zawierające informację o tym w jaki sposób wydarzenia historyczne zostały nagięte na potrzeby wartkiej, pełnej wzlotów i upadków historii młodego prawnika wciągniętego w świat genialnych wynalazców i bezwzględnych przedsiębiorców.

Wspaniała powieść! Przepięknie splatające się wątki historyczny, obyczajowy i miłosny.
Wielkie postaci jak Tesla, Edison czy Westinghouse, magiczny Nowy Jork końca XIX wieku, rodzące się w tle Metropolitan Opera House, imperium finansowe J. P. Morgana w połączeniu z lekkim piórem autora stanowią gwarantowaną ucztę dla każdego wielbiciela dobrej prozy.
Na pewno do niej wrócę po raz drugi.

Na pewno do niej wrócę...

Dodaj cytat z książki Ostatnie dni mroku