Ostatnie dni mroku

Nina Dzierżawska

Oficjalne recenzje i

Pod napięciem

Link do recenzji

Tesla, Edison, Westinghouse, J.P. Morgan to tylko niektóre z nazwisk sławnych ludzi przewijających się w "Ostatnich dniach mroku" autorstwa Grahama Moorea. Przed tą lekturą, nie znałam szczegółów sporu między Edisonem a Westinghousem, który okazał się kluczowy dla dalszych losów świata. Równolegle, autor rozwija też bardzo interesujący wątek poświęcony funkcjonowaniu...

Bardzo dobra, chociaż momentami ciężka. Historia świetnie osadzona w realiach epoki, pełna znanych osób i prawdziwych wydarzeń. Historia wynalazków, karier i spisków. A w tle jak zwykle miłość. I tylko czasami autor próbował za bardzo szczegółowo opisywać wszystko.
A do tego rysunki Tesli i wiele cytatów głównie ludzi z epoki i/lub odkrywców.

Rewelacyjna! Książka od pierwszej strony niesamowicie wciąga. Liczne zwroty akcji sprawiają, że tak naprawdę nie wiemy gdzie doprowadzi nas fabuła. Na kartach "Ostatnich dni mroku" spotykamy się z intrygami, odwiecznym sporem, ale także z motywem miłości, przy czym nie przyćmiewa on głównego wątku, co moim zdaniem działa na plus. Dodatkowym atutem tej książki jest oś czasu...

Świetnie, płynnie się czyta, duża dawka historycznych informacji podanych w formie spowieściowanej. Czasami nawet zbyt luźnej, sprawiającej wrażenie dopisywania wydarzeń pomiędzy faktami. Dla mnie jednak istotne wypełnienie luki w zakresie wiedzy o tamtym czasie, ludziach i wydarzeniach.

Niezbyt interesująca, powielająca popkulturowe stereotytpy o bohaterach wczesnych batalii dotyczących prądu elektrycznego.
Napisana bez polotu, kolejne kartki można "przelatywać" wzrokiem nie tracąc nic - ani z akcji ani z narracji.

Motywy postaci Tesli i Edisona przedstawione skrajnie schematycznie, jak w pisanych pod tezę pseudobiograficznych artykułach w...

Swietnie czytalo sie te powiesc oparta na autentycznej historii starc Edisona i Tesli. Jest to przede wszystkim opowiesc o pasji, ale i i o nauce, o wielkim biznesie, o logice i sprycie prawnikow. Kazda z glownych postaci jest zdecydowanie nakreslona, ma swoja odrebna osobowosc, jezyk, sposob mowienia. Akcja przeplata sie z intryga, problemami fizycznymi i analizami sytuacji.

Prąd stały, przemienny, Edison, Tesla, wynalazki - ostatnio o takich rzeczach czytałem wiele lat temu na fizyce i to z niezbyt dużym zainteresowaniem. Dlatego sięgając po tę książkę już na wstępie byłem bardzo sceptycznie nastawiony. Teraz jestem świeżo po jej przeczytaniu i mogę ją polecić każdemu. Także (a może przede wszystkim) czytelnikom, którzy są na bakier z naukami...

Książka jest napisana lekko, zawiera wiele zwrotów akcji i łagodnie wciąga laika w świat elektryczności. Należy docenić przypisy końcowe, zawierające informację o tym w jaki sposób wydarzenia historyczne zostały nagięte na potrzeby wartkiej, pełnej wzlotów i upadków historii młodego prawnika wciągniętego w świat genialnych wynalazców i bezwzględnych przedsiębiorców.

Wspaniała powieść! Przepięknie splatające się wątki historyczny, obyczajowy i miłosny.
Wielkie postaci jak Tesla, Edison czy Westinghouse, magiczny Nowy Jork końca XIX wieku, rodzące się w tle Metropolitan Opera House, imperium finansowe J. P. Morgana w połączeniu z lekkim piórem autora stanowią gwarantowaną ucztę dla każdego wielbiciela dobrej prozy.
Na pewno do niej wrócę...

Jeszcze nigdy nie dokonałam lepszego przypadkowego zakupu w swoim życiu. Mając całą księgarnię książek do wyboru, popatrzyłam na okładkę tej i stwierdziłam: "Fajna. I o Tesli. To wezmę!". Kupując ją, nie byłam nawet do końca pewna, czy to beletrystyka, czy non-fiction. Teraz mogę zdradzić innym tajemnicę: jest to zbeletryzowane non-fiction.

Powieść można określić jako...

• 2018
  • Chcę w prezencie
  • 2020
  • 2020
  • 2019

Dodaj cytat z książki Ostatnie dni mroku