Kłamstwo

Mentira
Akapit Press
2017-10-20
2017-10-20

Nie jestem fanką romansideł, ale mimo to sięgnęłam po tę książkę, bo miałam ochotę na coś lekkiego.

Już sam początek tandetny. Dwójka bohaterów w wieku 16-17 lat, ale jak się czyta, to się odnosi wrażenie, że mają z 12? Wymieniają się paroma wiadomościami i już wielce zakochani w sobie. Jeszcze postać jakiegoś młodego chłopa, oczywiście przystojnego, na którego lecą wszystkie baby tylko nie nasza główna bohaterka. Totalnie odnosiłam wrażenie, że czytam coś rodem z Wattpada, coś napisanego przez nastolatkę dla innych, głupich nastolatek (no kto co lubi).

Jedynie spodobał mi się *nazwijmy to list* Erica. Zapomniałam w pewnym momencie o tej całej Xenii, ich internetowej relacji i w ogóle. Nawet przyjemnie się poznawało jego historię z tego listu. Ogółem książka bardzo łatwa w czytaniu, przeczytałam ją w ciągu jednego dnia, głównie dlatego, że chciałam ją mieć z głowy.

"Kłamstwo" Care Santos składa się z:
- rzeczywistych statystyk przestępstw popełnionych przez nieletnich,
- historii wzorowej uczennicy, która na forum internetowym poznaje chłopaka co ciągnie za sobą szereg konsekwencji,
- list w formie dziennika od chłopaka przebywającego w zakładzie poprawczym - dziennik przestępcy.

Fikcyjna historia oparta na faktycznej zbrodni popełnionej przez nieletnich.
Bardzo wciągająca. Kiedy w trakcie czytania zrobiłam sobie przerwę na film - totalnie nie mogłam się na nim skupić, bo tylko myślałam o tym żeby znów zatopić się w lekturze.
Książka z literatury młodzieżowej, która śmiało mogłaby trafić do kanonu lektur. Napisana w sposób zrozumiały dla każdego - prosty i przyjemny język, bez trudnego słownictwa.

Co tak naprawdę wiemy o osobie po drugiej stronie w sieci?
Jak wiele zła się tam kryje?

Zachęcam nie tylko młodzież do przeczytania tej książki ale również dorosłych.

Osobiście jestem pod bardzo dużym wrażeniem!

"Kłamstwo" Care Santos składa się z:
- rzeczywistych statystyk przestępstw popełnionych przez nieletnich,

Fikcyjna historia oparta na faktycznej zbrodni...

Na półkach: , , , , , ,

Xenia to była wzorowa uczennica,marzyła o pójście na studia studiować medycyne.
Ostatnio słabo się przykłada do nauki,dziewczyna zakochała się w chłopaku,ale nie z klasy tylko w zjawie,kimś,kogo poznała przez Internet zaczyna pisać z nim emaile,tak rozpoczyna się ich korespondencja.
Gdy ma dojść do spotkania chłopak odmawia spotkać się w "realu"dziewczyna postanawia go sama odnaleźć,jak przychodzi spotkać się z nią nie poznaje dziewczyny,nie wie kim ona dokładnie jest.
Nawet imię i jego zdjęcie nie prawdziwe.
Xenia czuje się zraniona,oszukana ma złamane serce.
Historia dramatyczna,opowieść pełna tajemnic,wzrusza i porywa.
Ładnie napisała autorka książkę,w lekkim,przyjemnym stylu.
Ciężka to historia,według mnie to powinna być książka lekturą obowiązkową,w tej książeczce wiele emocji,zapewniła mi powieść mnóstwo wrażeń pozytywnych,wzruszeń życiowych.
I że w Internecie dużo niebezpieczeństw dla młodych ludzi istnieje,zła trzeba uważać,kto po drugiej stronie ekranu pisze nigdy nie wiemy,czy ta osoba napiszę prawdę.
Wzruszyłam się przy tej książce,główną bohaterkę Xenie polubiłam szczególnie to bardzo wrażliwa,mądra i ładna dziewczyna dało się ją lubić,zaś Marcela Lopeza znienawidziłam, dlatego,że oszukał dziewczynę nie był w stosunku do niej szczery,to paskudny oszust i drań,bohater negatywny dla mnie.
To wciągająca,przepiękna książka.

Xenia to była wzorowa uczennica,marzyła o pójście na studia studiować medycyne.

Xenia jest wzorową uczennicą. Ma wymagających i surowych rodziców, którzy określają jej obowiązki dowowe oraz czas przeznaczony na komputer i Internet. Nigdy nie ma odstępstwa od ustalonych reguł. Pewnego razu dziewczyna poznaje przez Internet chłopaka w swoim wieku. Niewinna znajomość przeradza się w uczucie. Czy można zawierzyć osobie poznanej przez Internet? Xenia chce się przekonać na własnej skórze, umawiając się z Marcelem w realu. Niestetu nastolatek odmawia spotkania. Rozczarowana dziewczyna postanawia się tak łatwo nie poddawać. Ma zdjęcie chłopaka, wie jak się nazywa i do jakiej szkoły chodzi. Gdy udaję się we wskazane miejsca okazuje się, że nikt nie zna tej osoby. Czuje się oszukana i zrozpaczona. Jednak za jakiś czas otrzymuje list z poprawczaka. Adresatem jest osoba, która korespondowała z nią przez Internet. Osiemnastokatek przyznaje się do kłamstwa, podaje swoje prawdziwe nazwisko i przedtawia swoją obecna sytuację. Został skazany za morderstwo. Jednak nie wszyscy wierzą w jego winę. Jak było naprawdę? Xenia poznaje przeszłość chłopaka. Czy ich znajomość będzie nadal utrzymana?

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Śmiało mogę stwierdzić, że powinna ona się znaleźć w kanonie książek obowiązkowych do przeczytania dla każdego nastolatka. Powieść krótka, 200 stron dużych liter i czytelnych stron. Opowieść o czternastolatku odsiadujący wyrok 5 lat pozbawienia wolności po morderstwie 15-letniej Marty. Duże WOW. Polecam!

Kolejny średniak. Styl pisania okropny(wina autorki bądź tłumaczki)- pomieszanie stylu potocznego z oficjalnym. To już lepiej moim zdaniem byłoby pisać w całkowicie oficjalnym, żeby to aż tak nie raziło w oczy. Poza tym bohaterowie są niezwykle infantylni jak na swój wiek. Zachowują się dziecinnie, pomimo że mają 18 i 16 lat bodajże. Za plus uważam pytania retoryczne i to, że Xenia- główna bohaterka- jakby gawędzi sobie z czytelnikiem. Oprócz tego pomysł na całą fabułę i jej fundament wydaje mi się być absurdalny. Dziewczyna wymienia z chłopakiem przez forum książkowe dosłownie kilka, max kilkanaście zdań. Po kilku wysyła mu swoje zdjęcie(jak głupim trzeba być, ta dziewczyna ma 16 lat, w tym wieku chyba wie się o zagrożeniach w cyberprzestrzeni),a po otrzymaniu fotki zwrotnej zakochuje się w chłopaku. Uważam to trochę za płytkie. Jakby, zakochała się w chłopaku po zdjęciu, które mogłoby być nie prawdziwe i kilku zdaniach, w ogóle nie znając jego charakteru? I jeszcze proponuje mu spotkanie, gratuluję zdrowego rozsądku i (nie)myślenia. Plus daję autorce również za to, że zrobiła jakiś research nt. zakładów poprawczych i przygotowała się do napisania tej książki.

Ale ogólnie dobrze się bawiłem podczas czytania, książka typowo dla odmóżdżenia, nie widzę w niej osobiście żadnej innej wartości. Czytadło do połknięcia w jeden wieczór.

Wzięłam się dla odmiany za literaturę młodzieżową, żeby odpocząć od ciężkich tematów, ale moja podświadomość wybiera takie tematyki, że odpoczynku ma niewiele heheh
Ciekawa pozycja, przeczytana w kilka godzin, swoisty dziennik 17 letniej dziewczyny, i 18 letniego chłopaka oskarżonego o morderstwo popełnione, gdy miał 14 lat.
Historia osób, które żeby nie Internet nigdy by się nie poznały, a świat nie poznałby prawdy sprzed 4 lat.. Ciekawy pomysł na książkę.. Mimo opisanego strachu, cierpienia i niesprawiedliwości systemu dość lekka 👍 polecamy

Historia osób, które żeby nie Internet nigdy by...

Książka "Kłamstwo" Care Santos jest zdecydowanie książką dla młodzieży. Bohaterowie są naiwni i dziecinni, ale ☝️! Jest bardzo fajnie napisana, dobrym językiem. Nie ma tu infantylności.

Czyli jest czy nie jest dziecinna? I tak i nie.

Bohaterowie są, bo tacy powinni być. To nastolatkowie, więc myślą jak nastolatkowie. Nadinterpretują i wyolbrzymiają swoje uczucia. Ale kto z nas tego kiedyś nie czynił? To sprawia, że są wiarygodni. I uważam to za spory plus.

Natomiast autorka tak poprowadziła narrację, że czyta się dobrze i szybko i nie irytuje proste, wręcz głupkowate słownictwo, które niestety cechuje wiele (o dziwo) poczytnych autorek, piszących zwłaszcza literaturę kobiecą.

Mimo, że nie wpisuję się w grupę odbiorców, uważam, że książka jest naprawdę warta polecenia. Mnie wyjątkowo ujęły problemy Xénii, dlatego, że kiedy sama byłam mniej więcej w jej wieku poznałam chłopaka "z gazety" (wtedy jeszcze internet nie był taki łatwo dostępny) i okazało się, że to chłopak siedzący w zakładzie karnym. Więc pod tym względem temat poruszony w książce był mi bliski.

Jestem miło zaskoczona i przyznaję, że ta książka zwyczajnie sprawiła mi przyjemność i przypomniała lata, o których już często nie pamiętam.

Czyli jest czy nie jest dziecinna? I tak i nie.

Xenia to wzorowa uczennica, a jej marzeniem jest medycyna. Coś jednak sprawia, że wyniki w nauce znacząco się pogorszyły. Jej głowę zaprząta pierwsze silne zauroczenie nowo poznanym w Internecie chłopakiem, z którym dzieli zamiłowanie do książek. Xenia postanawia zrobić mu niespodziankę i pomimo małej ilości informacji, chce go odnaleźć. Ani przez chwilę nie spodziewa się, że chłopak nie jest tym, za kogo się podaje, a przesyłka, którą od niego otrzymuje to dziennik mordercy.

Wydawnictwo Akapit Press za każdym razem zaskakuje mnie naprawdę wartościową literaturą młodzieżową. Nie inaczej było z “Kłamstwem”, które czekało na swoją kolej dobrych kilka miesięcy (do tej pory nie wiem, czemu tak długo ją odkładałam!). Choć fabuła książki była dla mnie dosyć przewidywalna, poruszyła problemy, które dla młodszego czytelnika mogą okazać się przestrogą — znajomości w Internecie, trudy i konsekwencje dorastania w szemranym środowisku. Historia Xeni i Erica była poruszająca, chwytała mnie za serce. Cieszę się, że książki dla młodzieży to nie tylko lekkie opowieści o pierwszej miłości, ale także pokazanie młodości z kompletnie innej, być może nie do końca znanej perspektywy. “Kłamstwo” pochłania się błyskawicznie. Zachowania bohaterów nie zawsze wzbudzają sympatię, ale ja poczułam do nich przywiązanie i trzymałam kciuki, żeby osiągnęli swoje cele. Uważam, że to historia dla każdego. Czy to młodzież, czy dorośli… Każdy wyciągnie z tej opowieści odpowiednie wnioski. Polecam!

Ciekawa i wciągająca książka. Bardzo tajemnicza i zaskakująca. Niesamowita fabuła. Wszytko jest tak przemyślanie napisane żeby czytelnik nie mógł się oderwać od czytania. Kolejna strona kolejna zaskakująca i niespodziewana sytuacja. Historia bohatera jest niespotykana. Świetne zakończenie, polecam każdemu przeczytać!

• Literatura młodzieżowa
  • Młodzieżówki