Posag szwaczki

2017-08-02
2017-08-02
Teresa Komłosz
Teresa Komłosz

Książka napisana nierówno. Na początku bardzo wciąga, a potem męczy. Za dużo tych wątków ,akcji ciągnionej na siłę i zwyczajnych dziur w logice. Owszem sam pomysł jest niezły,ale wykonanie o wiele gorsze. Do tego te dziwne zbiegi okoliczności jak z Hareqina ,gdy logika musi ustąpić przed kiczem.

1976

Autorka zaprasza nas w podróż w czasie, chociaż akcja dzieje się również współcześnie. Bohaterki są dwie, Hanna, dziewczyna z przeszłości i Sarah, współczesną mieszkankę San Francisco, zafascynowaną przeszłością miasta. Sarah postanawia poznać historię dwóch zaginionych szwaczek, Margaret i Hanna. Zaczyna prowadzić swoje własne śledztwo, które prowadzi do niesamowitego odkrycia...
Książka bardzo zgrabnie łączy dwie historie i bardzo zgrabnie łączy przeszłość z teraźniejszością. Bardzo przyjemnie się czyta tę historię i śmiało mogę ją polecić.

Poprzednio przeczytałam 10.09.2017 i oceniłam 9/10 + ulubione. Tym razem jednak mnie tak nie porwała - tylko 7/10

Mamy tutaj dwie linie czasowe w San Francisco. Pierwsza to 1876 rok gdzie bardzo widoczne są różnice klasowe. Niemiecką imigrantkę Hannelore oraz Irlandkę Margaret obydwie zatrudnione są jako szwaczki, na co dzień borykają się z biedą, przemocą i nadużywaniem alkoholu przez mężczyzn. Gdy pewnego dnia do ich zakładu przychodzi zamożny Lucas odnoszą wrażenie że nie obchodzą go różnice klasowe czy aby na pewno? Niedługo potem znika Margaret, a Hanna postanawia ją odnaleźć. Czy jej się to uda? Na kogo może liczyć, a kogo powinna się wystrzegać...
Druga linia czasowa to czasy obecne i Sarah która ukrywa sekret z przeszłości i nawet ukochanemu mężowi nic nie zdradziła. Żyje w pewnym sensie jak w bajce bogaty przystojny mąż, nie martwi się o pieniądze oddaje się spełnianiu marzeń czyli napisaniu powieści. Nie wszystko idzie po jej myśli aż do momentu gdy trafia na artykuł w prasie z 1876 roku o zaginięciu szwaczki Margaret. Postanawia się dowiedzieć co się wydarzyło ...
Dokąd ją to zaprowadzi? Czy jej własny sekret wyjdzie na jaw?
Bardzo ciekawa opowieść o tym że kłamstwo ma krótkie nogi i trzeba się z nim zmierzyć oraz o wyborach które nie zawsze bywają proste.
Jeśli lubicie historie z lekkim zabarwieniem historycznym i chcecie poczuć dreszczyk emocji i zaskakujące zakończenie to coś dla Was 😁

Bardzo fajna. Polecam

Bardzo fajna. Polecam

Bezbarwni bohaterowie, sztuczne dialogi, mnóstwo cudownych zbiegów okoliczności i zakończenie na chybcika. I ta klisza rodem z Disneya, że jak ktoś jest zły, to ma wygląd, który o tym świadczy. Niekoniecznie odpychający, ale niepokojący. Obiecująca była tylko historia z XIX w.

Toż to szmira, bazująca na najbanalniejszych chwytach. Ona sierotka z tajemnicą, On z dobrej rodziny. Brylanty pojawiają się na drugiej stronie, pierścionek z diamentem na czwartej a na piątej suknia od Very Wang. Nie wiem jakie kompleksy ma do uleczenia autorka, ale może lepiej robić to w zaciszu gabinetu profesjonalisty.

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle... Nie marnuj swojego czasu na tego gniota. Taka grafomania może być wyłącznie przygnębiająca.

Dostałam tą książkę w prezencie i bardzo nie rekomenduje na prezent dla kogokolwiek. Zakładam, że miał to być romans z tłem historycznym i przygodą. Lubię po takie sięgnąć na poprawę humoru. Tutaj niestety nie wyszło.

Książka przeciętna, niedopracowana, z lukami. Nie przekonała mnie opowieść o przyjaźni miedzy obiema szwaczkami. Nie przekonały mnie też opowieści o miłości pomiędzy Hannelore i Lukasem czy Sarą i Hunterem.

Z początku książka bardzo mnie wciągnęła, jednak z biegiem kolejnych rozdziałów, gdy stopniowo poznawaliśmy rozwiązanie zagadki... zbyt dużo było tam "przypadków" i zbiegów okoliczności, które uczyniły tę interesującą historię kompletnie niewiarygodną. Na pewno dużym plusem powieści jest wątek dziennikarskiego śledztwa, połączony z badaniem źródeł historycznych, jednak fabuła mogłaby być nieco bardziej skomplikowana.

• 2017
  • 2017

Dodaj cytat z książki Posag szwaczki