Jad

2017-08-26
zbrodnia śledztwo patologia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wciągająca opowieść o rodzinie naukowców. Gra pozorów w szanowanej rodzinie i nagła śmierć uznanego profesora. Kto jest za nią odpowiedzialny? Co ukrywają domownicy? Historia trzymająca w napięciu do ostatniej strony.

Czytając "Jad" zaczęła nasuwać mi się myśl, jak dokładnie znamy naszych domowników. Czy to co nam przekazują zawsze jest prawdą? Z pewnością w większości przypadków będą mieszkały z nami bardzo uczciwe i empatyczne osoby. Ale niestety jest też bliżej nieokreślony procent rodzin, w których za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się dramat. Często takie osoby są katami dla swoich najbliższych. Czerpią niewyobrażalną satysfakcję ze znęcania się psychicznego, fizycznego i ekonomicznego nad swoją rodziną. W dodatku są świetnymi manipulatorami i aktorami. Potrafią skutecznie zastraszyć swoje ofiary i wmówić im, że to jest ich wina, że swoim zachowaniem prowokują sprawcę do brutalności. Taką ofiarą w "Jadzie" była żona Andrzeja. Mężczyzna nie tylko bił i zastraszał żonę, ale też ją gwałcił. Rodzinie opowiadał, że Monika jest niezdarna i ciągle na coś wpada, stąd ma częste siniaki i złamania. No cóż, teściowie nie chcieli widzieć co tak naprawdę dzieje się w małżeństwie syna. Ich małżeństwo też nie należało do idealnych, pod maską doskonałego małżeństwa ukrywali liczne tajemnice. Nic ich nie łączyło oprócz nienawiści i przemocy.

Autorka w książce poruszyła wiele bardzo trudnych, a przede wszystkim niewygodnych problemów społecznych. W pewnym momencie można nawet odnieść wrażenie przesytu dramatem, jakiego doświadczają bohaterowie. Jest tu alkoholizm, przemoc domowa, gwałt, znęcanie się psychiczne i kazirodztwo. Sami widzicie, że nie jest to przyjemne. Jednak nawarstwienie tak wielu problemów ma wstrząsnąć czytelnikiem, by chociaż na chwilę zatrzymał się i zastanowił się. Czy w jego otoczeniu nie ma osoby, która doświadcza przemocy? Czy jesteśmy wyczuleni na ludzkie nieszczęście, ponieważ takie dramaty rozgrywają się nie tylko w rodzinach dysfunkcyjnych, ale także w tak zwanych dobrych domach. Tylko są lepiej maskowane.

"Wesoła" rodzina. Pełna patologi, nienawiści, tajemnic i sztyletów. Aż dziwne, że udało się upchnąć takie stężenie negatywnych cech na tak małym obszarze. Dzięki temu przynajmniej każda strona książki ma szansę przynieść coś nowego. I dzięki temu autorka stworzyła dynamizm, który jest największym plusem tej książki.

Historia z pozoru idealnej rodziny, która odkrywa swoje mroczne tajemnice po nagłej śmierci głowy rodziny.
Pozycja ukazuje jak okrutny może być drugi człowiek, jakie dramaty skrywają ściany bogatych domów, jakie demony drzemią w ludziach z pozoru idealnych. Autorka pokazuje ile cierpienia może znieść w ciszy człowiek i jak to rzutuje na jego późniejsze losy.
Moim zdaniem tytułowy jad dotyczy zarówno książkowej trucizny jak i toksyny, która zatruwa nam krew, uczucia i człowieczeństwo.
Serdecznie polecam.

Moim zdaniem...

Polski kryminał.

Nagle i niespodziewanie umiera znany naukowiec, odkrywca, badacz właściwości jadu pszczelego, profesor Rafalski.
Ogólnie szanowany czlowiek, przykładny mąż i ojciec. Ale czy na pewno?
W trakcie śledztwa wychodzą rodzinne brudy. Okazuje się, że każdy z członków rodziny miał motyw i mógł chcieć się go pozbyć.
W kręgu podejrzanych znajdują sie żona profesora, jego syn i córka oraz bratanica, którą profesor przyjął pod swój dach, po tragicznej śmierci jej rodziców.

Książkę przeczytałam szybko, nie jest zbyt gruba i czyta się dosyć przyjemnie.
Mimo wszystko czegoś mi w niej zabrakło i poczułam niedosyt.

To moje pierwsze spotkanie z książką tej autorki , ale z pewnością nie ostatnie.
Polecam.

Polski kryminał.

Ogólnie szanowany czlowiek, przykładny mąż i ojciec. Ale czy na pewno?
W kręgu podejrzanych znajdują sie żona profesora,...

Czasem z pozoru idealna rodzina kryje w sobie wiele tajemnic. Książka porusza trudny temat znęcania się nad rodziną.  Wczuwając się w postacie bałam się co zachwilę się wydarzy. Czy oprawca znowu zaatakuje? A moze będzie miał dobry humor i nic się nie wydarzy? W takich sytuacjach najbardziej żal jest mi dzieci. Przez to, że matka nie chce lub nie umie uwolnić się od tyrana najbardziej cierpią dzieci. Zabiera im się przez to dzieciństwo które powinno być beztroskie i szczęśliwe a nie przepełnione strachem.
Autorka bardzo dobrze stworzyła postacie oprawców, którzy wydają się bardzo realistyczni jak i ich ofiary, przestraszone i pełne wiary w pozytywną przemianę oprawcy. Autorka bardzo dobrze potrafiła oddać emocje bohaterów. Smutne losy bohaterów śledziłam z bijącym sercam.
Ale dla mnie nie było wiarygodne to, że detektyw pracujący nad sprawą morderstwa spotyka się z jedna z osób podejrzanych o to morderstwo i opowiada o postępach w śledztwie.
Ta książka to miłe zaskoczenie. Jestem ciekawa kolejnych książek autorki.

"Jad" to bardzo dobra książka,gdzie autorka stworzyła fantastyczny kryminał niezwykle wciągający i poruszający.Jolanta Bartoś stworzyła powieść,którą się chłonie.Kocham takie książki,które od pierwszych stron stwarzają takie emocje,które nie pozwalają na odłożenie jej nawet na chwilę.Miałam wrażenie również jakby autorka bawiła się z czytelnikiem w kotka i myszkę.Gdy już myślałam,że wiem o co chodzi autorka podstawiała nowe fakty,które ukazywały całą sytuację w nowym świetle.I znów od nowa główkowałam.
"Jad" bardzo szybko się czyta bo i nie ma tu jakiś zbędnych opisów,napięcie jest stopniowane a kolejne elementy zagadki są odkrywane powoli, co sprawia,że książka hipnotyzuje.W tej niepozornie krótkiej historii autorka doskonale wtopiła elementy okrutnych zachowań.Porusza bardzo trudny temat jakim jest przemoc wobec kobiet ,dlatego też wywołuje silne emocje i skłania do refleksji.
Podsumowując "Jad" to bardzo dobra powieść, z wartką akcją, ciekawą fabułą i intrygującymi postaciami, z których każda mierzy się z własnymi "demonami". A zakończenie na pewno zaskoczy niejednego czytelnika.Polecam

Rodzina w której ginie ojciec i wszyscy stają się podejrzani. Żona która tylko z pozoru jest idealna. Córka alkoholiczka, syn damski bokser i pasierbica która ocalała z wypadku w którym brała udział jako dziecko ze swoimi rodzicami. Każdy ma swoje strachy i tajemnice, ale kto zabił?

Przeczytawszy parę entuzjastycznych opinii rzuciłam się do biblioteki w poszukiwaniu książki. Nie ma? Nie ma też i zmartwienia. Zamówiłam w księgarni wysyłkowej. I co? I zaledwie "może być" :/ Interesująco się zaczęła, ale późniejsze nagromadzenie nieszczęść, patologii, trupów zaczęło mnie męczyć. Można było rzecz napisać wokół wiodącego wątku i myślę, że byłoby dobrze. Niekiedy "więcej" nie oznacza "lepiej".

Super książka bardzo wciągająca cały czas się coś dzialo

Super książka bardzo wciągająca cały czas się coś dzialo