Ambasadorowa

Dlaczemu
2017-04-26
2017-04-26
przemoc domowa

Mam rozterkę jak o tej książce napisać. Temat ważny, wiec na plus. Język literacki prosty, to na minus. Bohaterka czasami tak mnie swoją postawą irytowała, że miałam ochotę trzasnąć książką o ścianę. A juz postac pana ambasadora powodowała, że na myśl przychodziły mi wszystkie najbrzydsze określenia, o jakich znajomosc się nawet nie podejrzewałam.
Przeczytajcie i sami oceńcie.

Przeczytajcie i sami...

Nie wystawie tym razem oceny bo mam z tym problem. Tematyka ważka, przemoc wobec kobiety, żony, dzieci itd. Niestety język, którym została powieść napisana jest, powiedzmy, ubogi. Całość brzmi jak opowieść dla nastolatek i to raczej mało świadomych. No cóż, generalnie warto poznać tę historię ale trzeba zachować odpowiedni dystans.

Przemoc domowa to nie tylko bicie. To poniżanie, wyzwiska, brak akceptacji, dyskryminacja. O tym chyba trudnej mowić i uwierzyć w nią. Bo siniaki widać i często przemoc fizyczna słychać. A taka psychiczna dzieje się po cichu, bez zrozumienia otoczenia. O takiej przemocy jest ta książka.

Najpierw pytanie - dlaczego na okładce figuruje jako autorka Nina Niewczas, a na stronie tytułowej - Edyta Włoszek? Ale jeżeli wydawnictwo nosi nazwę „dlaczemu”, to może nie powinnam się dziwić?

Zawsze to, co najistotniejsze w małżeństwie, rozgrywa się bez świadków, w czterech ścianach. A stara zasada, że brudy pierze się we własnym domu i nie należy ich wynosić na zewnątrz, już dawno się zdewaluowała. A także, że bardzo dużo zależy w domu od kobiety, więc jeżeli coś jest nie tak, to jej wina. Jeżeli mąż nie przypomina św. Józefa i odmawia współpracy w naprawie rodziny, nie chce zastanowić się, dlaczego dla poprawy własnego samopoczucia musi poniżać żonę i dzieci, to kobieta nie ma obowiązku robić dla niego za worek treningowy. Musi się bronić, także dla dobra dzieci.
Nie na darmo psychologia jest nauką i pokazuje, że do małżeństwa wnosimy, często nieświadomie, wzorce wyniesione z domu rodzinnego i działamy według nich albo – zdając sobie sprawę z ich szkodliwości – zachowujemy się dokładnie na odwrót.
Pokazała to bardzo dobrze Susan Forward w swojej książce „Toksyczni rodzice”, a rozwinęła w nastepnej „Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje”, gdzie wyjaśnia, jakie sygnały ostrzegawcze często przy wyborze partnera lekceważymy. U ambasadorowej takimi pierwszymi sygnałami było to, że nie lubila jego zapachu i odczuwała lęk w jego obecności. Bardzo szybko czytelnik zauważa, że bohaterka powtarza błędy z dzieciństwa – przyjęła postawę biernego ojca, z którym się rozumie, i poddała się, tak jak on, całkowicie dominującej matce. A przecież nie jest już dzieckiem! Ma dyplom wyższej uczelni, odpowiednią pozycję zawodową, samodzielne mieszkanie! Może się bronić! W małżeństwie jest jeszcze gorzej, bo mąż nie tylko ją werbalnie poniża, ale i dopuszcza się przemocy fizycznej, której przecież w dzieciństwie nie zaznała, a więc tym bardziej powinna się sprzeciwić.

Poszczególne stadia tej przemocy, od ograniczenia kontaktów ze światem zewnętrznym – rodziną, przyjaciółmi, znajomymi poprzez uzaleznienie finansowe od współmałżonka, zniszczenie poczucia własnej wartości aż po przemoc fizyczną są typowe dla wszystkich psychopatów.
Dołączono do książki „Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”. Podobno w papierowym wydaniu na okładkowym skrzydełku umieszczono podstawowe dane kontaktowe dla poszukujących pomocy. W ebooku z legimi tej informacji nie ma. A to bardzo cenne wiadomości dla kobiet poszukujacych pomocy.
Kiedy wyjeżdżałam z Polski, wiele patologicznych rodzin musiało żyć razem, bo nie istniał wolny rynek mieszkaniowy- przez wspólne mieszkanie skazani byli na siebie- aż do śmierci. Dziś tak nie jest. Warto walczyć o siebie i przede wszystkim o własne dzieci. Cóż za przykład dostaną z ojca- psychola albo alkoholika? Czego ich ten ojciec nauczy? Wyrosną na takich samych jak on? Nie zawsze dzieci stają po stronie mamy, jak w książce. Bohaterka napotkała początkowo na opór dzieci, bo odejście od męża wiązało się z obniżeniem statusu materialnego, przynajmniej na początku.
Przepisy prawne w Niemczech są takie, że mężczyzna zagrażający kobiecie i dzieciom natychmiast jest zabierany na 7-10 dni do więzienia. W międzyczasie kobieta może go zaskarżyć, sądownie „wyprowadzić” z domu albo samej odejść, np. do domu kobiet, gdzie dostanie też pomoc psychologiczną, w poszukiwaniu pracy, mieszkania, sprawach urzędowych, aż do wyprowadzki do własnego mieszkania. I, niestety, te domy są ciągle przepełnione. Ich oferty pomocy w internecie prowadzone są w kilku językach, także po polsku. Środki na prowadzenie tych domów w przeważającej części zapewnia państwo. Tylko niewielki ułamek jest z darowizn i in. źródeł.
Choć sytuacja ambasadorowej ze względu na miejsce akcji jest niecodzienna, myślę, że jest to książka, w której wiele kobiet może się odnaleźć.Temat godny popularyzacji.

Tematyka bardzo mi bliska. W życiu mamy to, na co się godzimy i wszystko trwa dopóki tego chcemy. I tak też to wyglądało w życiu Ewy. Wzięcie odpowiedzialności za własne życie daje nam możliwość ruszenia z miejsca, gdzie utkwiliśmy i dokonania zmian. Dorosłe życie chce nas skonfrontować z dzieciństwem, czyli z tym skąd wszystko bierze swój początek.
Podziwiam kobiety, które wyszły z takich trudnych sytuacji i dziękuję, że dzielą się swoimi doświadczeniami.

Podziwiam kobiety,...

Piękna, subtelna, kobieca lektura;)
Ewa- główna bohaterka, zanim została Panią Ambasadorową nie miała łatwego życia.
W domu, gdzie rządziła jej apodyktyczna matka nie czuła się szczęśliwą, wartościową osobą.
Po wyjściu za mąż, było już tylko gorzej, bo "wpadła z deszczu pod rynnę".
Przemoc fizyczna, psychiczna i materialna, poniżanie, brak szacunku, to niestety dla Ewy codzienność przy boku męża- "oprawcy".
Książka "Ambasadorowa" autorstwa Edyty Włoszek, to autentyczna opowieść, tym bardziej smutna.
Na szczęście Ewa nie poddaje się, walczy o godność i dobre imię dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich synów.
Długa droga "przez mękę", ale do celu- wolności.
Wreszcie, po długich latach, Ewa wygrywa walkę, odcinając się przy tym od zaborczych bliskich ludzi: matki i męża.
Książka mądrze napisana, bardzo potrzebna, zwłaszcza dla kobiet wątpiących, zagubionych, prześladowanych!
Przemocy domowej wołam głośno-NIE!!!
Polecam:)

Piękna, subtelna, kobieca lektura;)
Po wyjściu za mąż, było już tylko gorzej, bo "wpadła z deszczu pod rynnę".

„Zastanawiałam się, czy jeśli gwałci mąż, a nie obcy, robi to różnicę.”
Nie uderzyła mnie tak drastyczność czynu, nad którym zastanawiała się główna bohaterka opowieści – Ewa, co skala nieświadomości kobiety, w jakim patologicznym związku żyje!
Na pozór godnym pozazdroszczenia!
Była żoną ambasadora Łotwy w placówce dyplomatycznej w Rzymie. Pełniła rolę, o której niejedna osoba marzyła (zwłaszcza w czasach komuny, bo w tym czasie dzieje się akcja powieści),kojarząc ją z przyjęciami, bankietami, limuzynami, willami, przywilejami dla osób VIP i kontaktami z nazwiskami z pierwszych stron mediów. Dokładnie tak myślała matka Ewy, która zrobiła wszystko, by jej córka mogła pełnić funkcję ambasadorowej. Poznała z dyplomatą Wiktorem, zaaranżowała spotkania i namówiła ją do małżeństwa z nim. Rozczarowanie, najpierw Ewy, a potem matki, przyszło bardzo szybko, bo kilka dni po ślubie, ale jego skala rosła powoli. Na tyle wolno, by mogła doświadczyć całego wachlarza rodzajów przemocy fizycznej, psychicznej i finansowej, który „usatysfakcjonowaną zawodowo i finansowo, otwartą na nowe możliwości, ciekawą świata z powodzeniem funkcjonującą wśród ludzi” osobę zamienił w niewolnicę powtarzającą, jak mantrę – „ja winna, ja winna”. Proces ten był też na tyle rozłożony w czasie, bym mogła prześledzić krok po kroku uzależnianie i zniewalanie człowieka przez psychopatę.
Tresowanie ofiary.
Na pewno byłaby to kolejna powieść obyczajowo-społeczna opisująca przemoc domową, gdyby nie fakt, że powstała na bazie doświadczeń osoby realnej. Ambasadorowa to ona. Publikując swoje wspomnienia w formie powieści, miała dwa cele. Po pierwsze zmierzyć się ostatecznie z przeszłością po zakończeniu psychoterapii. Po drugie pomóc jej podobnym, uzależnionym od innych osób, bo w jej przypadku była nią również własna matka. W rozmowie z autorką powieści, podkreśliła – „Chcę ostatecznie się z tym zmierzyć. Napisz to dla mnie. Myślę też o wszystkich innych kobietach, którym wydaje się, że nie potrafią być wolne. Niech uwierzą, że gdy znajdą w sobie dość odwagi, im też uda się żyć własnym życiem. To nie przyjdzie od razu, ale każda chwila jest tego warta. Chcę im pokazać, że nawet z takiego dna, na jakim ja się znalazłam, można się odbić i walczyć.”
Faktycznie – można!
W tym sensie to bardzo optymistyczna, wbrew koszmarnej zawartości, historia, która daje nadzieję i pokazuje możliwości wyjścia nawet z najbardziej bezwyjściowej sytuacji. Z takimi problemami w Polsce boryka się wiele kobiet, o czym świadczą statystyki policyjne, które i tak są mocno nieadekwatne, biorąc pod uwagę praktykę ukrywania przemocy domowej przez ofiary w czterech ścianach domu. Ta pozycja objęta patronatem Centrum Praw Kobiet ma ukazać również przemoc domową w innym świetle i obalić mit, jakoby zachodziła tylko w środowiskach ubogich i uzależnionych od używek. Dobrym przykładem, że może dotyczyć każdej rodziny, świadczy głośna ostatnio sprawa żony posła, Karoliny Piaseckiej, która ujawniła taśmy z przemocy domowej. Mnie wystarczyło z godzinnego nagrania tylko 13 minut, by poczuć 5 kilogramów ciężaru nieszczęścia w sobie. Okropne uczucie. Nie byłam w stanie słychać więcej. Opublikowanie tych nagrań, to dowód na to, że kobiety są coraz bardziej świadome swojej wartości oraz siły i odważnie walczą o siebie i dzieci. Niektórym jednak trzeba pomóc wydostać się z takiego piekła.
Stąd ogromna ważność i pożyteczność społeczna tej pozycji.
Dlatego też dołączono do niej „Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”, a na okładkowym skrzydełku umieszczono podstawowe dane kontaktowe dla poszukujących pomocy. Przyłączam się do tej kampanii, nagłaśniam, piszę o tym i niech to będzie mój wkład w pomoc ofiarom przemocy domowej.

„Zastanawiałam się, czy jeśli gwałci mąż, a nie obcy, robi to różnicę.”
Na pozór godnym pozazdroszczenia!

Kobieta żyjąca w ciągłym poczuciu winy, jak nie ze strony swojej własnej matki, to z męża tyrana. Książka pokazuje również yo, że czasami obcy ludzie np. Pola, potrafią pomóc chociażby ciepłym słowem, a przyjaciele, bliscy znajomi z zazdrości zostawiają w potrzebie. Główna bohaterka jest niesamowitym wzorem kobiety silnej, która w końcu wygrywa wolność dla siebie i swoich kochanych dzieci. Książkę czyta się jednym tchem.

Miałam okazję poznać bohaterkę tej książki i wysłuchać jej historii - piękną i dostojną Panią Beatę.
Kiedy na nią patrzyłam, myślałam, jak to w ogóle możliwe, by taka kobieta, mogła wieść opisane w książce życie.
Poczułam do niej od razu ogromną sympatię. Choć dzieli nas prawie wszystko - wiek, historia, płeć, łączy nas bycie matką.
Książka "Ambasadorowa" jest niezwykle wciągająca. Historie Pani Beaty, no cóż, zakręciły mi łezkę w oku, ale znalazłam też takie, gdzie przy całej dramaturgii - po fakcie pojawiał się uśmiech na mojej twarzy. Przytoczę jedną z nich:
" - Co ? Ty nie wiesz jak się podaje obiad w ogrodzie ? - spytała Lubica, gdy kiedyś poskarżyłam jej się, że Wiktorowi często nie pasuje to, co przygotowuję na obiad. Stroił fochy przy jedzeniu, mówił, że nie będzie jadł ze mną i chłopcami, bo nie jest głodny, a po chwili grzebał w lodówce.
- Nie, a jak się podaje w ogrodzie ? - Zaintrygowała mnie.
- Przychodzi mąż. Stawiasz mu obiad na stole, a on kręci nosem, że mu nie pasuje. Nie będzie jadł. Otwierasz więc okno, wyrzucasz przez nie talerz i mówisz: W takim razie, kochanie, dziś obiad podano w ogrodzie.
Żałowałam, że nigdy nie miałam odwagi, by podać mu obiad w ten sposób. Bałam się jak zareaguje - mogłabym razem z talerzem wyfrunąć przez okno."
Znalazłam jeszcze jeden cudowny fragment, z którym niezwykle utożsamiam się:
"Połamane nogi od komody zachwiały moim przywiązaniem do porządku. Postanowiłam, że odtąd każde miejsce, do którego trafimy, będzie służyć nam, a nie my jemu. Dom jest po to, aby w nim żyć. Będę pielęgnować więzi, a nie parkiety, i celebrować chwile, a nie przedmioty."
A na samym końcu książki zaskoczenie - Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Bo jak już kobieto poczytasz, że da się uwolnić, to bierz się do działania.
Cudowna jest ta książka.

Książka "Ambasadorowa" jest niezwykle...

Słuchając tej opowieści zastanawiałam się, czy to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Okazuje się, że tak, że jej bohaterka istnieje w realnym świecie. Cieszę się, że takie książki pojawiają się, bo dzięki nim, zainspirują wiele kobiet do zmian, do tego, by otworzyć się nowe procesy i drogi życiowe. Historia Ewy, młodej Polki, która zostaje żoną ambasadora Łotwy to historia niczym spełnienie marzeń i snucie pięknego snu o wielkim bogactwie, karierze u boku znanego męża w czasach głębokiej, szarej komuny. Ewa żyła zawsze pod czyjeś dyktando. Najpierw matki, potem swojego męża, który z czasem przemienił się w tyrana i dyktatora warunków, a nawet oprawcy.

Książka przełamuje wciąż aktualny stereotyp, że przemoc pojawia się w biednych rodzinach. Wcale że nie. Pod dachem wielkich domów, obok zaspokojonych potrzeb materialnych często toczą się dramaty. Dramaty, do których kobiety niechętnie się przyznają, w ogóle nie dyskutują, których świadkami, bądź ofiarami są często niewinne dzieci, żony, matki. Temat trudny i bolesny, ale dobrze, że co jakiś czas wraca do mediów, wraca do grup konwersacyjnych. O przemocy, w jakiejkolwiek formie by nie występowała, trzeba mówić i uświadamiać, że nie ma prawa się wydarzyć.

Bardzo cieszę się, że na problem Ewy nie były obojętne inne ambasadorowe, że kobieta miała wsparcie w innych kobietach, tak bardzo przecież obcych, a potem bliższych niż własny mąż. To ważne, by ofiara nie była sama, miała choćby minimalne zrozumienie i wsparcie w kimś, komu może zaufać. Bardzo profesjonalnie zachowały się tamte panie. Każda z nich wypełniła swoją rolę na tyle, na ile miały możliwości, a w takich momentach, czy sytuacjach każdy, nawet najdrobniejszy gest jest jak koło ratunkowe dla ofiary przemocy. Dlatego Ewa, z pozytywną energią przeszła wewnętrzną przemianę, dając nie tylko szansę sobie samej, ale przede wszystkim dzieciom.

„Ambasadorowa” to ważna książka. Wiele kobiet odnajdzie w głównej bohaterce cząstkę siebie i swojego świata. Książka przełamuje stereotypy i daje nadzieję na to, że z każdej najgorszej sytuacji jest jakieś wyjście. Czasami potrzeba sprytu i czasu, by dokonać w swoim życiu zmian, ale też chęci i iskierki motywacji, by otrzepać się z wpływów innych. Ta książka napisana prostym, zrozumiałym językiem budzi wiele refleksji. Interpretacja Anny Moskal profesjonalnie oddaje jej klimat i pewną swoistość, a także wyczucie estymy i wrażliwości. Szczerze i bardzo polecam!

Dodaj cytat z książki Ambasadorowa