Psychologia miłości

Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska Seria: Wolne Lektury popularnonaukowa
Metaphysik der Geschlechtsliebe
popularnonaukowa
tłumacz nieznany
Wolne Lektury
Schopenhauer rozprawa

Pesymizm ma to do siebie, że w jakimś stopniu uchwyca obraz rzeczywistości jaki obserwuje i robi to lepiej niż niektórzy. Zgodzę się z autorem, że miłość to zasadniczo sprawa głównie biologii, od której trudno jest nam się uwolnić. Oczywiście są czynniki nas kształtujące, których nie uwzględnił jak na przykład kultura czy środowisko w jakim nam było przebywać. Schopenhauer...

Na półkach: , , , , ,

Muszę się przyznać, że książka dostarczyła mi sporej dawki śmiechu. Artur Schopenhauer podszedł do "problemu" miłości bardzo przedmiotowo. Rozebrał ją na czynniki pierwsze. Stara się wyniknąć w przyczyny, sięgnąć głęboko w istotę tematu. Często dla potwierdzenia swoich wniosków odwołuje się do różnych klasyków literatury lub filozofii. Sam Schopenhauer czuje się w temacie...

Krótka rozprawa o miłości, jednakże bardzo treściwa i błyskotliwa. Moim zdaniem autor, wybitny niemiecki filozof, przekazuje w tym dziele ważną prawdę, z którą osobiście się zgadzam.

Schopenhauer miał różne przemyślenia i pomysły: jedne trafne, inne zupełnie przestarzałe. Wynika to z tego, że autor nie miał jak sprawdzić doświadczalnie ich wiarygodności. Widać też jego urazę wobec kobiet.

Spojrzenie niejako oczywiste, ale miło się utwierdzić w swoich przekonaniach.

Dyskusje

• 2019