rozwińzwiń

OUN, UPA i zagłada Żydów

Okładka książki OUN, UPA i zagłada Żydów Andrzej A. Zięba
Okładka książki OUN, UPA i zagłada Żydów
Andrzej A. Zięba Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka historia
998 str. 16 godz. 38 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Księgarnia Akademicka
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
998
Czas czytania
16 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376386829
Tagi:
II wojna światowa Ukraina Historia Ukrainy Żydzi Holokaust UPA OUN Holokaust na Ukrainie Antysemityzm
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Polacy i świat, kultura i zmiana. Studia historyczne i antropologiczne ofiarowane profesor Halinie Florkowskiej-Frančić Jan Lencznarowicz, Janusz Pezda, Andrzej A. Zięba
Ocena 0,0
Polacy i świat... Jan Lencznarowicz, ...
Okładka książki Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 8 (2016). Ormianie Renata Król-Mazur, Marian Mudryj, Andrzej Pisowicz, Franciszek Wasyl, Oksana Winnyczenko, Andrzej A. Zięba
Ocena 0,0
Krakowskie Pis... Renata Król-Mazur,&...
Okładka książki Lehahayer. Czasopismo poświęcone dziejom Ormian polskich. Vol. 3 (2015) Dawit Ghazarian, Tomasz Krzyżowski, Marcin Łukasz Majewski, Piruz Mnatsakanyan, Andrzej Pisowicz, Konrad Rzemieniecki, Krzysztof Stopka, Joanna Wolańska, Andrzej A. Zięba
Ocena 0,0
Lehahayer. Cza... Dawit Ghazarian, To...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
312
98

Na półkach:

Ponieważ temat Ukrainy jest obecnie bardzo eksponowany ważne jest zapoznanie się z jej historią najnowszą, wraz ze wszystkimi elementami, które tworzą współczesną tożsamość Ukraińców. I tutaj zaczynają się problemy, bardzo duże i bardzo istotne. Publikacja Andrzeja A. Zięby to zbiór artykułów historyków zajmujących się zagadnieniem ukraińskiego nacjonalizmu w kontekście antysemityzmu, kolaboracji z niemieckim nazizmem i współudziału w Holokauście.
W obliczu wojny za wschodnią granicą są to zagadnienia równie kontrowersyjne i niewygodne dla Ukraińców jak temat ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Można nawet zauważyć, że dla wielu środowisk w Polsce, proukraińskich i politycznie poprawnych (zwłaszcza środowiska "Gazety Wyborczej", "Krytyki Politycznej", tygodnika "Polityka", polityków będących pod wpływem publicystyki J. Giedroycia) ),najlepiej jakby te dwa tematy ukraińskich zbrodni zostały odłożone na półkę i nie ruszane. Jako wymówkę stosują standardowe zwroty: "teraz jest wojna" (przed nią Ukraina jakoś nie rozliczyła się z ciemnych kart swojej historii); to "zbyt skomplikowane"; "jeszcze nie czas"; "UON-UPA były głównie antysowieckie" i tak dalej...
Oczywiście, że nie są to rozwiązania odpowiednie dla tak ważnego problemu. Mało tego, dają przyzwolenie Ukraińcom na coraz śmielsze poczynania polegające na relatywizowaniu historii, czy wręcz jawnym jej fałszowaniu.
O tym traktuje trzecia część tego solidnego zbioru. Ukraina przyjęła bowiem (prezydent Juszczenko) pozycję odrzucania oskarżeń o zbrodniczy charakter działalności nacjonalistów UON-UPA wobec Polaków i Żydów. Zwłaszcza wynurzenia pseudohistoryczne W. Wiatrowycza są szczególnie agresywne i napastliwe, ponieważ on całkowicie odrzuca antysemityzm, zbrodnie i kolaborację ukraińskich nacjonalistów, a nawet wręcz stawia tezę (na podstawie fałszywki życiorysu "Stelli Krencbach"),że UPA ratowała Żydów przed nazistami. Wiatrowycz, jakby ktoś nie wiedział, zaprzecza też rzezi wołyńskiej nazywając ją "drugą wojną polsko-ukraińską", w czasie której to Polacy mordowali cywilów.
Ukraina nie tylko nie rozliczyła się ze swojej przeszłości, ale wręcz w sposób bezczelny ją nie tylko mitologizuje, ale wręcz fałszuje i to na poziomie państwowym. Ludzie ukraińskiej kultury również biorą w tym procederze udział, czego przykładem jest literatka (lewicowa zresztą) O. Zabużko, która wpisuje się w ukraińską nacjonalistyczną propagandę historyczną (jej powieść na bazie fałszywki owej "S. Krencbach" jest pokrótce omówiona).
Z powodu toczącej się wojny na Ukrainie, tendencje nacjonalistyczne w tym kraju ulegną wzmocnieniu i silniejszemu zmitologizowaniu, co w obliczu braku rozliczenia z bardzo brunatnej i bestialskiej przeszłości nie wróży dobrze relacjom z innymi narodami.

Ponieważ temat Ukrainy jest obecnie bardzo eksponowany ważne jest zapoznanie się z jej historią najnowszą, wraz ze wszystkimi elementami, które tworzą współczesną tożsamość Ukraińców. I tutaj zaczynają się problemy, bardzo duże i bardzo istotne. Publikacja Andrzeja A. Zięby to zbiór artykułów historyków zajmujących się zagadnieniem ukraińskiego nacjonalizmu w kontekście...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Chcę w prezencie Inne
    1
  • Wishlist
    1
  • Mam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki OUN, UPA i zagłada Żydów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne