Min Jin Lee Wydawnictwo: Czarna Owca powieść historyczna
Data 1. wydania:
2017-02-07
Urszula Gardner
Czarna Owca
dziecko emigracja macierzyństwo małżeństwo obca kultura relacje rodzinne tęsknota Korea Japonia
powieść historyczna
Urszula Gardner
Inne

Ciekawa książka, strzał w 10 dla kogoś kto lubi czytać o codziennym życiu szarego człowieka w czasie, gdy dzieją się ważne wydarzenia historyczne. Szybko się czyta. Czasem zamienia się w romansidło, ale nie przeszkadza to aż tak bardzo.

Połowa książki zasługuje na 9 gwiazdek - ciekawe osadzenie historyczne, narracja prowadzona przez wyrazistą bohaterkę. Druga część zmienia się w "wydarzenie pogania wydarzenie" a całość staje się emocjonalnie płaska.

Prawie 600 stron ale jednak troche za malo, jednak chcialoby sie jeszcze. Sledzimy losy czterech pokolen koreanskiej rodziny, ktora zostala zmuszona do wyemigrowania do Japonii. Calosc historii rozgrywa sie w latach 1910-1989 i dostarcza ciekawej perspektywy zycia na emigracji i tego jak wplywa ono na kolejne pokolenia. Przed przeczytaniem tej ksiazki niewiele wiedzialam o...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od dłuższego czasu zabierałam się za przeczytanie "Pachinko" ale jakoś się nie składało. Ponieważ ostatnio zacztuję się w sagach rodzinnych, ta książka była jak znalazł.

Jest to bowiem saga rodzinna obejmująca życie kilku pokoleń koreańskiej rodziny. Początek historii osadzony jest na początku XX wieku by zakończyć się pod jego koniec. Opowieść o wzlotach i upadkach...

Na półkach: , , , ,

Historia o kobietach, o koreańskich imigrantach w Japonii i o trudnościach, które nowe państwo i sami Japończycy stawiali przed nimi na każdym kroku przez długie dziesięciolecia, traktując ich jak ludzi gorszego sortu.

Pasjonująca powieść o wyborach, o honorze, o walce o przetrwanie siebie, swoich dzieci, swoich rodzin. Polecam!

Pięknie napisana opowieść o kolejnych pokoleniach koreańskich imigrantów, którzy szukają w Japonii nie tyle szczęścia, co zwykłego... spokoju - niestety bezskutecznie. Jednak kwitesencją losów bohaterów zdaje się być powtarzane wciąż zdanie, że "przeznaczeniem kobiety jest cierpienie" z czym zdecydowanie z perspektywy obecnych czasów o wiele trudniej się pogodzić.

Daaawo nie czytałam książki, która przy swoim rozmiarze nie znudziłaby, nie zirytowała. Czyta się sama. Losy bohaterów są interesujące, wchodzi się z nimi w bliższą relację. Lekkie pióro, brak zbędnych nużących opisów, skromność.

Klasyczna historyczna obyczajówka. Bardzo długofalowy przekrój koreańskiej rodziny na przestrzeni lat. Przeczytałam tę książkę z polecenia bloga feministycznego Our Shared Shelf, choć wiele feminizmu tutajnie znalazłam, nawet powiedziałabym wręcz przeciwnie. Główne bohaterki co rusz powtarzały, że nie zależy im na sobie, mają się całkowicie poświęcać dla rodziny, a...

Wciągająca lektura o kilku pokoleniach Koreańczyków żyjących w Japonii. W tle wydarzenia znane z historii: okupacja Korei, II wojna światowa, bomba atomowa zrzucona na Nagasaki.
Zaczyna się dość banalnie: młoda dziewczyna zachodzi w ciążę z żonatym mężczyzną. Nie chce jednak zostać jego utrzymanką, lecz wychodzi za mąż za pastora, który postanowił spełnić dobry uczynek i...

RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2018/12/historiae-pachinko.html?fbclid=IwAR2HOu0eScahYS6QfUEjY7vKaQpOuN4UgCqUUeAjl1zPCO7pfUxu0GBb2Cs

Dyskusje

• 2018