PANZER II vs 7TP Polska 1939

historia
Napoleon V
2017-02-22
2017-02-22

Jak to Osprey, ładne graficznie technicznie trochę płytkie (wymogi formy) niemniej i tak godne polecenia. Podane mocne i słabe strony obydwu wozów w sposób łatwo przyswajalny i ciekawy. Bardzo dobra ilustracja do tego że słowa L. Rayskiego: "samolot to nie bułka, nie wystarczy go kupić" odnoszą się także do czołgów.

"Panzer vs 7TP. Polska 1939" Davida R. Higginsa z tak zwanych "Ospreyów" tj. polskich przedruków Osprey Publishing, jednego z najsłynniejszych wydawnictw na świecie specjalizujących się w tematyce historycznej i wojskowej. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Zalety?
1. Przejrzystość książki - w bardzo prosty sposób możemy znaleźć w niej interesujące informacje opisujące przykładowo historię konstrukcji.
2. Ciekawa forma przekazywania wiedzy, czyli następujące po sobie poszczególne cechy obydwu czołgów, co znacznie ułatwia porównanie np. uzbrojenia czy pancerza przeciwników.
3. Grafiki - tak jak nie wiem kto jest administratorem fanpage Polskiej Policji, ale wiem na pewno, że płacą mu za mało, tak też wiem, że grafik wydawnictwa Osprey/Napoleon V odwala na prawdę dobrą robotę, czego przykładem mogą być obrazki przedstawiające widok z wizjera celownika.

Wady?
Przedpromocyjna cena - być może wynikająca z konieczności kupna licencji na przedruk cena 50 zł (obecnie na stronie wydawnictwa 40 zł) za 80-stronnicową monografię może przekroczyć budżet niejednego "szarego" czytelnika.

Niemniej jednak uważam, że warto zwrócić uwagę na tę monografię, bo na prawdę przyciąga uwagę - zarówno szczegółowością (wystarczającą moim zdaniem),jak i kolorowymi ilustracjami i przekrojami. Zdaję sobie sprawę z faktu, że profesjonaliści będą kręcić nosem i mówić, że to nie ilustracje są najważniejsze, a treść, ale dla jakichś 90% czytelników interesujących się "pancerką" informacje zawarte w książce w zupełności wystarczą do zgłębienia tematu bez zbędnego (przepraszam drodzy znawcy) zanudzania informacjami, których i tak człowiek nie jest w stanie zapamiętać.

Dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za podesłanie książki do recenzji (Przegląd Wojskowo Historyczny)

Zalety?

7,5/10