Klucz Blackthorna

Wilga
2017-02-15
2017-02-15
Aleksandra Stan
XVII w. apteka debiut literacki kryminał książki dla młodzieży Londyn niebezpieczeństwo przyjaźń seryjny zabójca strach śmierć tajemnica wyścig z czasem zabójstwo

Myślę, że celowym odbiorcą tej książki jest 13-letni chłopak, który dodatkowo miał te 13 lat jakieś dziesięć lat temu. Można się więc domyślić, że nie była to książka dla mnie. Była poprawna i nawet delikatnie mnie wciągnęła, ale jednak wiem, że za kilka dni cała ta historia wyleci mi z głowy. Myślę, że jej zaletą było dosyć dobre oddanie realiów historycznych Londynu w tamtym czasie (przynajmniej tak mi się wydaje).

Książka niespecjalnie odkrywcza, ale bardzo przyjemna w czytaniu, pochłania się ją szybko i jest ciekawa.
Bardzo miłą odmianą jest fakt, że główny bohater zawsze ma jakiś plan, ale nigdy nie sprawdza się on całkowicie i musi kombinować w danej chwili, przy czym autor pozwala mu korzystać tylko z rzeczy, które już wcześniej dla otoczenia ustalił- nadaje to ładnej namacalności scenom akcji; jest to dla mnie część zachwycająca, której uważam, że zdecydowanie brakuje w książkach.
Polecam, na pewno nie jest to marnotrastwo czasu!

Ciekawa historia, którą szybko się czyta.

Ciekawa historia, którą szybko się czyta.

Przez większą część książka całkiem mi się podobała. Nie przekonało mnie jednak zakończenie, jak dla mnie było zbyt przesadzone, przez co bardzo nierealne.

Chyba jedno z moich najmilszych zaskoczeń literackich. Debiut, który zasługuje na wyjątkową uwagę choćby po to aby autor wiedział, że ma talent i daje wiele radości swoim czytelnikom.
Historia na pozór prosta, wzbogacona XVII wieczną alchemią, ówczesną medycyną i wiedzą fizyko-chemiczną. W tle Anglia i jej problemy, ale wartości bohaterów, których śledzimy absolutnie uniwersalne i ponadczasowe.
Książka daje radość, potrafi chwycić za serce i rozpala ciekawość. Myślę, że przyniesie wiele radości nastoletnim czytelnikom i jak i tym znacznie starszym. Gorąco polecam!

Szybko się czyta, bohaterowie są do polubienia, jest wiele ciekawych informacji o ,,eliksirach", można się naprawdę fajnie bawić z tą książką, choć jest raczej czymś lekkim, z fajnym, ciepłym końcem.
Moja ocena waha się między 7,5 a 8/10 🌟

Moja ocena waha się między 7,5 a 8/10 🌟

Książkę przeczytałem w jeden dzień i muszę powiedzieć, że była całkiem przyjemna
Czytało się ją płynnie, fabuła zwięzła i nie dająca odczucia monotonii
Skierowana raczej dla młodzieży

Czytało się ją płynnie, fabuła zwięzła i nie dająca odczucia monotonii
Skierowana raczej dla młodzieży

,,Klucz Blackthorna" to młodzieżowa powieść fantastyczno - historyczna [z elementami kryminału] autorstwa Kevina Sandsa. Był to jego debiut literacki, a według mnie na prawdę ciekawa pozycja na rynku książek młodzieżowych

Opis
Powieść opowiada o inteligentnym i bystrym chłopaku - Christopherze, który będąc sierotą, zostaje adoptowany i zaczyna nauki u mistrza aptekarza Benedicta Blackthorna. Chłopak, pracując w aptece, poznaje tajniki tworzenia przeróżnych, magicznych mikstur, które służą do leczenia ludzi. Beztroskie życie chłopaka przerywają tajemnicze morderstwa na londyńskich aptekarzach. Uczeń Blackthorna razem ze swoim najlepszym przyjacielem Tomem, muszą dowiedzieć się kto za nimi stoi zanim Christopher sam stanie się ich ofiarą. Będą musieli rozwikłać wiele zagadek i rozwiązać wiele szyfrów zanim poznają tajemniczą prawdę o morderstwach.

Krótka opinia
Fabuła nie jest zbytnio skomplikowana, ale za to średniowieczny Londyn opisany w powieści to rekompensuje. Intryga jest dosyć prosta i łatwa do przewidzenia. Za to zagadki i tajemnice, które rozwiązują bohaterowie są pomysłowe i ciekawe. Postacie szczególnie nie zaskakują. Główny bohater jest inteligentny, przebiegły, i nade wszystko psotliwy, a jego przyjaciel oddany, lecz ciągle panikujący. Najlepsza moim zdaniem jest postać mistrza Blacthorna. Choć wymagający to jest opiekuńczy i troskliwy, a jego wiedza, jaki i inteligencja są ogromne.

Fabuła
Nie jest ona zbytnio skomplikowana. Główny bohater musi odkryć tajemnicę, której poznanie może zadecydować o losach całego świata. Klasyk. Ale pomimo schematycznej fabuły niektóre etapy rozwiązania zagadki są na prawdę interesujące. Nie opowiadając za dużo, tytułowy klucz nie jest takim typowym kluczem i znalezienie go nie jest takie proste.

Świat przedstawiony
Średniowieczny Londyn, w którym dzieje się akcja powieści był cudownie opisany i czytając można było poczuć jakby na prawdę się tam było. Był on wzorowany na prawdziwym Londynie z tamtych czasów [o czym można przeczytać na końcu książki]. Było nawet powiedziane, że znajdują się na dzisiejszych ulicach, można rozpoznać w nich te opisanie przez Sandsa. Występuje też kilka elementów polityki angielskiej, ale nie ma tego za dużo. Uważam, że było to potrzebne, by cała książka wybrzmiała lepiej, a dodatkowo taki wątek jest, moim zdaniem, interesujący. Jednak najbardziej zachwyciło mnie historyczne pokazanie elementów fantastycznych w książce w postaci leczniczych mikstur. Były one tworzone przez aptekarzy, którzy poznając nowe przepisy nie raz sami tragicznie tracili życie. Składniki, których używali nie są nam wcale obce, bo chyba każdy wie co to aloes, trociny czy słona woda. Takie pokazanie magii, nie jest dalekie od naszego realnego świata, w którym są przecież lekarze i naukowcy, którzy tworzą leki.

Bohaterowie
Jeśli o nich chodzi to są dobrze wykreowani. Nic ponad przeciętnego, ani zachwycającego [pomijając jedną postać, ale o niej później]. Główny bohater - Christopher Rowe jest psotnym, ale inteligentnym, bystrym i zaradnym młodzieńcem. Jego przyjaciel - Tom jest strasznym hipochondrykiem o wielkim sercu i oddaniu. Jednak moją ulubioną postacią w całej powieści jest mistrz Benedict Blacthorn. Pomimo swojej ogromnej inteligencji, sprytu i przebiegłości jest on człowiekiem o gołębim sercu. W przeciwieństwem do innych mistrzów, traktował on swojego ucznia jak własnego syna, będąc dla niego miłym, łagodnym i opiekuńczym, choć niezwykle wymagającym nauczycielem. Jego wiedza na temat leczniczych mikstur i eliksirów przekraczała kwalifikacje większości aptekarzy.

Podsumowanie
Powieść ta pomimo prostej fabuły i w większości dość przeciętnych bohaterów, nadrabia fantastycznym światem
przedstawionym oraz jego tajemnicami i zagadkami. Polecam ją szczególnie fanom książek z motywami fantastyczno - historycznymi jako coś luźniejszego do poczytania, na wolne chwile, by zanurzyć się w fantastyczny świat.

Opis

Pochłonąłem tą książkę w "sekundę" nie dała mi się od siebie oderwać i następnego dnia byłem lekkim zombie w pracy, ale co tam warto było. Polecam!!! szybka, ciekawa akcja, bohaterowie z własnym kręgosłupem moralnym, trochę kryminału trochę sensacji a wszystko to w świecie aptekarzy :)

Lektura dla młodzieży. 30 lat temu byłabym zachwycona :)

Lektura dla młodzieży. 30 lat temu byłabym zachwycona :)

Kevin Sands Klucz Blackthorna Zobacz więcej