Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci

Okładka książki Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci Anna Malinowska
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci
Anna Malinowska Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2017-01-18
2017-01-18
9788393212052
adopcja dziecko III Rzesza Niemiecka II wojna światowa Lebensborn nazizm porwanie reportaż rodzina sierota wojenna rzeczywistość wspomnienia
Inne

Okładka książki Królestwo za mgłą Zofia Posmysz, Michał Wójcik
Ocena 8,1
Królestwo za mgłą Zofia Posmysz, Mich...
Okładka książki Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski
Ocena 7,5
Dobranoc, Ausc... Aleksandra Wójcik,&...

Oficjalne recenzje i

Wojna wciąż trwa

Link do recenzji

719 1 155

Wstrząsająca książka. Nie zdawałam sobie sprawy z procederu zabierania dzieci polskim rodzinom w czasie II wojny światowej. Losy osób, które trafiły w ten sposób do Niemiec a po 1945 roku zaczęły swoją długą wędrówkę do kraju rodziców powinny być krzepiące, a jednak bardzo często czułam się zdołowana. Nie były to bowiem powroty sielankowe. Często nie mówiły już po polsku, ich rodziny zginęły w czasie wojny a one trafiały do sierocińców.

Cieszę się, że dzięki tej książce mogłam poznać tak niezwykłą postać jak Roman Hrabar. Powinien być częściej wspominany i przypominany.

To że książka chaotyczna bo pourywane wątki to fakt, widocznie takie były historie tych dzieci. Czy autorka miała ciąg dalszy sama podopisywać?

Długo polowałam na tę książkę. I myślę, że było warto, bo to bardzo dobry kawałek literatury non-fiction, a co więcej - autorka dotyka tematu przeważnie pomijanego w opracowaniach dotyczących II Wojny Światowej. Bohaterowie Anny Malinowskiej w imię chorej ideologii zostali wyrwani z korzeniami z własnych rodzin, przesadzeni w inną ziemię, a gdy już nawet udało się zapuścić nowe korzenie, znowu je podcięto...
Świetna praca reporterska, bardzo poruszająca.

"Brunatna kołysanka" to książka z którą i ja mam pewien problem. Jest nieco trudna w odbiorze, chaotyczna, jednak myślę, że to nie o "ucztę literacką" chodziło autorce.
Książka jest zbiorem opowieści "skradzionych" w czasie II WŚ dzieci i ich powojennych, zawiłych losów. Przeraża mnie to, jak obie strony uprzedmiotowiły te bezbronne istoty, najpierw niemal dosłownie wyrywając je z rąk matek, a potem w drugą stronę- zabierając je z powrotem i traktując jak zrabowane dobro narodowe, a nie człowieka. Ciężko się dziwić , że większość powojennych losów tych ludzi, to złamane życiorysy, wewnętrzne konflikty i ciągłe poszukiwanie swojego miejsca na świecie.
Warto przeczytać.

niesamowite losy wojenne (a głównie po)....... dzieci - porażający aspekt (i raczej mało znany) wojny ..... warto

Poruszające historie dzieci, którym wojna zniszczyła dzieciństwo, odebrała rodziców, dom, fundamenty, na których można budować przyszłość i dorosłe życie, relacje z innymi ludźmi. Pozbawione przez Niemców poczucia bezpieczeństwa, ciepła rodzinnego domu w Polsce, skazane na samotność i zagubienie w obcym kraju, skazane na tułaczkę po sierocińcach, poszukujące nawet po kilkudziesięciu latach odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Skąd pochodzę ? Gdzie moje korzenie i bliscy? A w imię czego to wszystko,  w imię czego tyle cierpień niewinnych małych istot, w imię chorej ideologii Himmlera, o czystości rasy, o zawłaszczaniu "odpowiednich" dzieci dla chwały III Rzeszy, w imię działania Lebensbornu.

Poruszające, pozostające na długo mrożące krew w żyłach opowieści o samotności, tęsknocie, smutku, zagubieniu, ale także nadziei, radości z odnalezienie bliskich po latach, ale także o rozczarowaniach.

Bardzo udany reportaż, polecam !

1986

"Basia, tak jak inne dzieci, przeszła odpowiednie badania rasowe. Zmierzono jej obwód czaszki, rozstaw oczu. obfotografowano i nadano numer 397."

"Brunatna kołysanka" jest wstrząsającym reportażem. Znajdziecie w niej kilkadziesiąt historii, spośród setek tysięcy porwań polskich dzieci. Ich grabież uznana została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ za zbrodnię ludobójstwa. Była to część Generalnego Planu Wschodniego, w którym Lebensborn (tzw. dom rozrodczy) był jednym z "narzędzi" do jego realizacji, a jego celem było zniemczenie dzieci.

Wczoraj Alodia i Daria, a dziś Alice i Dora.
Miały niebieskie oczy, jasne włosy, były "rasowo cenne". Niczemu winne dzieci pozbawiane były rodziców i ojczyzny.
Nie wszystkie poznały swoją przeszłość, nie wszystkie wróciły do swoich matek, ojców i kraju. Wiele z nich nie poznało nawet swojej narodowości. Każda z tych tragedii jest inna, a szczęśliwych zakończeń niewiele.
Dziennikarka Anna Malinowska zebrała mnóstwo materiałów dotyczących germanizowania dzieci, prześledziła wiele bibliografii, siadała również naprzeciwko ludzi, których to dotknęło, którzy przeżyli te tragedie i chcieli się jeszcze raz podzielić swoimi wspomnieniami.
Wiele razy wspomina tu i powołuje się na osobę adwokata katowiczanina Romana Hrabara. Dzięki niemu wiele polskich dzieci powróciło do domów. Postać dotąd mi nieznana, która była bardzo zaangażowana w problem zaginionych dzieci.

Temat, który jest tu poruszony, nie jest nowym odkryciem. Jednak dla mnie to była pierwsza tak szeroka lektura w tym zakresie, z którą się zapoznałam. Miałam w planie przeczytać ją później, odetchnąć chwilę od literatury faktu. Jednak jak zwykle tylko zerknęłam i już wiedziałam, że nie odłożę jej, póki nie skończę.
Nie potrafię podzielić się z wami emocjami po lekturze..Człowiek po prostu niedowierza.
Koniecznie przeczytajcie.

"..czasem wracały wspomnienia, obrazy. Wzruszałem się na wspomnienia, cicho, po kryjomu popłakiwałem. chciałbym wybaczyć, ale nie potrafię..Zadra nie znika."

Książka, którą trzeba przeczytać. Temat tu poruszony został chyba trochę pomijany, utonął w oceanie okrucieństw, gdy mowa jest o wojnie. A przecież też dotyczy okrutnego traktowania. Do tego dzieci, istot najbardziej bezbronnych i wrażliwych. To, co przeszły od najmłodszych lat, to że często nie wiedziały kim są, jakie są ich korzenie, odcisnęło się na całym ich życiu.

Mam straszny problem z oceną tej ksiażki. Z jednej strony cieszę się, że ją przeczytałam, bo bardzo mnie zainteresował sam temat. Z drugiej uważam, że jest to książka niepotrzebna. O wiele chętniej poczytam wymienioną na końcu bibliografię, mam nadzieję, że te pozycje są dostępne dla zwykłego czytelnika, takiego jak ja.

Historie poszczególnych osób są pourywane i nieskładne. Być może wynika to z tego, że losy tych bohaterów takie właśnie były. Nie wiem. Ale mam wrażenie, że można to było wszystko poukładać w jakąś bardziej logiczną całość. Może gdyby inaczej zredagować ten tekst, czytałoby mi się go lepiej.

Ogólnie więc za samą tematykę i uświadamianie ludzi o istnieniu Lebensbornów dla autorki należą się podziękowania. Cieszę się, że ten temat został mi przybliżony. Wolałabym jednak przeczytać gdzieś o tym krótki artykuł, by może móc sięgnąć do pozycji Pana Hrabara czy też innych autorów wspomnianych w książce. "Brunatna kołysanka" na pewno nie zaspokoiła mojego zainteresowania, jedynie delikatnie dotykając powierzchni problemu.

Historie poszczególnych osób są pourywane i...

Opowieść o uprowadzonych przez nazitów polskich dzieciach. Podczas drugiej wojny światowej dzieci te zostawały porywane by zostać zniemczone. Wstrzasajaca ksiażka, która ukazuje dramaty niewinnych dzieci. Ta pozycja zdecydowanie wędruje do mojej kolekcji najlepszych ksiażek ever. Dzięki niej, poraz pierwszy dowiedziałam się kim był Roman Hrabar i jak pomagał dorosłym już dzieciom poznać swoja tożsamość.