Cień burzowych chmur

Okładka książki Cień burzowych chmur
Edyta Świętek Wydawnictwo: Replika Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Spacer Aleją Róż (tom 1)
Replika
2017-02-14
2017-02-14
literatura polska literatura dla kobiet

Oficjalne recenzje i

Saga porywająca jak huragan

Link do recenzji

5748 653 406

Książka napisana jest w lekki sposób, przedstawiająca sagę rodzinną z historycznymi wydarzeniami w tle. Ciekawie prowadzona fabuła, a zakończenie książki spowodowało, że od razu sięgnęłam po kolejny tom sagi. Polecam.

Świetny początek sagi.Jak znam życie, dalej bedzie tylko lepiej.

Świetny początek sagi.Jak znam życie, dalej bedzie tylko lepiej.

Pierwszy tom serii "Spacer Aleją Róż" pochłonęłam ekspresowo i... wiedziałam, że tak będzie.
Na tle prawdziwych wydarzeń, począwszy od 1949 roku rozgrywa się historia rodziny Szymczaków: najstarszego Bronka i jego rodzeństwa: Leszka, Andrzeja, Julii, Krystyny i Doroty.
Szymczakowie są zamożnymi chłopami, którzy wzbudzają zazdrość u innych mniej zamożnych, leniwych i niezaradnych sąsiadów.
Początkowo wszystko układa im się dobrze. Niestety przychodzi komunizm. W wyniku wywłaszczenia państwo pozbawia bogatych chłopów ziemi, tworząc kołchozy. Szymczakowie tracą urodzajną ziemię na rzecz utworzonego kołchozu. Z tego co im zostaje, nie są w stanie się wyżywić. Najstarszy z rodzeństwa Bronek zmuszony jest szukać pracy w Nowej Hucie. Po jakimś czasie dołącza do niego siostra Julia. Na wsi zostaje tylko matka, jej dwie córki: Krystyna i Dorota oraz najmłodszy syn Andrzej.
"Cień burzowych chmur" to powieść o poszukiwaniu miłości i dobrego życia.
Serdecznie polecam.

Bardzo ciekawa saga rodzinna. Dobrze ujete wydarzenia historyczne.

Bardzo ciekawa saga rodzinna. Dobrze ujete wydarzenia historyczne.

Rewelacyjna lektura! Polecam!

Rewelacyjna lektura! Polecam!

Natrafiłam na tę książkę przypadkiem. Zaczęłam słuchać audiobooka, i stwierdziłam że chyba dam sobie spokój, bo nic się tam nie dzieje. Jednak słuchałam siłą rozpędu, i nagle okazało się, że już nie chcę przestać.
Jest to interesująca opowieść o początkach PRL-u, wywłaszczeniu chłopów i jego konsekwencjach - a to wszystko ciekawie wplecione w początki powstawania Nowej Huty. Nie lada gratka zwłaszcza dla tych, którzy znają opisywane w książce okolice.
Akcja snuje się niby leniwie, jakby mimochodem - a jednak ma w sobie jakiś magnetyzm. Myślałam że nie będę kontynuować przygody z rodziną Szymczaków - ale zmieniłam zdanie. Chętnie zapoznam się z kolejnymi tomami.

Polecam.

Polecam.

5 tomowa saga zabierze nas na spacer przez okres powojenny po kres lat 80 ubiegłego wieku. Wciągająca, świetnie napisana, z ciekawą fabułą, przywołująca wspomnienia kolejek w sklepie i pustek na półkach ale też zmuszająca do refleksji... Czytając o galopującym wzroście cen produktów, podsłuchach instalowanych obywatelom, protestach ludzi wyrażających niezadowolenie z poczynań władzy.... to zastanawiam się jak, za czas jakiś, zostaną opisane nasze czasy...
Polecam, saga warta przeczytania.

Piszę zbiorczo o wszystkich pięciu tomach cyklu Spacer Aleją Róż.
Bo cały cykl oceniam jednakowo, jako bardzo dobry.
Lektura sprawiła mi ogromną frajdę, zaprzyjaźniłam się z bohaterami, przeniosłam się do Nowej Huty, która mnie fascynuje.
Bardzo polecam. Chyba jednak raczej paniom (choć to trochę strach dziś tak napisać). Dobra. Niech czyta kto chce ( bo ja nie zgadzam się na ŻADNĄ dyskryminację!).

Piszę zbiorczo o wszystkich pięciu tomach cyklu Spacer Aleją Róż.
Bo cały cykl oceniam jednakowo, jako bardzo dobry.
Bardzo fajnie napisane, z ciekawie zarysowanym tłem historycznym. Ostatni raz taką frajdę miałam czytając książki Pani Joanny Jax....

Jedna z lepszych powieści obyczajowych. Cała seria podczas czytania daje poczucie cofnięcia się w opisywane lata. Ja co prawda nie żyłam jeszcze na początku opisywanej historii, ale z biegiem rozwoju akcji, pojawiają się lata mojej młodości. Jestem pod głębokim wrażeniem researge`u autorki. W dwóch zdaniach można powiedzieć, że jest to opowieść o budowaniu Huty w Nowej Hucie pod Krakowem. Jednak akcja nie dzieje się w samym kombinacie, ale na pobliskich, budowanych w znoju osiedlach. Przedstawiony jest entuzjazm klasy robotniczej, ale także późniejsze rozczarowanie, niezgodę na tamtejszy stan, aż w konsekwencji strajki, walka o zbudowanie kościoła. Nie jest to powieść historyczna, ale napisana tak, jakby na prawdę mogła się wydarzyć. Pomimo obszerności serii, czyta się ja bardzo dobrze.
Szczególnie polecam Krakowianom i osobom związanym z Krakowem w latach 60-90 zeszłego wieku.
A także każdemu, kto chce poznać realia PRL`u lub przypomnieć sobie tamten klimat