Zostań ze mną

Okładka książki Zostań ze mną
Anna Karpińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Księgarnia pod Flisakiem (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Księgarnia pod Flisakiem (tom 2)
Prószyński i S-ka
2017-08-08
2017-08-08
Literatura polska

"Zostań ze mną" to drugi tom dylogii pt. "Księgarnia pod Flisakiem“. 📖☕🌷
Pierwszy z nich skończył się w bardzo intrygującym momencie. Na szczęście nie musiałam długo czekać na kolejną część. 🍒
Poznajemy w niej dalsze losy znanej pisarki Bożeny Zawistowskiej i właścicielki księgarni Dagmary Rudzkiej.
Obie kobiety łączy nie tylko miłość do książek, ale jak się okazało również więzy krwi. Bożena popełniła w młodości wielki błąd, który zdeterminował jej życie. Tuż przed maturą zaszła w ciążę i rodzice zmusili ją, aby oddała dziecko do adopcji.
Tym dzieckiem okazuje się być Dagmara...
Czy kobieta zdobędzie się na przebaczenie?
Czy operacja Bożeny przebiegnie pomyślnie? Czy los da im obu szansę na szczęście i pojednanie?
Tym razem do głosu dochodzi jeszcze jedna młodsza bohaterka - córka Dagmary Zosia. I z perspektywy tych trzech kobiet - babci, córki i wnuczki - śledzimy bieg wydarzeń. 🌷
Książka jak zwykle jest pełna emocji, których cały wachlarz towarzyszy czytelnikowi na każdym kroku. Niespełniona miłość, prawdziwa przyjaźń, kłopoty rodzinne, mieszkaniowe, problemy w pracy to wszystko jest nam doskonale znane i sprawia, że łatwo jest nam utożsamiać się z bohaterami powieści. Najważniejszy jest z pewnością problem adopcji dzieci i niechcianej młodocianej ciąży. Łatwo jest oceniać czyjeś błędy, gdy dana sytuacja nas nie dotyczy!
Powieść skłania do refleksji i jest z gatunku tych nieodkładalnych. To nie jest bajka dla grzecznych dziewczynek, tylko bardzo życiowa historia. A życie, jak wiadomo, nikogo nie rozpieszcza. Czasem zdarza się słońce, a czasem deszcz...
Bardzo polecam Wam tę książkę. Zajrzyjcie do Dagmary do Księgarni pd Flisakiem, usiądźcie przy stoliku z filiżanką aromatycznej kawy i przejrzyjcie nowości wydawnicze.
Ja tymczasem czekam na kolejne powieści, napisane świetnym piórem Anny Karpińskiej.
Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.

"Zostań ze mną" to drugi tom dylogii pt. "Księgarnia pod Flisakiem“. 📖☕🌷
Obie kobiety łączy nie tylko miłość do książek, ale jak się okazało również...

Podobnie jak pierwsza wciągnęła mnie i poruszała. Z ulgą przyjęłam fakt iż Bożena wreszcie otrząsnęła się i zaczęła postępować bardziej racjonalnie. Bardzo podobała mi się za to w tej części postawa Zosi i postępowanie Dagmary. Książka fajnie pokazuje,że mimo obaw warto z sobą rozmawiać, a nie przyjmować za pewnik czyjąś reakcję. Generalnie daje sporo do myślenia w niektórych poruszonych przez autorkę tematach. Polecam.

Bardzo dobra książka wielowątkowa. Jedna rzecz mnie przeszkadzała opisy tej samej sytuacji ze strony matki i córki. Trzeba było o tym samym czytać dwa razy.Polecam

Seria "Księgarnia pod Flisakiem" bardzo mi przypadła do gustu. Czytało się super i z zainteresowaniem. Z każdą stroną byłam ciekawa co się dalej wydarzy. Taka typowa obyczajówka o codziennym życiu i perypetiach bohaterów. Nie wiem czy utkwi w pamięci, ale przeczytałam z ciekawością.

Ciepła, inspirująca powieść o tym, że życie idzie różnymi torami. Powieść dwutomowa, trochę zbyt rozciągnięta, zbyt dużo powtarzających się kwestii, ale patrząc z punktu widzenia każdej bohaterki tak miało być. Mnie to trochę przeszkadzało. Choć patrząc z perspektywy przeczytanej całości, to jednak warto czasami się zastanowić "Co myśli druga osoba dialogu, jak ona widzi daną sytuację i co czuje". Może po przeczytaniu tego cyklu warto zastanowić się jak rozmawiać z partnerem, dziećmi, najbliższymi :)

Dagmara i Bożena próbują odnaleźć się w nowych rolach. Nie jest to łatwe, bo poznawaniu się po tylu latach towarzyszy nieufność i żal.
Bożenie towarzyszymy przy zmaganiu się z groźną chorobą, a Daga walczy o przetrwanie na trudnym rynku księgarskim. Nie ułatwia jej tego pojawienie się nowego właściciela nieruchomości.
Niby tematyka wciąż ciekawa bo poruszająca ważny temat zarówno adopcja a zwłaszcza losy matek , które zdecydowały się na ten krok. Z drugiej strony wykorzystanie tej sprawy po raz drugi w bardzo podobnej sytuacji już nie było tak ciekawe.
Trochę nużące było dla mnie także niezdecydowanie Dagmary w stosunku do Adama, dziwne zabiegi z przeniesieniem się do Iwa i nagle zbytnio ugrzeczniona Zośka.
Oczekiwałam czegoś więcej i chyba autorka nie sprostała temu. Generalnie powieść niezła, ale już bez tego czegoś z pierwszej części.

Niby tematyka wciąż ciekawa bo poruszająca ważny temat...

"Zostań ze mną" to drugi tom cyklu "Księgarnia pod Flisakiem".
"(...)Matka i jej niemal czterdzieści lat temu oddana do adopcji córka zaczynają się do siebie zbliżać. Ale w życiu nic nie jest proste. Droga do pojednania, zrozumienia i wybaczenia okazuje się wyboista, tym bardziej że każda z kobiet, tak bliskich i tak dalekich sobie jednocześnie, boryka się z własnymi problemami (...)". Zachęcam do przeczytania historii Bożeny i Doroty oraz poznanie losów członków rodziny i znajomych. Polecam

"Zostań ze mną" to drugi tom cyklu "Księgarnia pod Flisakiem".

"Nie ma jednego wzorca udanej rodziny"

Druga część cyklu "Księgarnia pod Flisakiem" ma trzy narratorki, co pozwala lepiej zrozumieć każdą z nich. Książkę czyta się szybko, z zaciekawieniem. Chętnie przeczytałabym jej kontynuację.

"Nie ma jednego wzorca udanej rodziny"

32/2019
Czytając już jakiś czas temu pierwszą część Serii: Księgarnia pod Flisakiem celowo nie pisałam recenzji, gdyż chciałam zapoznać się z drugim tomem, w którym, jak się dobrze spodziewałam, wiele spraw się wyjaśni. Jeśli liczysz na łatwą i przyjemną lekturę, mylisz się. Wprawdzie to powieść obyczajowa, ale poruszająca bardzo trudne moralne i etyczne aspekty życia. Wzruszająca, nostalgiczna, a przy tych z morałem opowiedziana historia trzech kobiet w różnym wieku, które łączą więzy krwi. Właściwie zrelacjonowana przez każdą z nich i opisująca ich własne rozterki, wątpliwości, nadzieje, radości i smutki. Nie będę streszczać poprzedniej części, w obecnym, drugim tomie znajdziecie mnóstwo nawiązań do tychże wydarzeń. Trudne i odpowiedzialne wybory stają przed głównymi bohaterami. Czy uda się im przezwyciężyć początkowy strach, obawy i stać się rodziną w pełnym tego słowa znaczeniu?. Czy można puścić w niepamięć wydarzenia sprzed ponad 40 lat i wybaczyć, lub dać drugą szansę? Powieść pochłonęłam błyskawicznie i zastanawiam się, czy Pani Anna Karpińska napisze kontynuację? Jeśli macie wolny wieczór, zajrzyjcie do Księgarni po Flisakiem, miłej lektury!

32/2019

Druga część cyklu "Księgarni pod Flisakiem" ciekawa tak samo jak pierwsza. Czyta się szybko i z przyjemnością, bo to samo życie, takie tu i teraz. A w życiu - jak się okazuje - wszystko się może zdarzyć i trzeba to wszystko jakoś ogarnąć. Polecam.

Dodaj cytat z książki Zostań ze mną