Cud

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Tytuł oryginału:
- The Wonder
- Wydawnictwo:
- Sonia Draga
- Data wydania:
- 2017-05-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-05-24
- Liczba stron:
- 296
- Czas czytania
- 4 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379999361
- Tłumacz:
- Ewa Borówka
- Tagi:
- Ewa Borówka
W 1850 roku mieszkańców małej wioski w Irlandii zadziwia osobliwy post Anny O’Donnell, który rozpoczyna się jako dobrowolne i żarliwe wyznanie wiary. Po kilku tygodniach spożywania wyłącznie tego, co O’Donnell określa jako „mannę z nieba”, zainteresowanie historią „cudu” sięga zenitu. Do skromnej chaty rodziny O’Donnellów ustawiają się kolejki głodnych duchowych przeżyć turystów, a zagraniczna gazeta przysyła dziennikarza, który ma opisać tę niebywałą sensację.
Lib, angielska pielęgniarka i uczennica Florence Nightingale, przez dwa tygodnie ma obserwować sytuację i ocenić, czy Anna jest oszustką. Gdy stan głodującej się pogarsza, do obowiązków Lib, poza opieką nad dzieckiem, dochodzi ustalenie, dlaczego dziewczynka może być ofiarą rozciągniętego w czasie morderstwa.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Cud
Czy jest Cud? Zjawisko nieposiadające racjonalnego wytłumaczenia. Zjawisko, do którego dopowiadana jest konkretna teoria, wyrażana poprzez wiarę lub przekonania kulturowe. Niejednokrotnie jednak wiara z owym racjonalnym tłumaczeniem się kłóci i nawet to, co naukowo mogłoby zostać obalone, wciąż pozostaje z perspektywy wiary Cudem.
Z takim orzeczeniem w sprawie Cudu, ma za zadanie zmierzyć się panna Wright, angielska pielęgniarka i uczennica sławnej Florence Nightingale. Akcja dzieje się w małej wiosek z Irlandii, gdzie wiara chrześcijańska jest o wiele większa niż Lib Wright może przypuszczać. Lib ma za zadanie ocenić w kategoriach cudu lub oszustwa post, jakiego dokonuje irlandzka dziewczynka, Anna O’Donnell. Rodzice Anny to przedstawiciele typowego irlandzkiego małżeństwa – przykładni chrześcijanie, w pełni oddani woli Pana. Pilnowanie raz danego słowa, okazuje się dla nich nawet ważniejsze, niż zdrowie lub życie własnej córki.
Anna nie przyjmuje bowiem żadnych pokarmów. Żywi się „manną z nieba”, a cała okolica wierzy, że Bóg ją chroni i nie pozwala zapaść na zdrowiu. Czy jednak jest to oszustwem czy Cudem musi zostać zbadane przez dwie niezależne pielęgniarki, które mają sprawować wymienną lecz ciągłą opiekę nad dziewczynką. Lib jednak szybko zdaje sobie sprawę, że ważniejszym niż wytłumaczenie Cudu lub zdemaskowanie Anny jest odkrycie historii, jaką skrywa w sobie dziewczynka. Co było powodem jej postu? Co sprawia, że uparcie odmawia pokarmów, nawet gdy jej zdrowie zaczyna się pogarszać w widoczny sposób?
Emma Donoghue zyskała sławę dzięki swojej powieści „Pokój”, która doczekała się głośnej ekranizacji. Po takim rozgłosie, wydaje się trudnym spełnienie oczekiwaniom czytelników. Podobnie, jak w przypadku „Pokoju” Donoghue skupia się w powieści na postaci dziecka, bardzo dobrze opisując i rozumiejąc ich zachowanie. Tym razem jest to dziewczynka, tym razem historia opisana jest w trzeciej osobie, co daje nieco mniej bezpośredni sposób analizy świata przez najmłodszych bohaterów. Podobnie jednak jak w „Pokoju”, autorka skupia się na trudnym temacie oraz psychice dziecka poddanego swoistego rodzaju traumie. W przypadku „Cudu”, tajemnica Anny jest zupełnie różna od problemów Jacka. Oboje jednak w swej traumie pozostają w strefie dziecięcej niewinności, choć w niewyobrażalny sposób zaburzonej. W przypadku „Pokoju”, dzięki pierwszoosobowej narracji, mieliśmy Jacka relacjonującego i próbującego zrozumieć poczynania swojej matki. W „Cudzie” osobą, która relacjonuje (choć nie w bezpośredniej narracji) jest Lib. To ona stara się zrozumieć problemy i przesłanki, które kierują Anną, a jednocześnie czytelnik podejmuje próbę zrozumienia samej Lib. Pielęgniarka bowiem jest także niezwykle złożoną bohaterką, borykającą się z ukrywanymi problemami, które odbiły piętno na jej życiu.
Emma Donoghue przenosi nas do Irlandii połowy XIX wieku. Udaje jej się bardzo dobrze przekazać atmosferę chrześcijańskiej wioski i zderzyć tę zaściankowość z nowoczesnym, na ów czas, podejściem do świata przez niezależną i oświeconą kobietę. Tu zabobonność staje na równi z religijności. A fanatyzm, który wyrządzająca szkodę, nie jest nawet w stanie poprzez naukowość czy racjonalność być powstrzymany. Odkrywana tajemnica, zarówno ze strony Anny jak i Lib, przeraża i jednocześnie zadziwia, rozciąga się w czasie, powoli odsłaniając kolejne karty. Stosunkowo krótka powieść, staje się niezwykle pojemna i do samego końca zajmująca.
Prawdopodobnie większość czytelników sięgnie po „Cud” dopiero po przeczytaniu „Pokoju”. Kolejna powieść sławą debiutu Emmy Donoghue na pewno nie zakryje. Jednak ci czytelnicy, którym „Pokój” przypadnie lub przypadł do gustu, na pewno nie rozczarują się czytając „Cud”. To na tyle dobrze napisana powieść, że bez względu na zekranizowaną książkę Doneghue, obroni się sama i jako samodzielna pozycja jest warta sięgnięcia.
Monika Samitowska-Adamczyk
Popieram [ 3 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Daję 6 z ciężkim sercem. Początek zapowiadał coś naprawdę dobrego, niesamowitą zagadkę do rozwikłania. Niestety, książka była bardzo przewidywalna, nie zaskakiwała ani trochę. Gdyby to było tylko opowiadanie, może moja reakcja byłaby bardziej pozytywna, ale na taką historię powieść to zdecydowanie za długa forma. Sylwetka głównej bohaterki na plus, ale to trochę za mało.
Daję 6 z ciężkim sercem. Początek zapowiadał coś naprawdę dobrego, niesamowitą zagadkę do rozwikłania. Niestety, książka była bardzo przewidywalna, nie zaskakiwała ani trochę. Gdyby to było tylko opowiadanie, może moja reakcja byłaby bardziej pozytywna, ale na taką historię powieść to zdecydowanie za długa forma. Sylwetka głównej bohaterki na plus, ale to trochę za mało.
Pokaż mimo toNa długo zapadła mi w pamięci. Bardzo ciekawa i niewiarygodna opowieść, czułam się, jakbym to ja obserwowała dziewczynkę.
Na długo zapadła mi w pamięci. Bardzo ciekawa i niewiarygodna opowieść, czułam się, jakbym to ja obserwowała dziewczynkę.
Pokaż mimo toCzytając tą książkę czułam jakbym cały czas razem z Lib obserwowała Annę próbując znaleźć dowody oszustwa. Za każdym razem gdy wychodziła ze swojej zmiany miała ochotę krzyczeć do niech żeby wracała bo muszę zobaczyć więcej, muszę coś znaleźć. Świetnie napisana, ma sie ochotę przeczytać ją jedym tchem. Zawiodłam się jednak trochę zakończeniem. Nagle pojawiło się wiele nowych informacji i wszystko zaczęło dziać się trochę za szybko, przez co napięcie znacznie zmalało. Troche jakby zakończenie było pisane pod deadline. Nimo tegob książka bardzo mi się podobała i polecam jej przeczytanie.
Czytając tą książkę czułam jakbym cały czas razem z Lib obserwowała Annę próbując znaleźć dowody oszustwa. Za każdym razem gdy wychodziła ze swojej zmiany miała ochotę krzyczeć do niech żeby wracała bo muszę zobaczyć więcej, muszę coś znaleźć. Świetnie napisana, ma sie ochotę przeczytać ją jedym tchem. Zawiodłam się jednak trochę zakończeniem. Nagle pojawiło się wiele...
więcej Pokaż mimo toNiesamowicie wciągająca, surowa i boleśnie prawdopodobna historia. Nie mogłam się od niej oderwać ani przestać o niej myśleć.
Zachwyca mnie umysł pani Donoghue. Portafi w tak porywający i prawdziwy sposób opisywać przeżycia wewnętrzne swoich bohaterów. To, po "Pokoju", moje drugie spotkanie z tą autorką i na pewno nie ostatnie.
Niesamowicie wciągająca, surowa i boleśnie prawdopodobna historia. Nie mogłam się od niej oderwać ani przestać o niej myśleć.
Pokaż mimo toZachwyca mnie umysł pani Donoghue. Portafi w tak porywający i prawdziwy sposób opisywać przeżycia wewnętrzne swoich bohaterów. To, po "Pokoju", moje drugie spotkanie z tą autorką i na pewno nie ostatnie.
Cudowna książka od której ciężko oderwać swoją uwagę, pochłania bez reszty fabułą, bohaterami oraz tłem historycznym.
Opowieść o dziewczynce która przez pranie mózgu i duże traumy w życiu podejmuje decyzję o poszczeniu zaraz po swoim bierzmowaniu. Jest pochłonięta przez wizje piekła i czyśćca które zaszczepili w niej misjonarze. Zostaje okrzyknięta "cudowną dziewczynką" przez niemal szalonego doktora, który rzeczywiście wierzył, że przez cztery miesiące nie zjadła nic i uparcie ignorował jej pogarszający się stan.
Tło historyczne gdzie wiara chrześcijańska miesza się z rdzennymi zabobonami jak zostawianie mleka dla skrzatów dodatkowo dopełnia całości.
Cudowna książka od której ciężko oderwać swoją uwagę, pochłania bez reszty fabułą, bohaterami oraz tłem historycznym.
więcej Pokaż mimo toOpowieść o dziewczynce która przez pranie mózgu i duże traumy w życiu podejmuje decyzję o poszczeniu zaraz po swoim bierzmowaniu. Jest pochłonięta przez wizje piekła i czyśćca które zaszczepili w niej misjonarze. Zostaje okrzyknięta "cudowną...
Książka niesamowita, historia nieprawdopodobna opowiedziana tak, jakby czytelnik tam był, widział Anne, czuł rozgoryczenie, wściekłość i bezradność Liz. Robi ogromne wrażenie, długo pozostaje w pamięci. Koniecznie trzeba przeczytać.
Książka niesamowita, historia nieprawdopodobna opowiedziana tak, jakby czytelnik tam był, widział Anne, czuł rozgoryczenie, wściekłość i bezradność Liz. Robi ogromne wrażenie, długo pozostaje w pamięci. Koniecznie trzeba przeczytać.
Pokaż mimo toSpodobał mi się klimat książki, zacofana wieś irlandzka pełna bogobojnych zabobonów, która całe swoje życie poświęca Bogu. Przeraża mnie fanatyzm zaledwie jedenastoletniej dziewczynki, która ucieka się do głodówki w celu ocalenia swojego brata od czyśćca. Mierzi zachowanie matki, która pozwoliła sobie na lekkomyślne stracenie obojga dzieci. Lekko magiczne zakończenie powieści sprawia, że człowiek odczuwa, choć lekką ulgę dla dalszego losu dziewczynki. Warto przeczytać.
Spodobał mi się klimat książki, zacofana wieś irlandzka pełna bogobojnych zabobonów, która całe swoje życie poświęca Bogu. Przeraża mnie fanatyzm zaledwie jedenastoletniej dziewczynki, która ucieka się do głodówki w celu ocalenia swojego brata od czyśćca. Mierzi zachowanie matki, która pozwoliła sobie na lekkomyślne stracenie obojga dzieci. Lekko magiczne zakończenie...
więcej Pokaż mimo toOderwać się nie mogłam od tej książki! Znakomita opowieść, pochłonięta przeze mnie w dwa dni - inaczej się nie dało. Warsztat autorki - rewelacja! Bohaterowie - bardzo dobrze zarysowani; autentyczne, żywe postacie. Historia - niesamowita, ale bardzo wiarygodna. Nie dziwi nic... A tło? Tło, proszę państwa! Oto Irlandia w połowie XIX wieku. Ciemnota, zacofanie, fanatyzm religijny, całe życie podporządkowane modłom, różańcom, "świętym" obrazkom i księgom, kościołowi i Bogu. Choć pod szafką w kuchni zawsze znajdzie się spodek mleka dla skrzatów! Ooo, ile wody na mój młyn ateistki, kobiety nauki, a nie bezsensownej, ślepej wiary! Gusła i zabobony! Pokorne i poddańcze pogodzenie się z losem: "bo Bóg tak chce". Siła wyższą wytłumaczeniem dla wszystkiego; dla ludzkich słabości i przywar, dla tego dobrego i złego co kogo w życiu spotyka. Nikt nie jest tu kowalem własnego losu, o nie! O zmiany trzeba (wystarczy) się modlić...
Pięknie to opisała autorka, jakby nie patrzeć - Irlandka. Tak dawno temu rzecz się dzieje, a mimo to widzę analogie do współczesności, zwłaszcza w naszym kraju. W obliczu epidemii - modły i stawianie krzyży morowych (!). Modlitwy o przebaczenie (innym ludziom? państwu?) za homoseksualizm (!) i aborcję (!). Jezus Chrystus królem Polski. O, zgrozo.
Nie odbiegając od tematu: "Cud" to świetna powieść, napisana ładnym językiem, cały czas trzyma poziom. I wciąga, bardzo wciąga. Lektura nie jest lekka, łatwa i przyjemna, o nie. Opisy umierającego z głodu dziecka... straszne, przerażające. Aż boli. Ale mimo wszystko - warto przeczytać, naprawdę. A na pociechę - dobre zakończenie...
Polecam.
Oderwać się nie mogłam od tej książki! Znakomita opowieść, pochłonięta przeze mnie w dwa dni - inaczej się nie dało. Warsztat autorki - rewelacja! Bohaterowie - bardzo dobrze zarysowani; autentyczne, żywe postacie. Historia - niesamowita, ale bardzo wiarygodna. Nie dziwi nic... A tło? Tło, proszę państwa! Oto Irlandia w połowie XIX wieku. Ciemnota, zacofanie, fanatyzm...
więcej Pokaż mimo toZacznę od tego, że brytyjska youtuberka, Katie Lumsden, która w 2019 roku przeczytała, uwaga... 194 książki, uznała "Cud" za najlepszą z przeczytanych przez siebie książek tamtego roku. Zaintrygowana opinią osoby, która mając tak duże porównanie wybrała właśnie tę powieść, sięgnęłam po Cud.
Książka okazała się być bardzo w moim guście. Lubię, gdy w powieści czuć klimat miejsca i epoki, a tu czuć go bardzo - XIX-wieczna Irlandia, uboga, cuchnąca, sfanatyzowana, zabobonna, nierozumiana, pogardzana przez sąsiednią zamożną Anglię... Mamy tu także zderzenie dwóch mentalności (ale jest i ktoś, kto niejako tworzy most pomiędzy nimi). Z lektury innych recenzji widzę, że książka wielu osobom wydała się nudna - dla mnie nie była taką ani przez chwilę, wręcz przeciwnie, była niezwykle wciągająca, tempo jak najbardziej w porządku, nie miałam poczucia dłużyzny. Postacie budziły we mnie różne emocje - złość, współczucie, czasem niezrozumienie, ale i sympatię. Pewnych rzeczy udało mi się domyślić (np. dlaczego Anna pościła), zakończenie mnie zaskoczyło, ale nie wydało mi się realistyczne (a w każdym razie mało prawdopodobne). Ciekawie byłoby zobaczyć tę powieść na ekranie - myślę, że ma do tego potencjał.
Nie wiem jeszcze, czy jak Katie Lumsden uznam "Cud" za mój numer jeden roku 2020, ale zdecydowanie książka mnie nie zawiodła, skradła trochę mojego snu i sprawiła, że odłożyłam parę ważnych spraw na potem ;)
Zacznę od tego, że brytyjska youtuberka, Katie Lumsden, która w 2019 roku przeczytała, uwaga... 194 książki, uznała "Cud" za najlepszą z przeczytanych przez siebie książek tamtego roku. Zaintrygowana opinią osoby, która mając tak duże porównanie wybrała właśnie tę powieść, sięgnęłam po Cud.
więcej Pokaż mimo toKsiążka okazała się być bardzo w moim guście. Lubię, gdy w powieści czuć klimat...
Akcja powieści toczy się w XIX-wiecznej Irlandii, a mimo to nasuwa skojarzenia ze współczesnością. Młoda pielęgniarka przybywa do wiejskiego domu, żeby odkryć, jak to możliwe, że jedenastoletnia dziewczynka przetrwała kilka miesięcy bez jedzenia. Czy to cud, jak chcą jej rodzice, czy sprytna mistyfikacja? Książkę czyta się naprawdę dobrze i szybko, chociaż nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna. Polecam.
Akcja powieści toczy się w XIX-wiecznej Irlandii, a mimo to nasuwa skojarzenia ze współczesnością. Młoda pielęgniarka przybywa do wiejskiego domu, żeby odkryć, jak to możliwe, że jedenastoletnia dziewczynka przetrwała kilka miesięcy bez jedzenia. Czy to cud, jak chcą jej rodzice, czy sprytna mistyfikacja? Książkę czyta się naprawdę dobrze i szybko, chociaż nie jest to...
więcej Pokaż mimo to