Złota godzina

Sara Donati Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece powieść historyczna
The Gilded Hour
Edyta Świerczyńska
Wydawnictwo Kobiece
dyskryminacja kobieta literatura amerykańska Nowy Jork odmiana losu powieść obyczajowa równouprawnienie saga XIX w.
The Gilded Hour
powieść historyczna
Edyta Świerczyńska
Inne

Oficjalne recenzje i

Lekarki, Nowy Jork i samo życie

Link do recenzji

Jedna z lepszych książek, które przeczytałam w tym roku. I pomimo swojej objętości, po prostu się przez nią płynie. Porusza wiele interesujących i aktualnych tematów, jak antykoncepcja czy aborcja. Mamy też wątek romantyczny i kryminalny. Mam nadzieję, że wydawnictwo wyda drugą część. Gorąco polecam.

Bardzo dobre czytelniczo otwarcie roku. Powieść jakie najbardziej lubię: wielowątkowa, z dobrze nakreślonymi postaciami, osnuta na bardzo dobrze oddanym tle historycznym. Mnogość historii w niej zawartych powoduje, że każdy czytelnik znajdzie taką, która go zaciekawi i której do końca będzie kibicował i z niecierpliwością wyczekiwał rozwiązania.
Żadna przedstawiona w tej...

Z plusów:
- klimatyczne czasy dziewiętnastowiecznego Nowego Jorku,
- porusza kwestię dopiero startującego feminizmu,
- przedstawia niuanse życia w tamtych czasach: małżonków, kobiet, stanu medycyny, podejścia do emigrantów.
Minusy:
- odrealnione dialogii (dobra, nie żyłam w XIX wieku, ale na pewno tak nie mowili),
- slodziaśna miłość, która po prostu nie pasuje do tej...

Książkę skończyłam dwa dni temu ale dopiero teraz wstawiam recenzję ponieważ sama nie wiedziałam co napisać.
Powieść sama w sobie dobra. Porusza bardzo trudny temat jakim jest aborcja i rola kobiet w świecie mężczyzn.
Autorka dobrze pokazuje jak od dawien dawna kobieta była sprowadzana do zwykłej roli żony, gospodyni i rodzenia dzieci. Nie dopuszczalne było aby kobieta nie...

Porwałam się na tę książkę z wielkim zapałem, gdyż bardzo lubię opasłe tomiska sag. Niestety, pompony szybko opadły. A to za sprawą:
1. głównej bohaterki, która jest współczesna do bólu,
2. wątku romansowego, tak przesłodzonego i idealnego, że aż nie z tego świata,
3. mentalności Amerykanów, którzy ciągle sobie myślą, że są prekursorami we wszystkim.
Wynudziłam się trochę.

Niestety, moja opinia będzie się różniła od większości tu przedstawionych. Uwielbiam bogate objętościowo książki, bo najczęściej są także bogate w treść: mam na myśli bogactwo fabuły, różnorodność bohaterów i osobowości, zdarzeń i sytuacji. Tutaj tego nie znalazłam. Książka jest nudna, mdła, brakuje w niej wszelkiej akcji, brakuje w niej życia. Powinna mieć jedną trzecią...

Lektura była w porządku, przy czym czasem musiałam się przymusić do czytania - nie wciągnęła mnie. Niestety nie doczytałam. Może kiedyś do niej wrócę.

Niesamowicie rozciągnięta na ilość stron historia. Niektórzy bohaterowie niewiele wnosili do opowieści.

"Złota godzina" to zacna lektura. Odtworzone z pieczołowitością realia XIX wiecznego Nowego Jorku, początki medycyny i feminizmu, klimat trochę dickensowski, z tą różnicą, że akcja dzieje sie za oceanem. Oczywiście nie można odgonić od siebie refleksji, że niektóre sprawy związane z męskim szowinizmem, ochroną zdrowia życia i kobiet w paternalistycznym społeczeństwie -...

czuje niedosyt z powodu zakonczenia, rozegralabym to troche inaczej. ale wciagajaca powiesc, nie da sie ukryc :)

1 195
  • 2018